دادستان کل در ایران: برخی مقامات خودشان یا وابستگان‌شان در قاچاق کالا سهیمند

دادستان کل کشور در ایران گفته بندر شهید رجایی از مهمترین بنادر ورود کالا به ایران "از لحاظ کنترل و ورود کالای قاچاق تقریبا رهاست" محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در ایران "برخی" مقام ها یا وابستگانشان را به دخالت در قاچاق کالا متهم کرده و گفته است"شاهد قاچاق فراوان در کشور حتی از طریق گمرکات رسمی هستیم".
 
آقای منتظری امروز ۲۷ آذر در "همایش تخصصی پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس آگاهی استان های سراسر کشور" گفته "برخی مقام های ایرانی خودشان یا فرزندان و وابستگان‌شان به نحوی در قاچاق کالا سهم دارند".
 
پیش از این محمود احمدی‌نژاد در دوره ریاست جمهوری اش با تعبیر "برادران قاچاقچی سپاه" این نیروی نظامی را در موضوع قاچاق دخیل دانسته بود و در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی هم عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور گفته بود که پول های حاصل از قاچاق مواد مخدر وارد چرخه انتخابات می شود".
 
مجلس ایران هم به دفعات به موضوع قاچاق سازمان یافته اشاره کرده اما متهم کردن مقام های ایرانی یا فرزندانشان به دخالت در قاچاق کالا از سوی یک مقام قضایی اتفاقی کم سابقه است.
 
دادستان کل در ایران گفته "وقتی از یک مقام مسئول به صراحت می شنوم برخی دست اندرکاران دولتی نمی خواهند مبارزه جدی با قاچاق بشود، وقتی می‌بینیم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز عملا به تعطیلی کشیده شده چه می توان گفت؟"
 
آقای منتظری گفته "بنده خودم رفتم و از نزدیک از بندر شهید رجایی دیدن کردم. نحوه ورود و کنترل و دستگاه های کنترل کننده را دیدم و جلساتی با مسئولان امر گذاشتیم، برگشتم تهران، ایام تعطیلات نوروز بود. سه روز بعدش رفتیم پیش رئیس جمهور برای تبریک سال نو و گفتم که بندر شهید رجایی را دیدم و در یک جمله بگویم که از لحاظ کنترل و ورود کالای قاچاق تقریبا رهاست".
 
بندر شهید رجایی از مهمترین بنادر ایران است و بر اساس آمار در حدود ۹۰ درصد ورود و خروج کالا با کانتینر از این بندر انجام می گیرد.
 
دادستان کل کشور در ایران گفته "هنوز در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز رئیس جمهور نماینده خود را معرفی نکرده است. این نشان از چه دارد؟ آیا اهتمام لازم را ندارند یا آدم مناسب را؟"
 
یکی از جنبه‌های عمده فساد اقتصادی گسترده در ایران، نسبت بالای قاچاق کالا به کل حجم تجارت خارجی کشور است. حجم قاچاق به حدی در ایران بالا است که گزارش های مختلف رسمی این کشور می گویند این کار نمی‌تواند بدون همکاری افراد پرنفوذ انجام شود.
 
کمیسیون اقتصادی مجلس ایران اواخر پاییز سال گذشته گزارشی منتشر کرده بود که نشان می داد حدود یک سوم کالاهای وارداتی ایران از طریق قاچاق وارد می‌شود.
 
اسکله‌های غیرمجاز به عنوان یکی از مجاری اصلی قاچاق خوانده می‌شوند. بر اساس گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس ایران "در حال حاضر ۶۰ درصد از اسکله های کشور اعم از نظامی، انتظامی، نفتی، تجاری، صیادی غیرمجاز هستند."
 
حشمت الله فلاحت پیشه، نماینده مجلس ایران چنین رقم بالایی را در جهان بی‌نظیر خوانده است.
+33
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن

  داستان چیه ؟ همه شروع کردن به زبون باز کردن ! تخم کفترى چیزى خوردند ! یه قاچاقچى مواد مخدر رو میگیرن و سه سوت اعدامش میکنن! کولبر بیچاره رو که از بیکارى و بدبختى تو کوه و کمر دو برابر وزن خودش رو با مشقت حمل میکنه رو با تیر میزنن!. این که مثلاً خیر سرش دادستان کُل هست ، اون اقایون و وابسته هارو که مىشناسه و میدونه تو کار قاچاق هستند رو چرا افشا نمیکنه !؟ همه با هم میدزدن و میخورن و با وقاحت و بى شرمى کامل از هم دفاع میکنن و میخندن به ریش ملت!
  3
  33
  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  در نظام اسلامی فساد انقدر زیاد است که فقط با نابودی این حکومت فاسد و کنار گذاشتن مسلمانان از کارهای دولتی و سپردن تمام کارهای دولتی به غیر مسلمانان میتوان اوضاع را به حالت عادی برگرداند. بی شک اسلام مذهب فساد و دزدی است.
  8
  36
  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Dara20 - تهران، ایران
  اگر یک مدیر از تخلفات دستگاه تحت امرش خبر نداشته باشد مدیری نالایق است و اگر بداند و بی‌ تفاوت باشد مدیری فاسد است. حال این هردو را سرکردگان رژیم فاسد اسلامی بویژه رهبر دیکتاتور و جنایتکار شما یکجا دارند.
  6
  7
  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  sama128 - شیراز، ایران
  آشغال دزد بی مصرف ارواح عمه ات دادستان از عقب شدی که جلوی گند کاری دزدی و .. را بگیری ؛ اینکه بگی بعضی مقامات خودشون اینکاره هستن اولا بی عرضگی خودت را ثابت کردی دوم اینکه گفتن این حرف چه سودی برا مردم داره نکنه انتظار داری کارمند ؛ بقال ؛ شوفر تاکسی و .. کارشون ول کن بیان خلافکارها از جمله مقامات دزد و کس و کارشون را بگیرن پس تو بز و اون صادق دزده آویزون چیکاره هستید اون اژه ای سوت بلبلی چیکاره هست اون دووووولت آبادی چشم ورقلمبیده چیکاره هست‌ هان میترسی بگی همه مون از دم دزدیم و هیچ غلطی هم نمیتونیم بکنیم. ترس نداره کل مردم میدونن همتون از راس تا کف دزدید و کاری هم نه میتونید بکنید و نه میخواهید بکنید. ملت بدبخت را گذاشتید سر کار. چه مملکت دزد بازاری شده تو دنیا تو دزدی اول و نمونه هست ارواح عمه تون ام القرای جهان اسلام که این باشه وای به حال بقیه بعد هم میگن اسلام دین فوق کاملی و کاملتر از این دین چیزی نیست. ما که ۴۰ ساله فقط دزدی فحشا و تجاوز دیدیدم.
  8
  14
  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  نه برخی,اکثرا و آنهائیکه جای داغ مهر بر پیشانی دارند
  4
  5
  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.