مکرون: جنگ با داعش در سوریه تا دو ماه دیگر پایان می‌یابد

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، با پیش‌بینی پایان جنگ علیه داعش در سوریه در فوریه سال آینده، ابراز امیدواری کرد که دولت اسد و مخالفان پای میز مذاکره بنشینند.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای مکرون روز یکشنبه ۲۶ آذر به شبکه فرانس ۲۴ گفت: «ما به اتفاق نیروهای ائتلاف در عراق به پیروزی رسیده‌ایم.»
 
رئیس‌جمهور فرانسه افزود: «و من گمان می‌کنم در اواسط یا اواخر فوریه ما در سوریه هم در جنگ به پیروزی برسیم.»
 
امانوئل مکرون در حالی که بشار اسد را «دشمن مردم سوریه» خواند، گفت: «ما باید با اسد و نمایندگانش گفت‌وگو کنیم.»
 
رئیس‌جمهور فرانسه با وجود شکست دور دیگری از مذاکرات صلح در ژنو در ههفته گدشته، ابراز امیدواری کرد که «فرآیند (صلح) در آغاز سال آینده با نمایندگان اسد» و همچنین «نمایندگان مخالفان» به جریان افتد.
 
آقای مکرون تأکید کرد که اولویت اصلی فرانسه «ریشه‌کنی» گروه‌های جهادی است تا کنار گذاشتن بشار اسد. موضعی که از ماه ژوئن پاریس به طور رسمی آن را اعلام کرده است.
 
رئیس‌جمهور فرانسه گفت پس از شکست داعش بشار اسد در قدرت باقی خواهند ماند.
 
امانوئل مکرون افزود: «بشار اسد آنجا خواهد ماند. او خواهد ماند چراکه از سوی آنهایی که جنگ را در زمین برده‌اند، چه ایران چه روسیه حمایت می‌شود.»
 
او افزود: «برنامه فرانسه پیروزی صلح است، مین‌زدایی، غیرنظامی کردن و ایجاد یک راه‌حل سیاسی برای یک صلح پایدار است؛ که به معنای حمایت از همه اقلیت‌ها مسیحی، شیعه و سنی است.»
 
از سال ۲۰۱۱ تاکنون بیش از ۳۴۰ هزار نفر در جنگ داخلی سوریه کشته شدند. این جنگ با مداخله قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی به مراحل پایانی خود رسیده است.
 
داعش که زمانی بخش زیادی از سوریه را در اختیار داشت، اکنون تنها مناطق کوچکی از خاک سوریه را در کنترل دارد. ایران، حزب‌الله لبنان و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی شیعه به همراه روسیه از دولت بشار اسد حمایت می‌کنند. ائتلاف تحت رهبری آمریکا نیز از از کردهای سوریه و متحدانشان در جنگ با داعش حمایت کرده است.
 
روسیه اعلام کرد هفته گذشته اعلام کرد با شکست داعش نیروهای خود را از سوریه بیرون می‌کشد.
 
حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق نیز هفته گذشته پایان جنگ علیه داعش در این کشور را رسماً اعلام کرد.
+5
رأی دهید
-14

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.