ایران: در نشست استانبول، اسرائیل را به رسمیت نشناخته‌ایم

وزارت امور خارجه ایران گفته است بیانیه پایانی نشست سران کشورهای اسلامی در استانبول به معنی شناسایی اسرائیل از سوی ایران نیست.
 
رهبران ۵۷ کشور مسلمان در این نشست از سایر کشورها خواسته شد "کشور فلسطین را به رسمیت بشناسند و بیت‌المقدس شرقی را پایتخت آن بدانند."
 
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است کشورش نسبت به شماری از بندهای اسناد منتشره نشست سران که "به نوعی متضمن شناسایی رژیم صهیونیستی" تلقی می‌شد اعلام تحفظ کرده است.
 
اعلام تحفظ به معنای آن است که اگر کشوری ماده یا موادی از سندی را مغایر با قوانین خود بداند، نسبت به آن اعلام تحفظ می‌کند و آن را اجرا نمی‌کند.
 
ایران مشروعیت دولت اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد.
 
آقای قاسمی گفته است ایران از حقوق مردم فلسطینی دفاع می‌کند و حمایت از قطعنامه نشست وزیران امور خارجه کشورهای اسلامی و اعلامیه پایانی نشست سران "به هیچ وجه" به معنای شناسایی اسرائیل از سوی ایران نیست.
 
کشورهای اسلامی در بیانیه پایانی نشست استانبول خود همچنین خواهان استفاده از ابزار "محدودیت‌ اقتصادی و سیاسی" برای حمایت از فلسطین شدند.
 
روسای جمهور ایران، ترکیه، افغانستان، لبنان، یمن و جمهوری آذربایجان و همچنین پادشاه اردن، امیران قطر و کویت و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در نشست استانبول حضور داشتند.
+26
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  perseus - برازیلیا ، برزیل
  به زودی هیچ کسی‌ شما رو به رسمیت نمیا‌شناسه، حماقت بعضی‌‌ها نهایت نداره!
  8
  19
  جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۹
  ۵۰
  Pezhman - وین، اتریش
  خدایا مگر ما ایرانیها چه با تو کردیم که این حیوانات را مانند مغولها به جان ما انداختی؟ فلسطینیها حاضرند در صورتی که سهم بیشتری بهشان داده شود با اسرائیل صلح کنند و آنها را به رسمیت بشناسند. اما این ملاهای از آش دادغتر خودشان را مانند نخود هر آش، قاطی معرکه کردند و حتی اجازه نمیدهند فلسطینیها برای آینده شان تصمیم بگیرند.هر دوطرف مخاصمه، ایران را مداخله گر میدانند و این آخوندهای مفتخور گردن کلفت به خرج جان و مال و بخطرانداختن تمامیت ارضی ایران مواضعی میگیرند که اصلن با خرد جمعی و منافع ملی ما ایرانیان سازگاری و همسویی ندارد. به امید روزی که آخوندهای شیطان صفت، مفتخور، گردن کلف، از ترس شکارشدن توسط جوانان سلحشورایران، در سوراخهایشان بخزند و به زباله دان تاریخ بپیوندند.
  1
  4
  جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۰
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  این که تازگی ندارد که شما اسرائیل را به رسمیت نشناخته اید . کاش در اوایل دهه 1360 اگر رژیم ایران احتیاج به تسلیحات جنگی اسرائیل داشت برای جنگ کردن با حکومت وقت عراق و خیلی تسلیحات جنگی را مخفیانه از اسرئیل خرید , اسرائیل هم از جمهوری اسلامی میخواست هروقت کشور اسرائیل را به رسمیت شناختید و هرگاه اورشلین را پایتخت اسرائیل اعلام کردید انگاه اسرائیل هم تسلیحات جنگیش را به رژیم ایران میفروشد.
  1
  4
  جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.