واکنش همسر احمدرضا جلالی به پخش «اعترافات» او از تلویزیون ایران

همسر احمدرضا جلالی، پزشک محکوم به اعدام، که تلویزیون دولتی ایران روز یکشنبه ویدئویی ضبط شده از اعترافات او را پخش کرد، در گفت‌وگو با رادیو فردا اتهام‌های منتسب به آقای جلالی را رد کرد و تأکید کرد که این اظهارات تحت فشار ضبط شده است.
 
ویدا مهران‌نیا در گفت‌وگو با فرهنگ قویمی از رادیو فردا همچنین گفت که هیچ اطلاعی از ملاقات‌های ادعایی همسرش با فردی که مأمور جذب او معرفی شده نداشته است.
 
او با اشاره به «سه ماه زندان انفرادی» همسرش و شرایط نگهداری او در مدت بازداشت یادآور شد که احمدرضا جلالی چهره‌ای علمی است که در مدت بازداشت با تهدید به کشتن بچه‌هایش مواجه شده و در مقابل ضبط این ویدئو به او وعده آزادی داده شده است.
گفت‌وگو با همسر احمدرضا جلالی در مورد پخش تلویزیونی اعترافات او
 خانم مهران‌نیا همچنین در مورد وضعیت اقامت او، همسر و خانواده‌اش در سوئد یادآور شد که آنها در سال ۲۰۱۵ و در چارچوب قانونی که به دانشجویان مقطع دکتری اجازه اقامت پنج ساله می‌داد، برای این مدت اقامت سوئد دریافت کرده‌اند.
 
او گفت که بارها از دولت سوئد خواسته است تا در این زمینه روشنگری کند.
 
همسر احمدرضا جلالی در این گفت‌وگو با اشاره به ویدئوی پخش شده از اظهارات همسرش گفت که او صد در صد تحت فشار بوده، به ویژه آنکه در مدت سه ماه انفرادی فقط در هر ماه به مدت یک دقیقه اجازه تماس با خانواده‌اش را داشته است.
 
او از قول همسرش می‌گوید که در هنگام ضبط این نوار ویدئویی اگر جمله‌ای را درست نمی‌گفته او را مجبور می‌کردند که قطع کند و از ابتدا آن را بیان کند.
 
همسر احمدرضا جلالی همچنین به رادیو فردا گفته است که اگر همسرش اطلاعات حساسی داشت، او را ممنوع‌الخروج می‌کردند و به زمانی اشاره می‌کند که در ایران لپ‌تاپ او به سرقت رفته بود و در محل کار او به آقای جلالی گفته شده بود که این موضوع جای نگرانی ندارد چون او به اطلاعات خاصی دسترسی ندارد.
 
خانم مهران‌نیا همچنین به رادیو فردا گفت که آخرین تماس تلفنی‌اش با همسرش سه روز قبل بوده و با وکیل همسرش آقای دریابیگی نیز هیچ تماسی ندارد.
 
او همچنین گفت که پس از بازگشت حکم اعدام همسرش از دیوان عالی کشور، اکنون برای این پرونده درخواست اعاده دادرسی ارائه کرده‌اند.
 
تلویزیون دولتی ایران شامگاه یکشنبه ۲۶ آذر، نوار ضبط شده از اعترافات احمدرضا جلالی پخش کرد که توسط بخش ضدجاسوسی وزارت اطلاعات ایران تهیه شده بود.
 
در این ویدئو که ترکیبی از اظهارات آقای جلالی و اطلاعاتی است که توسط راوی بیان می‌شود، ادعا شده که این پزشک و پژوهشگر زندانی در انتقال اطلاعات منجر به ترور چند محقق ایرانی به اسرائیل نقش داشته است.
 
وکلای آقای جلالی پیشتر عنوان کرده‌اند که شواهد ارائه شده در دادگاه اولیه «تحت فشار کسب شده» و آنها «به هیچ وجه اتهامات علیه او را تأیید نمی‌کنند».
 
بخش اعترافات تلویزیونی از روش‌های مرسوم جمهوری اسلامی برای تحت فشار قرار دادن زندانیان سیاسی است و بسیاری از نهادها و فعالان حقوق بشری چنین اعترافاتی را فاقد وجاهت می‌دانند.
 
پیشتر در سال ۹۱، زمانی که جمهوری اسلامی اعترافات تلویزیونی ۱۲ متهم به دست داشتن در ترور کارشناسان هسته‌ای خود را پخش کرد، عفو بین‌الملل به شدت از این اقدام انتقاد کرده و تأکید کرده بود که پخش اعترافات تلویزیونی، با ماده ۱۴ معاهده بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی مغایرت دارد و حقوق متهمان و مظنونان را نقض می‌کند.
+46
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران

  ظلم پایدار نمیماند ، تا کی میخوان اینجوری حکومت کنند ؟
  5
  74
  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان

  اعتراف کرده.تکلیفش هم معلومه.حکم شهروند ایرانی جاسوس توو قانون مشخصه.
  87
  10
  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  Nakogayi - مالمو، سوئد

  اینها در زندان به آقای جلالی گفتن شما که زنده از اینجا بیرون نمییری حالا ۲ راه در پیش رو داری اول اینکه بیایی‌ و خودت این داستانی که ما نوشتیم رو مقابل دوربین بخونی بعد اعدام بشی یا اینکه ممانعت کنی در این صورت بجز خودت که اعدام میشی‌ خانواده‌ا‌ت رو هم می‌کشیم . این روش رو برای افراد دیگه هم استفاده کردن و خواهند کرد متاسفانه .به این روش در اصطلاح میگن باخت باخت.
  6
  60
  ‌سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۰۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  PAARISA - آمستردام، هلند

  [::mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان::]. توی آلمان که زندگی میکنی , یک وقت تصادفا متوجه نشدی , قانونا کسی نمیتونه بر علیه خودش اعتراف بکنه , و اگر کسی هم چنین کاری رو بکنه , حتی اگه هم حقیقت داشته باشه , هیچ ارزش حقوقی نداره , مگر اینکه دادستان بتونه اون رو ثابت کنه نه اینکه خود شخص بر علیه خودش حرف بزنه ! متهم فقط میتونه از خودش دفاع کنه مگر دیوونه باشه که بر علیه خودش حرف بزنه !
  1
  26
  ‌سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۰۱:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Majid38 - ملبورن، استرالیا
  آقاى لاریجانى شما که گفتى ما زندانى سیاسى نداریم از همان روز اول با دروغ وارد ایران شدید.
  1
  14
  ‌سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۰۳:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  [::PAARISA - آمستردام، هلند::]. توو آلمان زندگی می کنم وتصادفا اعتراف های زیادی علیه خود رو دیده وشنیدم.حتی توو جراید ورادیو وتلویزیون!!!مثلا اعترافات اولی هوینس وبوریس بکر به خاطر تخلفات مالی.اداها وبازخواست های بچه دبستانیت رو بذار واسه بچه محله هات وهم کافی شاپی های بلمیر نشینت.
  2
  0
  ‌سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  تکلیف جاسوسی که اعتراف هم کرده مشخصه.
  2
  0
  ‌سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.