مرگ غم انگیز دو خواهر در شیراز

دختران خردسال که درغیاب والدین‌شان دراتاق‌شان خوابیده بودند، به‌دلیل نشت گاز و مسمومیت ناشی از آن بی‌صدا جان سپردند.
به گزارش «ایران»، صبح دیروز مرد میانسالی که صدایش از ترس می‌لرزید، تلفنی با سامانه 125 آتش‌نشانی شیراز تماس گرفت و کمک فوری خواست. این مرد به کارشناس مرکز فرماندهی آتش‌نشانی گفت: «من و همسرم بیرون از خانه هستیم، اما ازساعتی قبل هرچه با تلفن منزل تماس می‌گیریم هیچ‌کس جواب نمی‌دهد.حالا هم نگران دو دختر خردسال‌مان هستیم.»
به دنبال این تماس، حدود ساعت 7:50 دقیقه صبح دیروز بسرعت آتش‌نشانان ایستگاه 11 راهی بلوار ارتش، در خیابان شهید زائری شدند.
نامجو وصالی، معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی، گفت: آتش‌نشان‌ها پس از ورود به ساختمان دو طبقه مسکونی قدیمی ناگهان با پیکرهای دختران 10 و 12 ساله روبه‌رو شدند که بر اثر انتشار گاز مونوکسید کربن از لوله دودکش بخاری دچار گاز گرفتگی شده و جان باخته بودند. در پی اعلام این واقعه غم انگیز به بازپرس کشیک دادسرا و تیم تحقیق، آنها نیز در محل حادثه حضور یافته و پس از بررسی‌های مقدماتی پیکرهای دوخواهر برای تعیین علت و زمان دقیق مرگ به پزشکی قانونی انتقال یافت.
بررسی‌ها نشان داد دوخواهر داخل اتاق خوابیده بودند که به علت بی‌احتیاطی، سهل‌انگاری و رعایت نکردن اصول ایمنی در نصب دودکش تا ارتفاع یک متر بر بالای پشت بام، نصب نبودن کلاهک دودکش و نبود تهویه مناسب در خانه دچار گاز گرفتگی شده و در نهایت جان خود را از دست داده بودند.
 آتش‌نشان‌ها بی‌درنگ بخاری را خاموش کرده و در و پنجره‌ها را باز کردند. از سوی دیگر در تماس با امدادگران اورژانس، خواستار اعزام فوری نیرو به این محل شدند. پس ازحضور عوامل اورژانس، دختربچه‌ها تحت معاینه قرار گرفتند اما متأسفانه مرگ هر دوتأیید شد.
معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی شیراز یادآور شد: با توجه به اینکه مرگ ناشی از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن به طورعمده در نیمه دوم سال به‌دلیل استفاده از وسایل گرمایشی افزایش می‌یابد بنابراین به مردم توصیه می‌شود ضمن استفاده از وسایل گرمازا، به توصیه‌های ایمنی در خصوص سالم بودن و استفاده صحیح از وسایل گرمایشی و مسیر خروجی گاز مونوکسید کربن اطمینان حاصل کنند. به گفته وی، گاز منوکسید کربن گازی بی‌رنگ و بی‌بو است که بر اثر احتراق ناقص تولید می‌شود به طوری که بخاری، آبگرمکن، شومینه و اجاق گازها به علت سیستم تهویه نامناسب (دودکش) عامل مسمومیت با گاز می‌شود.
سردرد، ضعف جسمانی، سرگیجه و بی‌قراری، تهوع و استفراغ، خمیازه کشیدن بیش از حد،حالت خواب آلودگی شدید، کسلی، خستگی و کاهش قدرت عضلانی از جمله علائم اولیه مسمومیت در افراد به شمار می‌روند.
+19
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.