آیت‌الله گرامی: میان دو نفر درگیری و زد و خورد ایجاد شد یک طرف روحانی بود، یک نفر هم نیامد که به او کمک کند

 آیت‌الله گرامی در مصاحبه با جماران:
کاهش محبوبیت روحانیت و طلاب بین مردم قطعی است و جای شبهه نیست. ما پیش‌تر هم گفتیم. اولاً یک مسأله‌ای است که خود حوزه به آن مبتلاست. من مدتی پیش یک بیانیه هم دادم که  ممکن است طلاب به حوزه نجف مهاجرت کنند. طلبه‌ی قم آزاد نیست که نزد کدام استاد درس بخواند؛ آزاد نیست هر کتابی را بخواند و هر حرفی را بزند. در سه جهت در نجف آزادی است و فطرت بشر هم متمایل به آزادی است؛ بنابراین به نظر می‌رسد قوت حوزه در آینده در نجف باشد. اتفاقاً پس از همان ایامی که آن بحث را مطرح کردم، افراد متعددی جهت تدریس به نجف رفتند. این یک بعد است که خود حوزه در این جهت گرفتاری دارد.
 
یک جهت هم جهت مردمی است؛ در هر صورت مردم زدگی‌هایی دارند؛ برخی می‌گویند خواهش می‌کنیم این وجوه را به حوزه ندهید. باید ببینیم در حال حرکت به کدام سمت هستیم؟ میان دو نفر درگیری و زد و خورد ایجاد شده؛ یک طرف روحانی بوده است؛ از جمعیتی که حاضر بودند، یک نفر هم نیامد که به او کمک کند. ۳-۲ قضیه شبیه این اتفاق افتاده است. آن محبتی که پیش‌تر ـ مخصوصاً سال اول پس از انقلاب و سال آخر پیش از انقلاب ـ بود؛ دیگر نیست. اصلاً جو دیگری در اظهار علاقه‌ی نسبت به روحانیت بود.
+116
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن

  خیلى احمق بوده که نیومده ! باید میومد و دو نفرى میزدند و آخوندرو ، لت و پارمیکردن! بعدش هم توى نکبت ، بى سر و پا رو !
  5
  154
  ‌پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۰
  ۷۷
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  چقدر کند ذهنی حاجی اقا. شما تازه فهمیدید که مردم از روحانیت نفرت دارند. شما تازه فهمیدیدکه مردم میخواهند سر به تن روحانیت نباشد. عجب دیر متوجه میشوی حاجی اقا
  4
  130
  ‌پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۴
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  خوبه که اخوندها خودشان فهمیده اند که در بین مردم فاقد محبت هستند. حالا سید علی خامنه ای پول ایران را در سوریه عراق لبنان و یمن خرج کند به امید انکه هلال شیعی درست کند و اخوند جماعت هم حکم ران این هلال شیعه باشند. مسئولان نظامیکه محبوبیتی در بین مردم نداشته باشند بدرد سقوط میخورد !
  4
  82
  ‌پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۸
  ۵۴
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  بد بخت کاسه گدایی دست گرفته و محبت گدایی مکنه.همینکه تا حالا گذاشتند زنده بمونید نهایت محبته
  4
  85
  جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۲
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  سال های ۵۰ الی ۶۰ افراد بیسواد وعقب نگهداشته شده(خواندن رساله خمینی زندان داشت) دنباله روی اخوند هابودنند.حالا همانها در عمل متوجه فساد وخبث طینت این فرقه ذاله(اسلام)شده اند.
  4
  17
  جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۳:۰۰
  ۶۷
  senator x - تهران، ایران
  این ....,تفکراسلامی کپنهاک کجاست تا بیاید و ببیند که سرورانش چطور سر و ته شدند و عزم فرار دارند و خود شدیدا گرفتار نکبت شدند
  3
  19
  جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۶:۰۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.