ایران خواستار دسترسی به قطعه‌ای از موشک پرتابی حوثی‌ها به عربستان شد

امیر حاتمی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران. وزیر دفاع جمهوری اسلامی می‌گوید که ایران به دنبال قطعه‌ای از موشک پرتاب شده به فرودگاه ریاض، پایتخت عربستان سعودی، توسط حوثی‌هاست تا ادعای آمریکا مبنی بر ایرانی بودن این موشک بررسی شود.
 
نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، روز ۲۳ آذرماه در مقر پنتاگون، وزارت دفاع ایالات متحده، موشکی را به خبرنگاران نشان داد که به گفته او از عربستان سعودی به واشینگتن انتقال داده شده، و‌‌ همان موشک بالستیکی است که حوثی‌های یمن به فرودگاه ریاض پرتاب کرده بودند.
 
به گفته این مقام آمریکایی، این موشک آرم گروه صنعتی شهید باقری را روی خود داشته و با مشخصات موشک‌های ایرانی همخوانی دارد.
 
در حالی که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، به این ادعا واکنش نشان داده و گفته که تهران به سازمان ملل شکایت می‌کند، امیر حاتمی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی، هم از بررسی اظهارات نیکی هیلی در «مجموعه فنی» وزارت دفاع خبر داده است.
 
آقای حاتمی روز دوشنبه ۲۷ آذر به خبرگزاری مجلس شورای اسلامی، خانه ملت، گفته که «مجموعه فنی حوزه دفاعی جمهوری اسلامی در حال بررسی ادعای نیکی هیلی مبنی بر تحویل تسلیحات ایرانی به انصارالله یمن و نشان دادن تصویری از این موشک‌ها در سازمان ملل است».
 
وی افزود: «از این رو مجموعه‌های فنی حوزه دفاعی جمهوری اسلامی درخواستی را تنظیم کرده تا بتوان در این رابطه جهت شفافیت به سازمان ملل شکایت کنیم».
 
وزیر دفاع ایران می‌گوید که «بنا به درخواست جمهوری اسلامی باید قطعه‌ای از این موشک‌ها تحویل ایران داده ‌شود تا بتوان ضمن بررسی، نظر نهایی را اعلام کنیم».
 
آقای حاتمی توضیح نداده که شکایت وزارت دفاع جدا از شکایت وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران است یا نه.
 
وی در حالی خواستار دریافت «قطعه‌ای از موشک پرتابی حوثی‌ها به فرودگاه ریاض» برای اعلام نظر شده است، که وزیر خارجه ایران پیشتر ادعای نماینده آمریکا را «اتهام‌های بی‌پایه‌ای» خوانده بود که «با نشان دادن یک تکه آهن علیه جمهوری اسلامی ایران» مطرح شده است.
 
یمن به یکی از صحنه‌های جنگ نیابتی جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی در خاورمیانه تبدیل شده است. در حالی که ائتلاف منطقه‌ای به رهبری ریاض از دولت منصور عبدربه، رئیس‌جمهوری مورد تایید سازمان ملل در یمن، حمایت می‌کند، تهران از حامیان اصلی گروه حوثی‌هاست که صنعا، پایتخت، و بسیاری از مناطق این کشور را در دست دارند.
 
حوثی‌ها در ماه‌های اخیر موشک‌هایی به خاک عربستان سعودی پرتاب کرده‌اند که به گفته ریاض و آمریکا، ساخت ایران بوده و تهران با تحویل دادن آن به این گروه شورشی، قطعنامه‌های سازمان ملل درباره تحریم تسلیحاتی را نقض کرده است.
 
با این حال، خبرگزاری فرانسه می‌گوید که کار‌شناسان سازمان ملل همچنان در حال بررسی اطلاعات و داده‌های دریافتی درباره این موشک هستند و هنوز ارتباط آن با ایران را تایید نکرده‌اند.
 
جنگ یمن که از فروردین سال ۱۳۹۴ و با حمله ائتلافی به رهبری عربستان سعودی به این کشور آغاز شد تاکنون هزاران کشته برجای گذاشته و آن‌گونه که سازمان ملل گزارش داده است، هشت میلیون نفر از مردم این کشور در آستانه قحطی هستند.
+39
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن

  خودتون که کاملش رو دارین ! اون قطعه به چه دردتون میخوره!
  21
  43
  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  abulolo al majoosi - برنو، چک
  شب تاب -ژاپن داریم که داریم تا چشم حسودان با بدخواهان و ایضاً بیسوادن کور کور کور بشه. من تعجب می‌کنم از به اصطلاح هموطنانی دوست دارن ایران مثل قرون وسطا باشه، اسلحه نداشته باشه ، نفوذ ناداشته باشه ، یعنی تفاوت قدرت ایران رو با قدرت رژیم رو درک نمیکنن، افسوس و زرشک. حالا این حرف رو وهابی طلب یا ایسکندر قهوه‌ای بزنه یه چیزی ، شما دیگر چرا؟
  30
  24
  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن

  [::abulolo al majoosi - برنو، چک::]. منظور شما از قدرت ایران و قدرت رژیم چیه!؟. من همیشه آرزوى سرافرازى و پیشرفت و اعتبارایران و مردم کشورم رو داشته و دارم البته بدون این رژیم شیاد و فاسد! من تنها تعجبم از این هست ، وقتى که رژیم همه جور، با پول مردم ایران ، از لحاظ مالى و تسلیحاتى حوثى هاى یمنى رو تغذیه میکنه این سیاه بازى چه معنى داره که این یارو ، قطعه اى از موشک شلیک شده از طرف حوثیها رو میخواد! کدوم ایرانى وطن پرستى رو مى شناسید که خواهان وضعیت ، بقول شما قرون وسطائى ، براى مملکتش بخواد!. متاسفانه شما برداشت درستى از کامنت من نداشتید و چهارچوب و انسجامى در اظهار نظرتون دیده نمیشه! پیروز باشید.
  3
  27
  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  abulolo al majoosi - برنو، چک
  دوست عزیز از ژاپن اگر برداشت من از کامنت شما اشتباه بوده از شما پوزش مى خوام. البته نظرات مختلف هست ، قرار هم نیست که نظر همدیگر رو قبول کنیم. ولى باز هم به نظر من ایران باید اسلحه پیشرفته بسازه، باید در یمن و عراق و سوریه و ونزویلا و لبنان و بحرین اشغالى و . نفوذ داشته باشده. حتى من معتقدم ایران اگر میتوانست یواشکى پروژه اسلحه اتمیش رو تکمیل کنه خیلى به نفع ما بود
  5
  6
  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  abulolo al majoosi - برنو، چک
  افسوس که ستون پنجم مسعود و مریم صیغه . برنامه را لو دادند. البته من هم از رژیم دینى خوشم نمى یاد. ولى باید مسایل را تفکیک کرد. عرعرستان و امارات و قطر و آمریکا و روسیه و خلاصه هر کس که مى تواند نفوذ خارجى خود را افزایش مى دهد.
  1
  5
  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  abulolo al majoosi - برنو، چک
  البته ایرانیان وطن پرستى که ارزوهاى (بزرگ) براى وطن داشته باشند زیادند مثل ایسکندر گرگعلى قهوه اى از مریخ، وهابى طلب از ابو زبى،. اون بابا سوسیالى از ریکاویک ایسلند ، اون بچه گرگک قهوه اى از اردبیل و ... مصیبت اسلامى هم یک نمونه ش هست
  0
  5
  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  شیرمردان - سیدنی، استرالیا
  اقای عزیز ، چرا طریق جواب دادن را بلد نیستید. شما باید بگویید:. اولا ما به ایشان موشک نداده ایم. دوما اگر هم داده ایم به شما ربطی ندارد. سوما مگر خود شما به داعش، و عراق و عرعرستان و هر جا که منافعتان میصرفد سلاح نمیدهید. این را باید تمام مسولین تکرار کنند .
  1
  4
  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.