دیدگاه/ محمد بن سلمان نمی خواهد درباره اورشلیم حرف بزند

تحلیلی در فارین پالیسی از رابرت ستلاف، مدیر «انستیتو واشنگتن برای سیاست خاورنزدیک»
 گذشته از واکنش گروه های تروریستی مانند حماس و حزب الله و حامیانشان تهران و دمشق و همچنین پاسخ خشمگینانه دولت فلسطینی و پادشاهی اردن که میزبان طیف وسیعی از پناهجویان فلسطینی است؛ بهترین جا برای سنجش واکنش مسلمانان به وضعیت اورشلیم به عنوان پایتخت اسراییل راهروهای قدرت در ریاض است.
 
هفته پیش من در راس هیاتی پنجاه نفری از کارشناسان خاورمیانه به عربستان سعودی رفتم. ما چند ساعت پیش از به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسراییل از سوی پرزیدنت ترامپ پنج ساعت را با سه وزیر سعودی به بحث درباره یمن، قطر، لبنان، برنامه بلندپروازانه اصلاحات در عربستان موسوم به «چشم انداز ۲۰۳۰» شامل واگذاری سهام شرکت معظم نفتی آرامکو گذراندیم.
 
محمد العیسی، دبیرکل نسبتا جدید اتحادیه جهان اسلام، که موسسه اش دهه ها مروج روایتی افراطی از اسلام در مدارس و مساجد و نهادهای مذهبی بوده است در سخنرانی حتی واژه اورشلیم از زبانش خارج نشد. او در عوض با افتخار از دوستی خود با خاخام ها در اروپا و آمریکا در دیالوگ میان ادیان صحبت کرد.
 
در دیدار ما با محمد بن سلمان، ولیعهد و وزیر دفاع عربستان، هم سخنی از اورشلیم به میان نیامد. او در پایان در حاشیه جلسه در واکنش به پرسش ما تنها به یک کلمه ابراز تاسف از تصمیم پرزیدنت ترامپ بسنده کرد و سریع از فرصت های همکاری ریاض و واشنگتن برای بازگرداندن امید به روند صلح اسراییلی فلسطینی سخن گفت.
 
ولیعهد عربستان بر خلاف انتقادهایی که سعودی ها معمولا از اسراییل می کنند از آینده امیدبخش روابط عربستان و اسراییل در پی تحقق صلح حرف زد.
+31
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک

  کاشکی یکبار برای همیشه بطور روشن و به وضوح میفهمیدیم و درک میکردیم که مسئله فلسطین فقط و فقط به فلسطینیها مربوط میشود و نه به کشوری دیگر. والسلام. پدر بزرگ کشاورز من میگفت: پیزی کلاغ پاره شده بود، میگفت قار قار من جراحم!! آقا اصلا میدانید چرا انور سادات تا این حد به محمد رضا شاه ارادت و دوستی داشت؟ محمد رضا شاه به او گفته بود: خودت را مچل این کشورهای مزور عربی نکن. اینهمه حجازی وزیر خارجه ات را با کاسه گدایی برای فلسطین اینجا و آنجا نفرست. برو با اسرائیلیها دست دوستی بده و قرارداد ببند تا کشورت را حرکت دهی و به اقنصاد کشورت نفس تازه دهی. برو! ول کن این اعراب ناراحت و دغلباز رو. این شد که سادات با بگین و اسرائیل کنار آمد و دوستی عمیقی را با شاه بنا کرد. حالا دوست همه چیز دان! سلمان هم خیلی خوب فهمیده که نباید دیگ فلسطین را بار بگذارد. این دیگ در ایران مصرف داخلی دارد و با آن شما را نیز سر کار گذاشته اند. فلسطین به من و شما چه مربوط؟!! به حال و احوال زار خودمان بپردازیم. فلسطین برگ کدام درخت است؟!! عجب!
  8
  33
  شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۶
  ۴۱
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن
  چون پشت پرده ، رفته تو بشکه صهیونیستها و بهش بدجور خوش گذشته! صرف نمیکنه خودش از حالى که نتانیاهو بهش میده محروم کنه !
  11
  18
  شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۷
  ۳۹
  Iranemaa - قم، ایران
  افرین به این ولیعهد که منافع کشورش و مردمش مهمتر از احساساتی شدن است نه مثل اون اردوقان ترک دیکتاتور یا خامنه ای که بخاطر این اقدامات احمقانه ایران عزیز اینچنین تحقیر شده و مردم در شرایط بد اقتصادی هستند دلار به حداکثر قیمت رسیده تیمهای فوتبال دولتی بخاطر نداشتن پول با مشکلات مالی دست و پنجه نرم میکنند ،اما پول فلسطینی ها به قوت خودش باقیست ،ولی پولی برای زلزله زدها نیست و باید برای کسری بودجه عوارض خروج را چند برابر کرد و قیمت بنزین را هم بالا برد ،و بعضی کمکهای مردمی زلزله زدها هم گفته میشود سر از یمن عربی دراورده . پس دم ولیعهد عربستان گرم که بخاطر دوتا کشور با ارزش و ابر قدرت مثل امریکا و اسراییل بی خیال فلسطین شده و به منافع اش فکر میکند
  16
  16
  شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۸
  ۳۹
  Iranemaa - قم، ایران
  [::تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک::]. دوست عزیز دمت گرم با کامنتهای منطقی ات ،هر چند که جیره خواران رژیم را ازار میدی ;) ;)
  5
  15
  شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.