سفر معاون ریاست جمهوری آمریکا به خاورمیانه؛ ایران و اورشلیم در محور گفتگوها

مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا، این هفته به مصر و اسرائیل سفر خواهد کرد. هدف از این سفر، تلاش برای رفع نگرانی های جهان عرب از تصمیم پرزیدنت ترامپ در به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل است. نگرانی آمریکا و کشورهای اروپایی از دخالت های بی ثبات کننده ایران در منطقه نیز از موضوعاتی است که آقای پنس در باره آن با رهبران اسرائیل و مصر گفتگو و تبادل نظر خواهد کرد.
 
هدف آقای پنس از سفر به اسرائیل تاکید بر روابط مستحکم بین واشنگتن و تل آویو و در عین حال ، تلاش برای بهبود در روابط آمریکا با جهان عرب است که از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل خشمگین هستند.
 
مقامات آمریکایی می گویند ، آقای پنس در خاورمیانه در باره مقابله با گسترش نفوذ برتری طلبانه ایران در منطقه بحث و تبادل و نظر خواهد کرد.
 
کنت واینستین، رئیس اندیشکده هادسن در واشنگتن دی سی در مصاحبه ای اختصاصی با ستاره درخشش، رئیس بخش فارسی صدای آمریکا گفت، گسترش دخالت ایران در منطقه موجبی برای نگرانی آمریکا و کشورهای اروپایی به شمار می رود.
 
واینستین گفت: « نگرانی عمیقی در آمریکا و در کشورهای اروپایی در باره حضور فزاینده ایران در سوریه، و مسلماً در باره کنترلی که ایران بر دولت لبنان داشته، و نیز اوضاع در یمن، وجود دارد. این نگرانی وجود دارد که دولت پیشین آمریکا چشمش را به روی گسترش دخالت ایران در جنگ داخلی سوریه بست. محور روسیه - سوریه نیز موجب نگرانی آمریکاست.»
 
آقای پنس همچنین در باره مهار برنامه موشک بالستیک ایران نیز با رهبران اسرائیل گفتگو و تبادل نظر خواهد کرد. پرزیدنت ترامپ سه ماه قبل، از تایید عملکرد ایران در توافق برجام خودداری کرد و از کنگره خواسته است، توافق به نحوی اصلاح شود که توقف برنامه موشک بالستیک ایران نیز در آن منعکس باشد.
 
آقای واینستین گفت، نباید اجازه داد ایران از ظرفیت استفاده از سلاح های اتمی در برنامه موشکی اش برخوردار شود.
 
واینستین گفت: « ما در ماه های آینده در این باره در کنگره تبادل نظر خواهیم کرد. در باره اقداماتی که باید برای تصحیح توافق هسته ای انجام شود و این موضوع مطرح خواهد شد که آیا برنامه موشک بالستیک ایران باید به توافق اضافه شود یا خیر؟ آیا باید تعداد بازرسی ها و بازرسی از تاسیسات نظامی در تصحیح توافق گنجانده شود یا خیر، تا توافق محکم تر شود. ظرفیت موشک بالستیک ایران نه تنها موجب نگرانی ماست بلکه برای متحدان ما نیز نگرانی ایجاد کرده است. از همه بیشتر برای فرانسه که رسماً علیه ایران موضع سخت گیرانه تری نسبت به دیگر متحدان اروپایی ما گرفته است. از این رو، باید اطمینان حاصل کنیم که روزی ایران از ظرفیتی در تولید موشک بالستیک برخوردار نشود که بتواند به سرعت از آن برای سلاح های هسته ای استفاده کند. بنا بر این، ما در این باره با اسرائیلی ها و دیگر کشورهای منطقه صحبت خواهیم کرد. در این باره که دفاع موشکی علیه تهدیدهای ایران گسترش یابد و دیگر اقداماتی که بتوانیم ایران را مهار کنیم».
 
معاون ریاست جمهوری آمریکا ، قرار است یک روز قبل از سفر به اسرائیل برای گفتگو با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر به قاهره برود.
+12
رأی دهید
-12

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.