واکنش صادق لاریجانی به ضرب‌الاجل احمدی‌نژاد؛ «جزئیات برخی پرونده‌ها منتشر شود»

یک روز پس از ضرب‌الاجل محمود احمدی‌نژاد برای انتشار اسناد مرتبط با محکومیت او و نزدیکانش، رئیس قوه قضائیه از مقام‌های این قوه خواست که جزئیات برخی پرونده‌ها را منتشر کنند و گفت که «دشمن بیرونی و جاهل درونی از خلأ اطلاع‌رسانی قوه قضاییه سوءاستفاده می‌کنند».
 
به گزارش خبرگزاری ایرنا، صادق لاریجانی روز دوشنبه ۲۷ آذر، از مسئولان قوه قضائیه خواست «در حد ضرورت و تا جایی که نحوه پاسخگویی شبیه به جدل و کشمکش نشود، به شبهاتی که مطرح می‌شود پاسخ دهند».
 
او تأکید کرد که گاهی «به بهانه‌های حقوق بشری» و «با انتشار مطالب خلاف واقع» از برخی محکومان «یک قهرمان» ساخته می‌شود، در حالی که اتهامات آنان «چیزی نیست که در رسانه‌ها» مطرح می‌شود.
 
آقای لاریجانی همچنین گفت که قوه قضائیه «برای جلوگیری از شایعه‌پراکنی‌ها و تشویش اذهان و افکار عمومی»، باید در این پرونده‌ها، «پس از قطعی شدن حکم» برخی از جزئیات را اعلام کند.
 
رئیس قوه قضائیه ایران توضیح بیشتری درباره این پرونده‌ها نداده و مشخص نیست که خواستار اطلاع‌رسانی درباره جزئیات کدام پرونده‌ها شده است.
 
ساعاتی پیش از سخنان رئیس قوه قضائیه، محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور، در واکنش به این تهدید محمود احمدی‌نژاد اعلام کرده بود که «ظرف یکی دو روز آینده به این موضوع پاسخ داده می‌شود».
 
محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور سابق ایران، روز یکشنبه ۲۶ آذر،‌ در یک پیام ویدئویی به قوه قضائیه ۴۸ ساعت مهلت داده بود تا «اسناد مربوط به محکومیت او و همکارانش» را منتشر کند.
 
به گفته آقای احمدی‌نژاد اتهاماتی که صادق لاریجانی علیه او و نزدیکانش مطرح کرده از جمله اتهاماتی چون «فتنه‌گر، منحرف و حامی آقای بابک زنجانی» حاوی «عناوین مجرمانه» است.
 
او هشدار داده بود که درصورت منتشر نشدن این اسناد، نظرش را در مورد رئیس قوه قضائیه و عملکردش در این هشت سال با مردم در میان خواهد گذاشت.
 
صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه، روز چهارشنبه ۲۲ آذر، در دیداری با تعدادی از دانشجویان آقای احمدی‌نژاد و نزدیکانش را به «فتنه»، «دعوت به اغتشاش»، «دروغگویی» و «حمایت از بابک زنجانی» متهم کرده بود.
 
این سخنان واکنشی به گفته‌های محمود احمدی‌نژاد در روز دوم آذر بود که قوه قضائیه را به «نقض قانون اساسی» متهم کرده و گفته بود که «اگر قرار بود دیکتاتوری قوه قضائیه داشته باشیم انقلاب نمی‌کردیم».
 
انتقادهای محمود احمدی‌نژاد و نزدیکانش به قوه قضائیه پس از تشکیل دادگاه حمید بقایی و احضار اسفندیار رحیم مشایی شدت گرفته و آنان در هفته‌های گذشته عبارت‌هایی چون «ظالم»، «دیکتاتور» و «منحرف» را درباره مقام‌های قوه قضائیه به کار برده‌اند.
 
در مقابل دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضائیه آقای احمدی‌نژاد را«دروغگو» و«لات» خوانده‌اند.
 
شماری از منتقدان محمود احمدی‌نژاد می‌گویند چرا او در دوران ریاست جمهوری‌اش در مقابل اقدام‌های قوه قضاییه و سرکوب‌های سال ۱۳۸۸ سکوت کرده بود.
 
از جمله سعید مرتضوی که از متهمان اصلی پرونده زهرا کاظمی و بازداشتگاه کهریزک بود، از سوی محمود احمدی‌نژاد به عنوان رئیس سازمان تأمین اجتماعی منصوب شد.
 
با این حال آقای احمدی نژاد در جمع تعدادی از دانشجویان گفته بود که «برخی از مسائل را نمی‌دانستیم. واقعاً نمی‌دانستیم و بعداً مطلع شدیم».
 
رهبر جمهوری اسلامی و نهادهای زیر نظرش تا زمان موضوع برکناری حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات، همواره از محمود احمدی‌نژاد و دولتش حمایت می‌کردند اما پس از موضوع برکناری وزیر اطلاعات و ماجرای مشهور به «خانه‌نشینی ۱۱ روزه» آقای احمدی‌نژاد، برخی از نزدیکان آیت‌الله خامنه‌ای به او حمله کردند.
+54
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Tepino - لندن، انگلستان

  اهااااااااای اهل آبادی ی ی ی، جون مادرتون مردم م م م، حواستون و جمع کنین اینا همش فیلم م م م، این کفتارا رو خوب میشناسین، من تو زندگیم رای ندادم، بازم نمیدم، ناموسن یه روز رای گیرو بشینین تو خونه فقط یه روز، باید از الان شروع کنیم، هر کسی رای بده خخخخخخخ....
  5
  57
  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  ایران سرفرازم آرزوست - ورشو، لهستان

  به به.چقدر هم خوب.این سریال که پیش از این هفتگی برگزار میشد حالا روزانه شده. نتیجه این کشمکش هم برد-برد برای مردم و باخت-باخت برای این جانوران هست. به این شرط که مموتی همه پت و پوته ها رو بریزه رو آب.
  2
  56
  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  abulolo al majoosi - برنو، چک
  به نظر من اینا همشون دعوا میکنند که کی‌ بیشتر ببره. یک نظر دیگه هم دارم که البته اکثریت کاربران اینجا مخالفش هستند و آن اینکه خامنه‌ای تنها کسی‌ هست که اهل دزدی نیست، پاک و بی‌ آلایش هست ، این نظر من هست و صد البته من با تعرض تفکر رهبر مشکل دارم و با حکومت دینی مخالفم. حالا دوستان نیان بگن مجتبی‌ اینطوره ، یونتر و ...،. یا مرا متهم به مزدوری رژیم کنند . آماده خیل بد بیراه‌های عزیزان هستم:)
  20
  12
  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  -xAdolf - اخن، آلمان

  این بی شر فها همشون سگهای هارین که اخرش پاچهً ملت بدبخت رو می گیرن، الاندهم باند مموتی پلنگ ترسشون از اینه همین روزا این علی گدای بی ناموس سقط بشه و برادران دالتون مملکت دیگه علنی هاپولی کنن و سر اینا بی کلاه بمونه، فقط جنگ سر سهم بیشتر از روزی ملت بدبخت فلک زده اس که گیر این حیونها افتادن.
  3
  28
  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  می دانید چی هست این جوجه تیخی ها که بر مسند قدرت نشستن و هر یک به نوعی دارند ظلم و جنایت و مال مردم را تصاحب میکنن دور نیست که بعداز به درک واصل شدن خامنه ای قدرت رهبر نظام را هم در اختیار گیرند . به هرحال عنتری نژاد میداند که جوجه تیغی ها بدون اینکه در جنگ ایران و عراق شرکت کرده باشن یا نقشی در عنقلاب ننگین 57 داشته باشن توانسته اند در نظام اخوندی نفوذ خوبی داشته باشن و همگی انها به پستهای مهمی رسیده باشند. محمود حق خود ویارانش میداند که در قدرت نظام اسلامی از جایگاه و پایگاه خوبی برخوردار باشن چون از پیش از بقدرت رسیدن عنقلاب اخوندی تا حالا , احمدی نژاد و یارانش نقش کامل در نظام اخوندی داشته اند . اینک احمدی نژاد و اصاحبش بدشان می اید و حصوریشان میشود این خارپشتان تمام قدرت کشور را در اختیار خود داشته باشن !
  3
  17
  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.