مجلس نمایندگان آمریکا طرح افزایش نظارت بر فروش هواپیما به ایران را تصویب کرد

مجلس نمایندگان آمریکاروز پنجشنبه ۲۳ آذرماه طرح افزایش نظارت بر نحوه فروش هواپیمای مسافربری به ایران را تصویب کرد.
 
این طرح وزارت خزانه‌داری آمریکا موظف می کند تا چگونگی تامین مالی و تاییدیه های لازم برای فروش هواپیمای مسافربری به ایران را به کنگره گزارش کند.
 
گزارش ها حاکی است ، این طرح با رای مثبت ۲۵۲ عضو مجلس نمایندگان به تصویب رسیده است. گفته می شود ۲۳ نماینده دمکرات نیز به این طرح رای مثبت داده اند.
 
راجر ویلیامز، نماینده جمهوریخواه از ایالت تگزاس در بیانیه ای مطبوعاتی پس از تصویب این طرح گفته است: این مصوبه نظارت کنگره بر صدور هرگونه مجوز فروش هوایپما به ایران را بهبود می بخشد، باعث حصول اطمینان می شود که دریافت کنندگان هواپیما گواهینامه خاص مورد نیاز را اخذ خواهند کرد.
 
به گزارش « واشینگتن اگزماینر»، مخالفان این طرح می گویند تصویب این طرح می تواند به نوعی مغایر تعهدات آمریکا در چارچوب توافق هسته ای با ایران، برجام باشد.
 
این در حالی است که جمهوریخواهان مدافع این طرح می گویند، این طرح ممنوعیتی برای فروش هواپیما به ایران ایجاد نمی کند بلکه وزارت خزانه داری را موظف می کند که کنگره را از فعالیت شرکت های ایرانی که این هواپیما را می خرند آگاه سازد و چگونگی تامین مالی این هواپیما را مشخص کند.
 
راجر ویلیامز همچنین گفته است: توافقنامه هسته ای در دوران اوباما که به عنوان توافق هسته ای با ایران معروف است، به خزانه داری آمریکا اجازه می دهد تا مجوز لازم فروش هواپیماهای تجاری به ایران را صادر کند. این هواپیما ها تنها برای جا به جا کردن مسافران در ایران به کار گرفته نخواهد شد، اما در بسیاری از مواقع سلاح و نیرو از ایران به سوریه منتقل می کنند.
 
این نماینده جمهوریخواه تاکید کرده است: آمریکا نبایستی به بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان هواپیما بفرشد.
 
گزارش حاکی است که جیم هیمز،نماینده دمکرات از ایالت کنتیکت در صحن مجلس نمایندگان گفته است: (این طرح ) شرط تازه ای را ایجاد می کند. شرط تازه ای که اخذ مجوز از (قوه مجریه) و همه روند های منتج از آن را الزامی می کند. در صورت تصویب این طرح، ایرانی ها و دیگران می توانند ادعا کنند که ما تعهداتمان در چارچوب برجام را نقض کرده ایم.
 
این طرح برای قانونی شدن نیازمند تصویب در سنا است و سپس رییس جمهوری آمریکا نیز باید آن را امضا کند.
 
ایران قراردادهایی با شرکت‌های بوئینگ و ایرباس برای خرید ۱۸۰ فروند هواپیمای تجاری منعقد کرده است. ایرباس تاکنون سه فروند هواپیما را تحویل ایران داده است ولی بوئینگ قرار است نخستین هواپیمای خود را آوریل سال آینده تحویل دهد.
 
موج قراردادهای ایران با شرکت‌های هواپیمایی بین‌المللی پس از آن از راه رسید که تهران و شش قدرت جهانی در تیرماه سال ۱۳۹۴ پس از دو سال مذاکره، سرانجام بر سر حل‌وفصل برنامه‌های اتمی جمهوری اسلامی به توافق رسیدند.
 
+24
رأی دهید
-19

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.