بشار اسد: مذاکرات صلح ژنو هیچ دستاوردی نداشته است

بشار اسد رئیس جمهور سوریه گفت، مذاکرات صلح سوریه که با میانجی‌گری سازمان ملل متحد انجام شده بعد از سه سال «هیچ» نتیجه‌ای نداشته چرا که چهره‌های اپوزیسیون حاضر در مذاکرات معرف هیچ جریانی نیستند و صرفا سر و صدا می‌کنند.
 
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اظهارات آقای اسد روز دوشنبه ۲۷ آذر در حالی بیان شد که آخرین دور مذاکرات صلح سوریه در ژنو هفته گذشته بدون هیچ گونه پیشرفتی به پایان رسید تا همچنان جنگ داخلی در این کشور ادامه داشته باشد، جنگی که تقریبا هفت سال از آغاز آن می‌گذرد.
 
در پایان مذاکرات استفان دی میستورا نماینده سازمان ملل در امور سوریه، لبه تیز انتقادات خود را متوجه دولت بشار اسد کرد و گفت که شکست این مذاکرات بیشتر معلول رفتار دمشق است. او همچنین این مذاکرات را «فرصتی از دست رفته» خواند.
 
اما بشار اسد که در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، اساساً نسبت به مذاکراتی که با میانجی‌گری سازمان ملل انجام شده است خود را بی‌اشتیاق نشان داد.
 
او افزود: «ما قطعاً معتقدیم که هر چیز دیگری بهتر از [مذاکرات] ژنو است چرا که [مذاکرات] ژنو پس از سه سال هیچ دستاوردی نداشته است».
 
این گزارش می‌گوید که بشار اسد در ادامه سخنان خود به ستایش از گفت‌وگوهای جایگزینی پرداخته که انتظار می‌رود در شهر سوچی روسیه برگزار شود، کشوری که از مهم‌ترین متحدان نظامی دمشق محسوب می‌شود و با دخالت خود در جنگ داخلی سوریه شرایط را به نفع اسد تا حد زیادی تغییر داده است.
 
به گفته بشار اسد، نشست سوچی آزمونی است که نشان می‌دهد آیا سوریه به قانون اساسی جدیدی نیاز دارد یا باید همین قانون اساسی کنونی را اصلاح کند. وی همچنین عنوان کرد که در این مذاکرات احتمالاً درباره انتخابات پارلمانی هم بحث و گفت‌وگو شود.
 
نمایندگان اپوزیسیون سوریه که در ژنو حضور داشته‌اند از نشست سوچی انتقاد می‌کنند و می‌گویند که دمشق و متحدان آن تلاش می‌کنند از این طریق برنامه جایگزینی برای گفت‌وگوهای صلحی که جامعه جهانی از آن حمایت می‌کند، پیدا کنند.
+9
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.