واکنش فرانسه به مستندات آمریکا درباره حمایت تسلیحاتی ایران از حوثی‌ها

مقایسه موشک قائم با موشک شلیک‌شده حوثی‌ها فرانسه در واکنش به سخنان اخیر سفیر آمریکا در سازمان ملل و طرح این اتهام که ایران موشک و دیگر تسلیحات نظامی برای شورشیان حوثی در یمن فراهم می‌کند، اعلام کرد که پاریس همچنان در این زمینه مشغول تحقیق است.
 
روز پنج‌شنبه نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل با برگزاری یک کنفرانس خبری بقایای موشکی را به نمایش گذاشت که گفته می‌شود شورشیان حوثی در یمن آن را ماه گذشته به سمت فرودگاه بین‌المللی ریاض در عربستان سعودی شلیک کردند.
 
به گفته خانم هیلی، این موشک آرم گروه صنعتی شهید باقری را روی خود داشته و با مشخصات موشک‌های ایرانی نیز همخوانی دارد.
 
خبرگزاری رویترز اما در گزارشی از واکنش مقامات فرانسه به این رخداد می‌نویسد که پاریس محتاطانه با این موضوع برخورد کرده است.
 
این خبرگزاری روز جمعه ۲۴ آذر اظهارات الکساندر جورجینی یکی از سخنگوهای وزارت خارجه فرانسه را بازتاب داده که تاکید می‌کند کشورش همچنان مشغول بررسی شواهد و اطلاعات است.
 
وی دراین باره گفت: «دبیرخانه سازمان ملل متحد در این مقطع هنوز هیچ نتیجه‌گیری کرده است. فرانسه نیز همچنان به بررسی شواهد و اطلاعات مربوط به باقی مانده موشک مشغول است.»
 
پیش از این امانوئل مکرون رویس جمهور فرانسه تاکید کرده بود که ایران باید از رفتارهای تهاجمی در منطقه دست بکشد و درباره برنامه موشکی خود نیز شفاف‌سازی کند.
 
الکساندر جورجینی هم در ادامه سخنان خود عنوان کرد که فرانسه همچنان نگرانی‌هایی درباره برنامه موشکی ایران دارد و از این کشور می‌خواهد که به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل کاملا پایبند بماند.
 
طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که به دنبال توافق هسته‌ای میان تهران و قدرت‌های جهانی به تصویب رسید، ایران باید هر گونه‌ فعالیتی در ارتباط با تولید موشک با قابلیت حمل بمب هسته‌ای را متوقف کند. این قطعنامه ایران را ملزم به شفاف‌سازی می‌کند. مقامات جمهوری اسلامی اما می‌گویند که قطعنامه ۲۲۳۱ مانع برنامه توسعه موشکی ایران نمی‌شود.
 
ایران همچنین اظهارات سفیر آمریکا در سازمان ملل را رد کرده و مستندات او را «ساختگی» خوانده است.
+30
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک

  کاری به رژیم اخوندی نداریم اما سالهای سال طالبان و القاعده دارن میجنگن، داعش و پونصدتا مثل داعشم چند ساله که دو سه تا کشور رو اشغال کردن، اما خوب کسی نیست بگه از کجا اینا سلاح میارن؟ با پشت شتر گذاشتن و قاچاق کردن که نمیشه سالها با بقول خودشون ناتو و امریکا جنگ کرد، غیر از این که کانتینر کانتینر مهمات فرستاده شه راه دیگه ای نیست، کسی هم ندید! با این همه ماهواره و ال و بل ،حالا یه موشک زپرتی پرت شده کل دنیا امریکا سازمان ملل فرانسه و همسایه بقلی ما جمع شدن ببینن از کجا ول شده، تازه روش ساخت ایران هم بوده !!
  14
  88
  جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  رژیم ایران همه اتهامات به خود را رد میکند و اظهارات سیاستمداران دولتهای که رژیم اخوندی ایران را حامی و پشتیبان تروریستها جهانی به سازمان بین الملل معرفی مینمایند را رد میکند و این اظهارات را ساختگی و دور از حقیقت میداند . رژیم ایران کدام کار غیره انسانی از ترور تا اشوب و تفرقه در بین کشورها گرفته را قبول کرده تا اظهارات نیکی هیلی سفیر آمریکا را قبول داشته باشد.
  34
  19
  جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  dannni - سوئد، سوئد

  عربستان اعلام کرد ما موشک قبل از به فرودگاه ملک خالد اصابت کنه رو هوا با موشک پاتریوت منهدم کردیم خوب موشکی که توسط موشک ضد هوایی اصابت کنه باعث دو انفجار میشه و هیچ از موشک باقی نمی مونه و پودر میشه بس این بدنه که پشت خانم عکس اش است نه سوراخ نه داغون یک هیکل موشک نسبتا سالم است فکر کردن مردم مثل خودشون خر هستن
  11
  51
  شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۰۰:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  یکی از علل پیدایش این جنایت کاران امثال خامنه ایی صدام و آل سعود، همین اقدامات غلط و برخوردهای دوگانه کشور های غربی و در راس آنها آمریکا است!
  17
  18
  شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۰۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن
  [::ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک::]. دوست گرامى ، اینها همه برمیگرده به پولى که عرعرستان براى به تکاپو انداختن آمریکا و دیگران خرج میکنه ! اکثر گروههاى تروریستى مثل الشباب و بوکوحرام وداعش و بقول شما طالبان و القائده ، منابع مالى و تسلیحاتیشون عرعرستان و همپالکیهاش هستند ، همه هم میدونن ، ولى قدرت مالى و نفوذ سعودیها مانع از دخالت و تحقیق و محکوم کردن اونها میشه!
  1
  14
  شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۰۶:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.