پیش‌نویس قطعنامه محکومیت پایتخت شناختن بیت‌المقدس به شورای امنیت رفت

تصمیم آقای ترامپ با خشم کشورهای اسلامی و مردم در سرزمین‌های فلسطینی روبرو شده است شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش‌نویس قطعنامه‌ای که مصر درباره محکومیت به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل تهیه کرده را بررسی می‌کند.
 
در این پیش‌نویس که روز شنبه مصر آن را تقدیم ۱۵ عضور شورای امنیت کرد، هرگونه تلاش برای تغییر وضعیت بیت‌المقدس فاقد وجاهت قانونی شناخته شده است.
 
این قطعنامه در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا تهیه شده که با رسمیت بخشیدن به مصوبه قدیمی کنگره این کشور، بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل معرفی کرد و دستور داد سفارت ایالات متحده هر چه زودتر از تل آویو به این شهر منتقل شود.
 
روز شنبه (۱۶ دسامبر - ۲۵ آذر) مصر پیش‌نویس این قطعنامه را میان نمایندگان پانزده عضو شورای امنیت، از جمله آمریکا، توزیع کرد و آن‌طور که گفته شده ممکن است رای‌گیری در مورد تصویب آن در جلسه روز دوشنبه (پس فردا) شورای امنیت برگزار شود.
 
این رای‌گیری به احتمال زیاد با وتو آمریکا روبرو خواهد شد اما همزمان در صورت مخالفت نکردن چهار عضو دایم دیگر این شورا، یعنی فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین، و موافقت اعضای غیردائم با آن، وتوی آن می‌تواند به انزوای آمریکا در میان جامعه جهانی بیانجامد.
 
نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، پیش‌تر با دفاع کامل از این تصمیم آقای ترامپ آن را "عادلانه و درست" خوانده بود و هشدار داده بود که کشورش در برابر آنچه از نظر او "موضع ظالمانه سازمان ملل متحد در برابر اسرائیل" است "ساکت نخواهد ماند".
خبرگزاری فرانسه که مدعی است به نسخه‌ای از این پیش‌نویس دسترسی پیدا کرده، می‌گوید در متن آن آمده وضعیت بیت‌المقدس باید در مذاکرات میان اسرائیل و فلسطینیان تعیین شود.
 
در این پیش‌نویس همچنین بدون اشاره به نام دونالد ترامپ، نسبت به تصمیم اخیر درباره به رسمیت شناختن وضعیت این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل، ابراز تاسف شده است.
 
در این متن از همه کشورها خواسته شده از انتقال سفارتخانه‌های خود به بیت‌المقدس پرهیز کنند.
 
آن طور که گزارش شده در صورت وتوی آمریکا، دفتر تشکیلات سرزمین‌های فلسطینی در سازمان ملل متحد تلاش خواهد کرد با به مجمع عمومی بردن این قطعنامه و تصویب آن، در برابر وتوی بسیار محتمل آمریکا بایستد.
 
همزمان از کرانه باختری و غزه گزارش شده جنبش فتح، که کنترل دولت در سرزمین‌های فلسطینی را در دست دارد خواستار برگزاری تجمع‌های اعتراضی به سفر هفته آینده مایک پنس، معاون رئیس جمهوری امریکا به مناطق اشغالی و اسرائیل شده است.
 
آقای پنس در این سفر از پیش برنامه‌ریزی شده بنا دارد با رهبران اسرائیل و تشکیلات فلسطینیان دیدار کند اما ساعاتی پس از اعلام تصمیم آقای ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس، محمود عباس، رئیس دولت تشکیلات فلسطینیان، با لغو یک جانبه این دیدار گفت از نظر او آمریکا دیگر نمی‌تواند نقش راهبر و میانجی بی‌طرف در مذاکرات صلح خاورمیانه ایفا کند.
 
محمود عباس، سه روز پیش گفته بود این تشکیلات از شورای امنیت خواهد خواست تا تصمیم دونالد ترامپ را باطل اعلام کند.
 
همچنین او گفته بود فلسطینیان از مجمع عمومی سازمان ملل خواهند خواست که دولت فلسطینی به عضویت کامل این سازمان در بیاید. خشم فلسطینی‌ها از کشته شدن معترض روی ویلچر
 در همین حال،از کرانه باختری گزارش شده کشته شدن یک فلسطینی که با ویلچر در تظاهرات علیه اسرائیل شرکت کرده بود، باعث خشم گسترده فلسطینیان شده است.
 
در جریان اعتراض‌ها به تصمیم دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا برای به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسراییل، روز جمعه (دیروز) چهار فلسطینی کشته شدند.
 
امروز شنبه (۱۶ دسامبر- ۲۵ آذر) مراسم خاکسپاری آنان برگزار شد. یکی از کشته‌شدگان ابراهیم ابو ثریا، معترض فلسطینی است که یک دهه پیش در جریان حملات اسرائیل به غزه دو پایش را از دست داده بود.
 
در شبکه‌های اجتماعی فیلم و عکس‌ ابراهیم ابو ثریا، لحظاتی پیش از مرگ منتشر شده است.
 
هزاران نفر در مراسم تشییع فلسطینیان کشته شده شرکت کردند در حالی که علیه دونالد ترامپ شعار می‌دادند.
+11
رأی دهید
-15

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.