بازجویی سازمان امنیت اسرائیل از وبلاگ‌نویس پناهنده ایرانی «به ظن ارتباط غیرقانونی با ایران»

ندا امین، وبلاگ‌نویس ایرانی که برای روزنامه «تایمز آو اسرائیل» به زبان فارسی وبلاگ می‌نوشت  خبرگزاری رویترز روز جمعه، ۲۴ آذرماه، به نقل از یک مقام اسرائیلی از بازجویی سازمان امنیت داخلی اسرائیل، شین‌بت، از یک وبلاگ‌نویس ایرانی که اخیرا به این کشور پناهنده شد خبر داد.
 
طبق گزارش رویترز، این وبلاگ‌نویس پناهنده «به ظن ارتباط غیرقانونی با ایران» مورد بازجویی قرار گرفته است.
 
ندا امین، وبلاگ‌نویس ایرانی که برای روزنامه «تایمز آو اسرائیل» به زبان فارسی وبلاگ می‌نوشت از سه سال پیش در ترکیه مستقر بود.
 
اما پس از آن که دولت ترکیه تهدید کرد که او را به ایران بازخواهد گرداند وزارت کشور اسرائیل در مردادماه گذشته اعلام کرد که به این وبلاگ‌نویس پناهندگی می‌دهد.
 
پس از درخواست اتحادیه روزنامه‌نگاران اسرائیل و فدراسیون روزنامه‌نگاران اورشلیم بود که وزارت کشور اسرائیل تصمیم گرفت به این وبلاگ‌نویس ۳۲ ساله برای ورود به اسرائیل ویزای ویژه بدهد.
 
حال سازمان امنیت داخلی اسرائیل، شین‌بت، در بیانیه‌ای گفته است که خانم امین «پس از نقل مکان به اسرائیل» با «نمایندگانی از ایران» ارتباط برقرار کرده و به همین دلیل به دست این سازمان مورد سوال و جواب قرار گرفته است.
 
یکی از وظایف سازمان شین‌بت عملیات ضدجاسوسی است.
 
خانم امین خود از توضیح و مصاحبه در این باره خودداری کرده است.
 
آن طور که در گزارش رویترز آمده است، در بیانیه شین‌بت به زبان عبری برای اشاره به ایرانی‌های مورد نظر واژه‌ای استفاده شده که معنای «عوامل» یا «مقامات» نیز می‌دهد.
 
یک مقام امنیتی اسرائیل که خواسته است نامش فاش نشود به رویترز در این باره گفته است که خانم امین با کسانی ارتباط داشته که «اقوامش نبودند و در ایران هستند».
 
این مقام اسرائیلی تایید کرده است که خانم امین در حال حاضر در بازداشت نیست.
 
او خود پس از تماس رویترز تنها گفته است که آزاد است، اما «در حال حاضر نمی‌خواهم در این باره حرف بزنم».
 
ندا امین همچنین گفته است که پدرش یهودی و مادرش مسلمان بوده‌اند، اما او خود را یهودی می‌داند.
 
با توجه به دشمنی میان دولت‌های ایران و اسرائیل، شهروندان دو کشور اجازه سفر به کشور دیگر را ندارند، و ورود شهروندان ایرانی به اسرائیل هم تنها پس از صدور روادید مخصوص ممکن است.
+48
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  لشگر ششم ورماخت - دوسلدورف، آلمان

  مملکت خودت خیانت کردی و به دشمن هم خیانت کردی ؟!!! عجب خائن دوجانبه ایی !!! البته قوم نجسِ جهود همینَن دیگه . خودشون به خودشون رحم نمیکنن
  130
  56
  جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  potatis - داردور، ایران
  [::لشگر ششم ورماخت - هامبورگ، آلمان::]. فکر نمیکنم از تو و همپیالگی هات بشه ن.س تر کسی رو پیدا کرد.
  27
  45
  جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک

  [::لشگر ششم ورماخت - هامبورگ، آلمان: آقا به همنوعت نگو نجس. به مردم فحش نده. آخه پهن توی اون دین و باوری که باعث میشه آدم به یک آدم دیگه بگه نجس. از تله نجس خودتو و مغزتو نجات بده. اگه چیزی به اسم نجس وجود داشته باشه، فقط و فقط آدمیه که ادعای دینداری و خدا شناسی میکنه و به همنوعش میگه نجس. برو ترساتو حل کن تا به آدمها نجس نگی. آفرین لشکر کش هامبورگ.
  29
  52
  جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::لشگر ششم ورماخت - هامبورگ، آلمان::]. من شخصا به سیاست های جنگ طلبانه دولت اسراییل و افراط گرایی صهیونیست های ارتدکس انتقاد دارم ، اما توهین به یهودیان و استفاده از واژه کثیف نجس که برازنده تازی پرستان است بسیار شرم آور است.
  4
  8
  شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::لشگر ششم ورماخت - هامبورگ، آلمان::]. ادامه. صحبت از خیانت کردی . ‌جالب اینجاست که فرمانده کل لشکر ششم ورماخت که تو ی بیسواد داری یدک کش می‌کنید، فیلد مارشال پاولوس بود که پس از محاصره و شکست لشکر ششم در استالینگراد تسلیم ارتش سرخ شد. هیتلر انتظار خودکشی شرافتمندانه از فیلد مارشال خودش داشت اما این ژنرال نه تنها تسلیم شد بلکه مانند سرلشکر فردوست خاعن به خدمت استالین در آمد ‌بعدها در برلین شرقی ساکن شد. هیتلر در مورد خیانت این ژنرال گفت هر ساله صدها فاحشه آلمانی خودکشی می‌کنند ، این فیلد مارشال بزدل حتی شرافت و شجاعت یک فاحشه را هم نداشت. تو هم مانند الگویت در ارتش ششم ورماخت یک انسان بزدلی هستی که انسانهای بیگناه به جرم یهودی بودن توهین می‌کنی، .
  4
  8
  شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  mok432 - تهران، ایران
  [::لشگر ششم ورماخت - هامبورگ، آلمان::]. اگر تو میگویی که یهودی یعنی‌ نجس ،آخوند مسلمان نجس تر و دزد تر و جنایتکار تر میباشد،حقوق بشر دنیا میگوید ما‌ها همه انسان هستیم و کسی برتریت به دیگران ندارد.ولی‌ آخوند یعنی‌ نجس، کلاش ،دزد، خونخوار و مفت خور
  4
  8
  شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  kawir - فرانکفورت، آلمان
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. شما هم دلتون خوشه از ژنرال پاولوس برای این صحبت نکن بگو ....میدونی؟فقط دوست دارم بدونم با این چرندی که حتی اشتباه نوشته(لشکر ششم نیست بلکه ارتش ششم است چون در ارتش المان لشکر معادل دیویزیون و یک ارتش در ایران سپاه گفته میشه از چندین دیویزیون درست میشه!)میخواد مثللا چی بگه.....
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.