پرونده قتل بیژن ابراهیمی در بریتانیا؛ پلیس به 'نژادپرستی سازمانی' متهم شد

بیژن ابراهیمی سال ۲۰۱۳ به طرز فجیعی در شهر بریستول به قتل رسیدگزارشی تازه درباره قتل بیژن ابراهیمی، پناهنده ایرانی ساکن شهر بریستول بریتانیا نشان می‌دهد که ماموران پلیس و شهرداری بارها پس از شکایت‌های آقای ابراهیمی طرف آزاردهندگان او را گرفته‌اند.
 
گروه "بریستول امن‌تر" ( Safer Bristol) در این گزارش به "قصور گروهی" پلیس منطقه اوون و سامرست و شورای شهر بریستول در پرونده آقای ابراهیمی اشاره می‌کند.
 
بیژن ابراهیمی، پناهنده ایرانی‌الاصل و معلول ساکن بریتانیا، سال ۲۰۱۳ به طرزی فجیع در خانه‌اش کشته شد. جیمز لی، همسایه او، با این ظن اشتباه که آقای ابراهیمی به فرزندش نظر داشته، او را به به قصد کشت زد و جسدش را در بیرون خانه‌اش به آتش کشید.
 
پیش از این هم کمیسیون رسیدگی به شکایات از پلیس بریتانیا در گزارشی نتیجه گرفت که پلیس می‌توانسته جلو کشته شدن بیژن ابراهیمی را بگیرد، اما در این کار ناکام مانده و این قصور ناشی از "جانبداری نژادپرستانه پلیس، چه به صورت خودآگاه و چه به صورت ناخودآگاه" بوده است.
 
گزارش تازه که امروز دوشنبه ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) منتشر شده می‌گوید که در عملکرد پلیس و شورای شهر نشانه‌های "نژادپرستی سازمانی" یافته است.
 
گزارش تازه می‌‌گوید: "شواهدی در دست است که نشان می‌دهد آقای ابراهیمی به کرات هدف بدرفتاری نژادی و آزار افراد قرار گرفته و این رفتار بارها به پلیس منطقه اوون و سامرست و شورای شهر بریستول گزارش شده اما نمایندگان هر دو سازمان طرف آزاردهندگان را گرفته‌اند."
جیمز لی همسایه بیژن ابراهیمی او را کشتشورای شهر بریستول یافته‌های این گزارش را پذیرفته و ماروین ریس، شهردار بریستول در نامه‌ای به خانواده آقای ابراهیمی از آنها عذرخواهی کرده است.
پلیس منطقه اوون و سامرست هم گزارش تازه را قبول کرده و گفته است: "ما هر آنچه در توان داشته باشیم انجام خواهیم داد تا مانع از تکرار این تراژدی شویم."
قاتل بیژن ابراهیمی به حبس ابد محکوم شد و دو افسر پلیس در دادگاهی در بریستول به دلیل کوتاهی در انجام وظیفه در ارتباط با این پرونده محکوم و زندانی شدند.
در گزارش کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایات پلیس که چند ماه پیش منتشر شد آمده بود که پلیس در طول هفت سال منتهی به مرگ بیژن ابراهیمی بارها در انجام وظایفش کوتاهی کرده است.
بنا بر آن گزارش مأموران پلیس به کرات درخواست‌های کمک آقای ابراهیمی از جمله تماس آخر او یک ساعت پیش از قتلش را نادیده گرفته و او را فردی "دروغگو و دردسرساز" می‌دانسته‌اند.
گاه‌شمار پرونده قتل بیژن ابراهیمی:
۱۶ ژوییه ۲۰۱۳: جسد بیژن ابراهیمی بیرون خانه‌اش در محله بریزلینگتون بریستول در حالی پیدا شد که در آتش سوخته بود. پرونده به کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایات از پلیس ارجاع شد.
۱۹ سپتامبر ۲۰۱۳: کمیسیون رسیدگی به شکایات پلیس، شش افسر پلیس را به دلیل سوء رفتار احضار کرد.‌
۲۸ نوامبر ۲۰۱۳: لی جیمز به جرم قتل بیژن ابراهیمی به حبس ابد محکوم و زندانی شد. استیون نورلی به دلیل مساعدت در قتل به چهار سال زندان محکوم شد.
۲۱ دسامبر ۲۰۱۵: کوین دافی و اندرو پسمور، افسران پلیس، در اتهام کوتاهی در انجام وظیفه مجرم شناخته شدند.
۲۲ ژانویه ۲۰۱۶: این دو نفر از کار برکنار شدند.
۹ فوریه ۲۰۱۶: کوین دافی به ده ماه و اندرو پسمور به چهار ماه زندان محکوم شدند.
۳ مه ۲۰۱۶: هلن هریس و لیان وینتر، دو افسر پلیس از خدمت معلق شدند.
۱۵ ژوئیه ۲۰۱۷: کمیسیون رسیدگی به شکایات از پلیس بریتانیا در گزارش خود گفت که پلیس می‌توانسته جلو کشته شدن بیژن ابراهیمی را بگیرد، اما در این کار ناکام بوده است.
+83
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۴
  pars40 - فرایبورگ، سوییس

  اینجا هم همینه در سوییس هم کسی حرف ایرانی رو نمیخره . متاسفانه انسانیت شده نژاد و رنگ چشم و مو دنیای متمدن عقب مانده .
  11
  90
  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵
  ۴۵
  mehrdad cross - بروکسل، بلژیک

  اگر با قانون بری جلو خیلی‌ راحت میتونی‌ پلیس محکوم کنی‌ با یه وکیل خوب
  2
  57
  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۱
  ۴۱
  Compatriot - لیون، فرانسه

  متاسفانه کانادا هم همینه! بارها به چشم خودم دیدم!
  5
  32
  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۳
  ۴۳
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا
  اینم جوابِ دندان شکن که به من می‌گفتن در باره محکومیتِ پلیس‌های خاطی در آمریکا و اروپا دروغ میگی‌.حالا جالبه این یه پناهنده رو اذیت کردن ، اینجوری محکوم شدن. در ایران ، اجنبی‌ها ندا و سهراب را میکشند و راست راست واسه خودشون راه می‌رن.مرگ بر وطنفروشِ خائنِ دروغگو.
  18
  25
  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۸
  ۴۳
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا
  طرف نوشته فلان جا هم همینه " من به چشمِ خودم دیدم "!! یادِ سحرِ قریشی افتادم لول! بابا از قدیم گفتن به حرفِ " گربه سیاه " بارون نمیاد. این اولندش ! حالا اصلا اروپا و آمریکا و همه دنیا ضدِ ایرانی‌ و ضدِ پناهنده هستن. تو کشورِ خودمون چی‌ ؟ خوردی ؟. نوشِ جان .
  15
  14
  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۱
  ۴۰
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  پور جلال .لطفا درباره آخر وعاقبت شکایت از پلیس ها در موارد قتل مایکل براون وساندرا bland واریک گارنر وآلتون استرلینگ وجان کرافورد وتامیر رایس و Laquan McDonald وووو صدها مورد دیگه در آمریکا توضیح بده بلکه ما هم مثل شما به عدالت آمریکائی ایمان آورده وابعاد گوشمون بزرگ ودراز بشه.
  5
  14
  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۸
  ۴۰
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  [::Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا::]. [::Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا::]. مثلا در مورد sandra blandکه فیلم دستگیری وحشیانه اش رو همه جا میشه دید وبعدا توو سلولش کشته شد شکایت به کجا رسید؟مورد مایکل براون وتبرئه پلیس و درگیری های فرگوسن هم که هر بچه ای ازش خبر داره.واقعا شما .... آمریکائی باور می کنید هیچکس توو دنیا به اینترنت دسترسی نداره وداریم مثلا توو یک کافه دورافتاده توو آخر دنیا ودور از تمدن توو ایالت یوتا یا داکوتا با هم نظر می تبادلیم !!!!که اراجیف ابله فریب امریکائی می خواین بهمون به زور بچپانید؟
  5
  13
  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۰
  ۴۱
  Compatriot - لیون، فرانسه
  [::Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا::]. عجیبه که یاد خودت نیفتادی! گربه سیاه. تو یا گیجی یا خودتو به گیجی میزنی‌. چشمات و باز کن و اطرافت را ببین. تو هنوز اینو نفهمیدی که ارزش هر ملتی به حکومت و پاسپورتشه هر چه این پاسپورت قویتر باشه ارزش شهروندان نزد کشورهای دیگه بیشتره. در ضمن تو که اینجا زندگی‌ نمیکنی‌ پس حرف مفت نزن! نه‌ من هنوز نخوردمش آمادش کردم تا تو بیای بخوریش!
  7
  12
  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.