آیا آن‌طور که در قرآن آمده «جن» وجود دارد؟

رادیو فردا ،فهیمه خضر حیدری
در متن مقدس مسلمانان سوره‌ای به نام سوره جن وجود دارد و سخن از جن و انس به میان می‌آید. جن در زبان عربی به معنای پوشیده و پنهان است. آنها که به وجود موجوداتی مثل جن در کنار انسان‌ها یا فراتر از آنها باور دارند می‌گویند جن‌ها وجود دارند و منشأ تأثیراتی هم هستند اما همیشه و همه جا دیده نمی‌شوند.
 
منتقدان، این باورها را خرافه‌های عوامانه و اغلب برآمده از مذهب می‌دانند. نه علم و نه هیچ پژوهش مستند و مستدلی تا به حال وجود چنین موجوداتی را ممکن ندانسته است. ریچارد داوکینز، استاد رفتارشناس و زیست‌شناس فرگشتی احتمال وجود جن و موجوداتی از این دست را برابر با احتمال وجود پلنگ صورتی در جهان واقعی دانسته است. با این حال حتی همین حالا هم باور به وجود و تأثیر جن‌ها همچنان طرفدارانی دارد.
 
در برنامه این هفته تابو به درخواست بسیاری از شما شنوندگان این برنامه پاسخ داده‌ایم و درباره همین موضوع بحث می‌کنیم.
 
دکتر تقی کیمیایی اسدی، فوق تخصص طب تشخیص الکتریکی و نویسنده کتاب خلقت و تکامل مغز و روان و احمد شماع‌زاده، نویسنده و پژوهشگر علوم قرآنی در این برنامه مهمان ما هستند.
تابو؛ آیا آن‌طور که در قرآن آمده «جن» وجود دارد؟
آقای شماع‌زاده، من از شما می‌پرسم؛ آیا موجوداتی به نام جن که در قرآن کتاب مقدس مسلمانان هم به آنها اشاره شده اساساً می‌توانیم بگوییم که وجود دارند و اگر که شما طرفدار این ایده هستید که وجود دارند استدلال شما برای باوری که دارید چیست؟ احمد شماع‌زاده: بله. البته به جز قرآن،‌ انجیل و تورات هم قائل هستند. مسیحی‌ها معتقدند و در تورات هم ذکر شده. من در دوره‌ای که دانشجوی جامعه‌شناسی بودم یکی از درس‌های ما انسان‌شناسی بود. ضمن انسان‌شناسی متوجه شدم که انسان‌شناسان به موجوداتی بر می‌خورند که در کارهاشان مانده‌اند. می‌گویند مثلاً اهرام مصر که ساخته شده خب نمی‌توانسته به دست انسان بوده باشد. آن زمان این تکنولوژی نبود. از این قبیل زیاد بود.
 
از آنجایی که من از جوانی مرتب قرآن هم می‌خواندم و با سوره جن آشنا بودم قرآن را منظومه هستی می‌دانم. هر چیزی در قرآن آمده برای بشر لازم بوده که آمده. دنبال این موضوع رفتم و هر چه تحقیق کردم دیدم دانشمندان هم همین‌طور. دنبال این موجود رفته‌اند ولی اسمش را نمی‌گذارند جن. اسمش را چیز دیگری می‌گذارند. مثلاً می‌گویند خدایان. مثل اریک فون دنیکن که کتاب‌های بسیاری زیادی نوشته و موضوع همه‌شان هم همین جن است ولی او می‌گوید خدایان. کتاب‌های زیادی درباره موجوداتی نوشته می‌شود که نمی‌دانند آن موجود چیست؟
 
از طرفی که قرآن می‌گوید این موجود چیست و کیست و یک سوره کلاً اختصاص داده به اسم جن. بیش از ۱۵۰ به طور متفرقه در کل قرآن هست که موضوع‌شان جن است. قرآن می‌آید این را قشنگ باز می‌کند که در چندین هزار سال پیش از ورود انسان به کره زمین و خلقت انسان این جن بوده. جنس‌اش را هم می‌گوید که ما این را پیش از انسان آفریده‌ایم از حرارت و انرژی حرارتی؛ «مِن مارج منِ نار». وقتی قرآن نازل شد جن‌ها گفتند که ما در پایگاه‌های شنود فضایی که می‌نشستیم و استراق سمع می‌کردیم حالا دیگر نمی‌توانیم و معلوم می‌شود که وقتی قرآن نازل شده جن‌ها از پرواز منع شدند و دیگر نمی‌توانستند پرواز و استراق سمع کنند. حالا نمی‌دانیم که آیا آنها وسایل رفتن به فضا را داشتند یا با بدن خودشان می‌رفتند. این هنوز پوشیده است.
 
آقای شماع‌زاده پس اگر بخواهم استدلال شما را خلاصه کنم شما از استدلال‌ درون‌دینی و عمدتاً بر اساس آنچه که در قرآن، کتاب مقدس مسلمانان است استفاده می‌کنید. اجازه بدهید که از دیدگاه برون‌دینی با آقای دکتر تقی اسدی کیمیایی همراه بشویم. آقای دکتر شما چه تفسیری می‌توانید بکنید از آنچه که از آقای شماع‌زاده شنیدید و آنچه که علم در این مورد برای ما برای گفتن دارد؟‌ تقی کیمیایی اسدی: اول اینکه از نظر علمی دنیا، دنیایی مطلقاً فیزیکی یا طبیعی است و هیچ اثری از هیچ نهاد، ماهیت، انرژی یا هر چیز دیگر ماوراء‌الطبیعه در آن وجود ندارد و هیچ کدام اینها قابل اثبات نیستند. تمام نهادهایی که در طول تاریخ توسط بشر به وجود آمده‌اند هیچ کدام‌شان نتوانسته‌اند [این چیزها را] ثابت کنند و قابل اثبات هم نیستند. من‌جمله جن که بیشتر در فرهنگ عربی آمده تا هر فرهنگ دیگری و از همین طریق هم وارد قرآن شده.
 
از طرف دیگر ما واقعاً نمی‌توانیم قرآن را مستندی برای اثبات وجود یک ماهیت‌هایی بکنیم به خاطر اینکه در قرآن اشتباهات تاریخی بسیار زیاد، اشتباهات علمی بسیار زیاد و اشتباهات کیهان‌شناسی بسیار زیاد و اشتباهات خلقت‌شناسی بسیار زیادی آمده که همه‌شان به طور قطع رد شده و جن هم به احتمال قریب به یقین یکی از اینهاست.
 
از این گذشته آقای مشاعی‌زاده باید چند سؤال را جواب بدهند. یکی اینکه آیا جن‌ها موجودات طبیعی هستند یا ماوراءطبیعی. چه‌گونه یک موجود طبیعی که می‌تواند بر ما اثر کند می‌تواند از آتش یا آتش بدون دود - آن طور که آمده - تجسم پیدا کند و بتواند ما زا تحت‌تأثیر قرار دهد؟ و اگر واقعا یک موجود ماوراءطبیعی است آقای مشاعی‌زاده چه‌طوری این را مورد مطالعه قرار می‌دهد؟ با چه وسیله آزمایشگاهی یا وسیله عینی می‌تواند وجود این موجودات ماوراء‌الطبیعه را اثبات کند؟
 
من تصحیح می‌کنم آقای دکتر، اسم مهمان محترم دیگر در برنامه ما آقای شماع‌زاده است… کیمیایی اسدی: ‌معذرت می‌خواهم.
 
خواهش می‌کنم. آقای شماع‌زاده پرسش‌های آقای کیمیایی اسدی را شنیدید. مهم‌ترین وجهی که ممکن است پرسش شنوندگان این برنامه هم باشد این است که جن را که شما به وجودش معتقد هستید موجودی طبیعی می‌دانید یا ماوراء طبیعی؟ شماع‌زاده: اولاً اینکه ایشان قبل از اینکه پرسش کنند تمام عقاید نمی‌دانم چندمیلیارد مسلمان داریم؟ همه را زیر سؤال بردند. در اصل تهمتی که زدند به قرآن و به مسلمانان برای امثال من خیلی گران است در صورتی که ما می‌بینیم دانشمندان روزبه روز… مثلاً موریس بوکای [پزشک مسلمان فرانسوی] در مورد ژنتیک می‌گوید من تعجب می‌کنم که ۱۴۰۰ سال پیش قرآن ژن و جنین را این گونه [توضیح داده]. قرآن این است.
 
جن موجودی است که از نظر فیزیکی و حتا قوای درونی مثل انسان است. هم ناطق است و عقل دارد و هم می‌تواند نطق کند. می‌تواند بیان کند و سمبل‌سازی کند. مسئول است. یعنی کسی نیست که همین طوری به این دنیا آمده باشد و برود. مثل انسان مسئول است. یعنی اینکه در دنیای پس از مرگ و رستاخیز باید جواب پس بدهد. به هیچ وجه موجودی موهوم یا ماوراءطبیعی نیست. عین انسان است. همه چیزش عین انسان است. تفاوتش این است که از آنجایی که جن چند هزار سال پیش از انسان آفریده شده مسلماً تجربه‌ها و دانش‌های زیادی را به دست نیاورده. از نظر هوش و توانایی‌های دیگر از انسان برتر است و قدرت پرواز هم داشته اما از نظر معنوی نه. چون که جن‌ها از روح الهی برخوردار نیستند و از درجه پایین‌تری از انسان قرار دارند. به خاطر همین که روح الهی ندارند پیامبران از میان آنها ظهور نمی‌کنند.
 
آقای شماع‌زاده به هر حال توصیفاتی کردید از موجودی به نام جن که به وجودش معتقد هستید. اجازه بدهید که برگردیم به آقای کیمیایی اسدی. آیا به لحاظ علمی موجودی مثل انسان که یک مجموعه پیچیده‌ای است از مغز و اعصاب و روان و کارکردهای ظریف و نتفاوت اعضا؛ از نظر پزشکی، زیست‌شناسی یا علوم دیگر اساسا وجود دارد در جهان هستی؟ کیمیایی اسدی: یک پیش‌فرض محالی در این طبیعت جن هست که از آتش درست شده. اول باید ببینیم که آتش چیست؟ آتش محصول ترکیب یک ماده سوختنی با اکسیژن است. در اثر این ترکیب اتصالات بین اتمی این ماده سوختنی فرومی‌ریزد و گرمای زیادی تولید می‌کند که این گرما به صورت حرارت و نور درمی‌آید. که حرارتش مشخص است و نورش هم به خاطر حرکت بازگشتی الکترون‌هایی است که از مدارهای پایین به بالا رفته‌اند و برمی‌گردند و نور ساطع می‌کنند.
 
هیچ موجودی نمی‌تواند از آتش یا از نور تجسم پیدا کند. اگر بخواهد مثل ما انسان‌ها تفکر داشته باشد پس بایستی در وجودش مواد اتمی، پوروتون و نوترون و الکترون وجود داشته باشد تا بتواند در سطح ما فکر کند. در این حالت که از این پوروتون‌ها و نوترون‌ها و الکترون‌ها درست شده مثل ما قابل رویت می‌شود و ما باید بتوانیم به‌راحتی ببینیمش یا با وسایل آزمایشگاهی‌مان به وجودش پی ببریم. در حالی که هیچ وسیله‌ای تا حالا نشان نداده که چنین موجوداتی به جز در تخیلات و باورهامان که مثل ویروس بین مردم سرایت می‌کند وجود دارد و اینها هم کاملاً فرهنگی است.
 
ایشان اشاره کردند که در تورات و انجیل هم هست. چنین چیزی در تورات و انجیل نیامده. معتقد به شیطان‌ها هستند که آنها هم موجودات تخیلی پیش‌فرضی دیگر هستند ولی چیزی به اسم جن که محصول تفکر اعراب بوده و در عربستان قبیله‌هایی بوده‌‌اند که خودشان را از نسل جن‌ها می‌دانسته‌اند [وجود ندارد]. حتی روایت هست از امام جعفر صادق که این کُردهای بیچاره هم‌میهن ما را از نژاد جن‌ها فرض کرده بودند. اینها چیزهایی است که به درد قرن بیستم نمی‌خورد. اولاً هیچ موجود متافیزیکی قابل اثبات نیست و ثانیا هیچ موجودی که از آتش یا از حرارت یا از انرژی هست نمی‌تواند جسم به خودش بگیرد.
 
آقای دکتر توضیحات شما من را به این پرسش می‌رساند. حالا آقای شماع‌زاده و تفکری که ایشان در این برنامه نمایندگی می‌کنند ممکن است به شما بگویند که آدم‌هایی بوده‌اند که تجربیاتی داشته‌اند و آمده‌‌اند و گفته‌اند ما موجودی را دیده‌ایم. آدم‌هایی که به هر حال از خودشان نقل قول کرده‌اند و تجربه خودشان را گفته‌اند. این از کجا می‌آید؟ آیا می‌توانیم توضیحی در این باره بدهیم؟ به هر حال اشخاصی حتی خیلی دچار ترس و نگرانی شده‌اند، با دیدن آنچه که حالا در آموزه‌هاشان به آنها گفته‌اند این جن است. آنچه که دیده‌اند چه بوده؟ آیا می‌توانید توضیحی در این باره بدهید؟ کیمیایی اسدی: باورها همیشه توهم‌زاد هستند و آدم معمولا وقتی که حس‌های خارجی کم می‌شود مثل شب یا تاریکی یا در حمام‌های قدیمی که مردم شب‌ها می‌رفتند و شایع بود که جن‌ها شب می‌آیند و حمام می‌کنند مردمی که دچار این باور بودند و از حس‌های خارجی هم محروم بودند به‌سرعت دچار این توهم می‌شدند، یک صداهایی یا چیزهایی جلوی چشم‌شان می‌آمد بدون اینکه واقعاً وجود خارجی داشته باشد، در سطح توهم یا خیال ایجاد می‌شد.
 
ببینید من یک متخصص مغز هستم و با مریض‌های روانی بسیاری چه در ایران و در اینجا هم برخورد کردم. مریض‌های ایران که بیماری روانی می‌گرفتند خیلی‌هاشان با جن رابطه پیدا می‌کردند ولی تا به حال یک بیمار روانی در آمریکا ندیده‌ام که بگوید من با جن رابطه پیدا کرده‌ام. ما در تفکر غلط‌مان کلمه جنون را از همین جن گرفته‌ایم و فکر می‌کردیم که کسانی که مجنون هستند یا جنون گرفته‌اند بیچاره‌ها بدن‌شان توسط این موجودات ماوراء‌طبیعی حالا به قول ایشان طبیعی تسخیر شده و من نمی‌دانم چه‌طوری می‌تواند یک موجود طبیعی دیگر در بدن یک بیمار روانی و آن را تبدیل کند.
 
من به‌وضوح یادم هست که قبل از اینکه دواهای خوب صرع بیاید مریض‌هایی در خیابان در همدان من می‌دیدم که می‌افتادند و تشنج می‌کردند و مردم که باور داشتند که اینها را جن گرفته در آن حالت دور آنها را خط می‌کشیدند که جن از آنجا خارج نشود و وارد بدن آنها نشود که آنها هم مصروع بشوند و به خاطر کفاره دیدن این بیمار مصروع بیچاره پول روی او می‌ریختند. ببینید اینها همه باوری هستند و اگر شما باور داشته باشید می‌توانید دچار این توهمات بشوید.
 
آقای شماع‌زاده به هر حال در ادبیات غیردینی و فولکور هم ما حضور جن را پررنگ می‌بینیم. مثلاً همین اشاره‌ای که کردند. مثلاً بعضی از بیماری‌ها که هنوز ناشناخته بود در زمانی می‌گفتند که اینها را جن گرفته. این جن‌شناسی که شما از آن صحبت می‌کنید؛ الان که مثلاً ریشه‌های بیماری صرع و حتی کنترل آن - حالا درمانش نه - ولی کنترل آن مشخص شده، چه پاسخی می‌دهد که خب قدیم‌ترها می‌گفتند جن گرفته این شخص را ولی یک اختلال در شبکه اعصاب بدن است. جن‌شناسی که شما به آن معتقد هستید چه توضیحی در برابر این کشفیات می‌دهد؟‌ شماع‌زاده: عرض کنم که اتفاقاً من می‌دانستم که دکتر و هر کس که به جن معتقد نیست هر وقت که صحبت از جن می‌شود بلافاصله یاد حمام‌ها و این چیزها می‌افتند ولی تلقی من از جن این نیست. اولاً قضیه این که جن از انرژی حرارتی به وجود آمده. این عین کلام قرآن است. خب کسی که معتقد به قرآن نیست هیچ چیز را قبول ندارد این را هم قبول ندارد.
 
وقتی می‌گوییم و این را همه دیگر قبول دارند و دانشمندان هم قبول دارند که انسان از ماده آفریده شده، از خاک آفریده شده معنی‌اش این است که ماده اولیه‌ای که انسان اولیه‌ای که انسان اولیه از آن آفریده شده خاک بوده. جن هم همین طور. جن ماده اولیه‌اش انرژی حرارتی بوده و الآن جسمی مثل ما دارد. انرژی و ماده به هم قابل تبدیل هستند این دیگر یک بحث ابتدایی علمی است و این را همه می‌دانند. همین جور که انسان از خاک ساخته شده ممکن است ۱۰ تا موجود دیگر هم باشند ولی قرآن و دین دو تا موجود قبول دارد. می‌گوید جن و اِنس…
 
آقای شماعی‌زاده موجودی به نام جن که از آن صحبت می‌کنید تا به حال کسی این موجود را دیده؟ توصیفی می‌توانید از آن بدهید؟
شماع‌زاده: بله. بله دیده‌اند. در همان آمریکا هم دیده‌اند. خیلی‌ها ربوده شده‌اند. به وسیله یوفوها. در همان آمریکایی که ایشان می‌گویند. بله اگر ما بخواهیم حمام‌های قدیم را ببینیم نه اما در آمریکا یوفوها آدم‌های بسیاری را بردند. همین چند وقت پیش یوفو آمد و فیلمش هم هست که یوفو هلی‌کوپتر شنود آمریکایی را می‌بلعد و با خود می‌برد. ببینید. قشنگ ویدئو گرفته‌اند.
 
جن‌ها را الآن دیگر در حمام پیدا نمی‌توانید بکنید در آسمان باید پیدا کنید. خیلی‌ها را دزدیدند و بردند و برگرداندند. کتاب‌های مختلفی نوشته شده در آمریکا هم نوشته شده. الآن دیگر یوفوها مثل قدیم‌ها نیستند که امثال دکتر بگویند خطای چشم بوده و اینها. قدیم‌ها می‌گفتند دیگر. می‌گفتند این بشقاب‌های پرنده خطای چشم است.
 
آقای شماع‌زاده اگر این نکته‌ای که شما می‌فرمایید و تأکیدی که درباره وجود جن‌ها دارید حقیقتاً معنا دارد، خب چرا تا به حال به نظرتان هیچ تحقیق مستند علمی - اگر من اشتباه می‌کنم من را تصحیح بفرمایید - در مورد وجود جن‌ها به دست نیامده؟ چرا فکر می‌کنید اگر چنین چیزی وجود دارد، علم که این قدر پیشرفت کرده تا به حال آن را کشف نکرده؟ شماع‌زاده: همان طور که امثال داوکینز هستند و توهم خدا را نوشته‌اند، دانشمندانی هم هستند که برعکس آن را نوشته‌اند مثلا فرانسیس کالینز که زبان خدا را نوشته و استدلال آورده. نگاه کنید؛ جن یک کلمه عربی قرآنی است. بله آقای دکتر هم درست می‌گویند ولی در مثلاً تورات افیلین آمده. دانشمندان دیگر هم اگر رد کرده‌اند به طور کلی رد نکرده‌اند…
 
کیمیایی اسدی: خانم حیدری من می‌توانم یک سوال بپرسم.
 
خواهش می‌کنم بفرمایید. کیمیایی اسدی: آقای شماع‌زاده، تعداد این جن‌ها چند تاست؟
 
شماع‌زاده: مثل این است که بپرسید تعداد موهای سر من چند تاست. این سؤال بی‌معنی است.
 
کیمیایی اسدی: چرا اینها در طول تاریخ وجود دارند و جسمیت دارند؟ چرا نمی‌آیند در شهرهای بزرگ با مردم در تماس باشند، با من بی‌اعتقاد تماس بگیرند و مرا معتقد کنند؟ آن داستان‌های یو اف او که گفتید، داستان‌هایی ساختگی و برای شهرت‌طلبی است. یا یک عده در بیابان‌های آمریکا دچار توهم می‌شوند، درست مثل عرب‌هایی که دچار توهم شدند و جن را آفریدند و اینها را گزارش می‌کنند. مطبوعات پوپولیستی برای سرگرمی مردم درست کرده‌اند از یو اف او که می‌آید و هلی‌کوپتر می‌برد. چنین چیزهایی وجود ندارد. چرا این همه جن‌هایی که به اندازه موهای سر من و شما یا بیشتر هستند، با کسی تا کنون تماس واقعی نگرفته‌اند؟ چرا نمی‌آیند در آزمایشگاه‌های علمی خودشان را نشان دهند؟
 
آقای شماع‌زاده؟ شماع‌زاده: واقعاً جواب می‌خواهید؟ این پرسش خنده‌دار است، چون …
 
کیمیایی اسدی: به نظر من حرف‌های شما بیشتر خنده‌دار است. شما به قرآن استناد می‌کنید که اصلاً نمی‌دانیم گفته کیست…
 
شماع‌زاده: خب شما مطالعه ندارید، مطالعه کنید… اولاً جن یعنی پنهان؛ اگر پنهان نبودند اصلاً به آنها جن نمی‌گفتند. در ثانی اصلاً من نمی‌دانم با کسی که خداناباور است و همه چیز را رد می‌کند چطور می‌شود بحث کرد.
 
کیمیایی اسدی: اثبات حرف‌هاتان برای باورمندان آسان است. ولی شما باید استدلالی داشته باشید که به آنها که باور ندارند حرف‌تان را بقبولانید. وگرنه به سری آدم خرافاتی که به این چیزها باور دارند، اثبات حرف شما کار ساده‌ای است. به آنها می‌گویید خدا گفته، قرآن گفته، امام جعفر صادق گفته؛ ولی شما باید اینقدر استدلال قوی داشته باشید که به منی که به درجه‌ای علمی رسیده‌ام که به هیچ چیز غیر علمی نمی‌توانم باور داشته باشم، حرف‌تان را ثابت کنید.
 
به من توهین نکنید که چون من باور ندارم قابل بحث با یکدیگر نیستیم. باید بتوانید به من بی‌باور حرف‌تان را ثابت کنید، همان طور که من می‌توانم به شما ثابت کنم که خلقت بشر در بهشت انجام نگرفته در همین دریاهای گرم آفریقا انجام گرفته و از آنجاست که طی یک تحول و تکامل داروینی ما با اینجا رسیده‌ایم.
 
به شما هزاران کتاب می‌دهم که ثابت کنم برای‌تان کاملاً حرف‌تان گمراه کننده است.
 
آقای شماع‌زاده، اعتقاد به وجود جن‌ها که حالا در فارسی به اشتباه جمع‌می‌زنند اجنه… شماع‌زاده: نه این غلط نیست، اجنه جمع جن است دیگر…
 
حالا بحث لغوی نمی‌خواهیم بکنیم ولی پرسش من این است که اعتقاد به وجود جن‌ها امروز به چه کار بشر می‌آید؟
 
شماع‌زاده: متأسفانه همه‌اش می‌خواهید این مناظره را بکشانید به توهم و پس‌رفت و [اینکه] در حمام‌ها، و چیزهایی که مادربزرگ‌ها می‌گفتند… آقای دکتر می‌گویند که بیایند و به من بگویند [وجود دارند]. اصلاً نمی‌توانید… جنس شما و شرایط شما با هم نمی‌شود… اگر می‌شد که…
 
کیمیایی اسدی: اشکال استدلالی شما این است که هر وقت به بن‌بست می‌رسید به خدا پناه می‌برید…
 
شماع‌زاده: من اصلاً اعتقادم از روی قرآن و خداست…
 
کیمیایی اسدی: ...این موجودات روی زمین که حالا شما می‌گویید یک عده‌شان رفته‌اند آمریکای جنوبی… نمی‌دانم این را از کجا درآورده‌اید، که اصلاً چنین چیزهایی واقعاً توهمی و تخیلی است…
 
شماع‌زاده: توهمی نیست. اینها حدیث است. حدیث‌های موثق است. یک حدیث هست که رمزگشای این است و …
 
کیمیایی اسدی: ...حدیث هم همین طور است. حدیث هم استدلال منطقی نیست.
 
آقای شماع‌زاده، از شما پرسیدم ولی به سؤال من جواب ندادید که اساساً در جهان امروز اعتقاد داشتن به جن چه کارکردی دارد. در بسیاری از مواقع کسانی که به وجود جن اعتقاد دارند، دچار ترس و نگرانی و هراس و مسائلی از این دست هستند که مسائل مثبتی نمی‌تواند باشد. این اعتقاد چه کمکی به اشخاص می‌کند و به چه کاری می‌آید که شما از آن صحبت می‌کنید و حتی در مورد جن‌شناسی صحبت می‌کنید؟ شماع‌زاده: ما اگر جن را موجودی مثل خودمان بدانیم، ترس از آن می‌ریزد، یعنی اولین خاصیتش این است. جن را بشناسیم به عنوان موجودی مثل ما، ولی شرایط اینکه به همراه ما در یک زمان در روی کره زمین باشد، امکانش نیست و شاید هم در یک فاصله زمانی با ما در همین کره زمین هم باشند. مدارک و اسنادش هست. کتاب‌ها در این مورد نوشته شده. شناخت جن خیلی فایده دارد. یعنی اگر ما جن را نشناسیم اصلا انسان را نمی‌توانیم بشناسیم. وقتی یک باستان‌شناس در تحقیقات خودش می‌بیند که یک مسائلی هست که نمی‌تواند مال انسان باشد و نمی‌داند چیست، اسمش را می‌گذارد موجودات ناشناخته. خب همان موجودات ناشناخته جن است که روی زمین چندین هزار سال زندگی کرده و از خودش آثار گذاشته.
 
خیلی سپاسگزارم از توضیحات شما. آقای کیمیایی اسدی می‌خواهم جمع‌بندی شما را بشنویم.کیمیایی اسدی:‌ مردم را باید از این توهمات هزاران ساله بیرون آورد. این مردم بیچاره دچار خرافات عمیقی شده‌اند؛ مخصوصا در عرض چهل سال گذشته که تفکر دینی بر ایران غلبه کرده این افکار هم یک دکان‌بازار شده و من نمی‌دانم که چه‌طوری آقای شماعی‌زاده فکر می‌کند که برداشت ایشان از برداشت هزاران ساله درباره این موجودات ماوراء‌‌الطبیعه بهتر است. به جز اینکه فقط بگویند این در قرآن آمده و حرف خداست.
 
من چهل سال است که با بیماری‌های مغز و روان و اعصاب و این چیزها سر و کار دارم. ده دوازده کتاب راجع به ماهیت فیزیکی بدن انسان نوشته و و ترجمه کرده‌ام. هیچ احتیاجی به این حرف‌ها برای انسان‌شناسی نیست. برای انسان‌شناسی تنها راه زیست‌شناسی است. زیست‌شناسی علمی و بیولوژی مغز.
 
اگر می‌خواهید آدم را بشناسید باید مغزش را بشناسید. فقط و فقط همین است. هیچ چیز دیگری وجود ندارد. بقیه‌اش همه انحرافی و گمراه‌کننده است و فقط یک عده آدم نادان عامی ساده‌لوح را گول می‌زنند و دچار توهم‌شان می‌کنند و یک باورهایی که به هیچ دردی نخواهند خورد.
 
آقای دکتر اگر امروز جوانی ایرانی از تهران به شما مراجعه کند و بگوید من جن دیده‌ام شما به او چه خواهید گفت؟ کیمیایی اسدی: اولاً که می‌گویم بلافاصله برو یک متخصص روان شناسی یا روان‌پزشکی تو را ببیند. بلافاصله. مکث هم نمی‌کنم. یعنی نه تنها [بگوید] جن دیده‌ام. اگر بگوید که از غیب برای من ندایی رسید. بلافاصله می‌گویم قبل از اینکه جنونت به حد کلینیکی و بالینی برسد برو یک متخصص روان‌پزشکی یا روان‌شناسی ببین و خودت را درمان کن، قبل از اینکه اختلالت عمیق‌تر شود.
 
خیلی سپاسگزارم دکتر تقی کیمیایی اسدی و احمد شماع‌زاده مهمانان برنامه این هفته تابو
+47
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک
  تفکر اسلامی دوست عزیز من، خودش تعلیم و تربیت اجنه را در کشور دانمارک بر پا داشته و جنهای سرگردان را نیز پناه میدهد. تفکر جنهای قرآنی را با نامهای : جن بوداده و جن ابوالقاسم به رسمیت نمیشناسد و با جنهای بد کاره که شبها به نایت کلوب رفته و به خاندان عصمت و طهارت سر میزنند بیشتر دوستی و مودت دارد. بهرجهت جنهای قرانی جن آلو خشکی هستند و خاصیتی ندارند. بساطی داریم در روی زمین!! رشته کامنت را به جناب تفکر میسپارم. قربان، ما را جنی کنید!!
  12
  30
  ‌پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن

  پس فکر میکنى ( جن تى ) خرپیره چیه!؟
  7
  30
  ‌پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  موجودی به اسم جن در جهان هستی وجود نداره، اینها جز توهم چیزی نیست.
  17
  33
  ‌پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  dannni - سوئد، سوئد

  من نمی‌دونم اینها که میگن جن و روح وجود ندارد چرا وقتی بهشون میگم امشب برو تا نیمه شب برو تو قبرستان یا مرد شور خونه از ترس ارواح و جن جرعت نمیکنه فقط میخواهند ژست متفکر و باکلاس بگذارند میگن وجود ندارد خیلی دوست دارم این آقا که ادعا می‌کنه وجود ندارد یکشب تو قبرستان یا مرد شور خونه تا صبح سر کنه
  45
  22
  ‌پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران

  [::dannni - سوئد، سوئد::]. من هم به این چیزها اعتقاد ندارم ولی از قبرستان میترسم چون از بچگی تو کله ما کردند یک چیزهایی که باور هم نداریم ولی ترسش تو وجودمون هست . دوست عزیز همیشه در مناظره دیندار و بی دین ، دین دار از جواب منطقی عاجز است و به قولی در نهایت کم میاورد
  8
  38
  ‌پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  سربازان امام زمان الان نقش جن وپری را بازی میکنند
  5
  7
  جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۳:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  scandal - برلین، آلمان
  آقای دکتر همانند کسی است که کور باشد و طرف مقابل سعی در توضیح دادن رنگ ها را داشته باشد که کار بسیار دشوار و بیهوده ای است! ایشان همانند کسی است که "فقط" از دیده گاه و تجربه خود، هیچ اهمیتی به پرسشها و پاسخهای دیگران ارزشی قایل نمیشود و اینگونه افراد همانند "سمی" در موشکافی و "باز" بودن به پرسشهای عصر جدید هستند، ولی چه زیبا خیام جواب اینگونه افراد "بسته" را به این زیبایی سرود: یک چند به کودکی باستاد شدیم . ​​یک چند به استادی خود شاد شدیم ! ایشان کافیست به تجربه آزمایشگاهی دانشمند رومانی بنام (Mircea Sanduloviciu)، که ثابت کرده که این ممکن است که یکنوع از فرازمینیها از جنس آتش و از آتش بوجود آمده باشند زیرا طبق تحقیقات آزمایشگاهی او به این نتیجه رسیده که در کره زمین در دوران بسیار دور که از طریق صاعقه، ابرهای گازی به شکل توپ مانندی بوجود آمدند که قادر بودند ۴ تا از ۵ خصوصیات یک موجود زنده را دارا باشند: ۱- دوگانه بودن جدار ممبران که باعث تبادل گاز با انرژی ۲- تکثیر سازی (توپهای آتش قادر هستند مانند سلول تقسیم شونند)
  9
  9
  جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۴:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  scandal - برلین، آلمان
  ۳- انتقال اطلاعات از سلول به سلول همسایه ۴- سوخت و ساز و تکثیر !! و سوال ایشان اینگونه بود که آیا فعالیت خورشیدی همانند بذر افشانی است که به گیتی (هستی) زندگی میبخشد؟ زیرا این خصوصیات توپهای آتشین چه در دمای بالا و چه در دمای پایین ممکن میباشد که همانند یک موجود زنده رفتار میکنند و چه زیبا ملا صدرا شیرازی یکی‌ از خصوصیات آنان را اینگونه توصیف کردند: آنان بدنمای لطیفی دارند که در لطافت و نرمی متوسط بوده و پذیرای جدائی و گرد آمدن است،چون جدا گشت،قوامش نازک و حجمش لطیف گشته و از دیگرن پنهان می گردد. و از طرفی بیاد چهار شنبه سوری مردم ایران زمین که از آتش کمک می‌گرفتند افتادم و یا سرخپوستان در مراسم اظهار روح اجداد خود آتش روشن میکردند و منتظر کمک بودند!
  9
  8
  جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۴:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  scandal - برلین، آلمان
  «جن» در لغت؛ به معنای «پوشیده شده» است؛ و چون جن از چشم انسانها مخفی و پوشیده است، به آن جن می‌گویند، و به دیوانه، «مجنون» می‌‌گویند، چون عقل او پوشیده شده است، و به نوزاد در شکم، جنین می‌‌گویند، چون داخل رحم مادر است و مخفی است.«جن» در عرف قرآن، موجودی است با شعور و اراده، که به اقتضای طبیعتش از حواس بشر پوشیده می‌‌باشد.صفت جن: از آنجایی که موجودات لطیفی هستند، در شرایط عادی و در هر زمانی نمی‌‌توان آنها را دید. ( و از آنان در دین اسلام بعنوان جسم هورقلیائی = هورقلیا به معنی ملک دیگر اشاره به عالمی است بالاتر و لطیف تر از عالم اعراض. نامبرده شد.).ابن سینا نوشته است جن حیوانی است هوایی ناطق دارای جسم و دارای قدرت شکل یابی به اشکال مختلف.جنیان دارای اجسامی لطیف،شفاف و هوایی هستند یعنی زندگی در هوا نیز برای آنان امکان پذیر است زیرا عنصر آنان از آتش است،همانگونه که عنصر انسان ها از خاک می باشد.جنیان قادر هستند کارهای طاقت فرسایی را انجام دهند (مانند ساخت معبدها در سراسر جهان) که آدمی قادر به انجام دادن آن کارها نیست.
  11
  7
  جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۴:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::dannni - سوئد، سوئد::]. یعنی دوست عزیز واقعا این اخر منطقت بود برای إثبات وجود جن و ارواح و ...؟ خوب اگر با همین منطق شما بریم جلو که وجود خَیل عظیم مرده شور و قبر کن و مرده سوز و ارایشگر اجساد و دکترهای پزشک قانونی که جسد تشریح میکنن و نصف شب هم سرکار هستن و غذاشون رو هم تنی همون محل کارشون میخورن میشه دلیل محکم بر عدم وجود این موجودات ماورا الطبیعه. شما یه نظری هم به ایه سوره هم بنداز که شهاب سنگها رو تیرهایی میپنداره که از بارگاه الهی به سمت اجنه پرتاب میشه که جلوی استراق سمع اجنه از بارگاه باری تعالی رو بگیره! یعنی خالق دو عالم کون و مکان اینقدر دانش و اگاهی نداشته که بفهمه شهاب سنگ و نورهایی که شبها دیده میشده، تیر غیب بار گاه الهی نبوده و کلا منشأ ش چیز دیگه بوده. اقا جون! همین یک ایه کافیه که بفهمی این قران رو خود محمد نوشته نه کس دیگه، از اسمان هم نیامده. و جالب اینجاست که ملاها سریع یه برچسب شبهه بهش میچسبونین که این از کج فهمی شماست نه عوضی بودن قران!
  3
  15
  جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۵:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک
  [::dannni - سوئد، سوئد: دانی جان. مغز در ترس پروگرامه شده و متاسفانه ما نه وقت میگذاریم و نه انرژی کافی تا بلکه از این پروگرام رها شویم و وسعت دیگری را تجربه کنیم. ساده بگویم: این امکان ندارد که مغزشما از چیزی که نمیشناسد بترسد. ممکن نیست. محال است. اما تصویرهای ایجاد شده در فکر که بر اساس آموزشها و داده های غلط و ترسناک بوده، باعث میشود که فکر از آن تصاویر وحشت ایجاد کند. ترسیدن از مرگ امکان ندارد. محال است. اما تصوراتی که توسط فکر، از مرگ ، در ذهن ما جمع شده ما را به وحشت میاندازد. ایجاد ترس و وحشت یکی از کارکردهای بسیار حرفه ایی "فکر" است. فکر با مرور زمان و با نوع تعلیم و تربیت از هر کلمه تصویری میسازد که آن تصویر بر روی ما و بر مغز ما عکس العمل خودش را دارد. مطلب اینجاست: آن تصویر توهم مطلق است. شما همین امروز اگر اسم جن را به "هپلی هپو" تغییر دهید، خواهید دید که ذهن و مغز شما هیچ عکس العمل ترسناکی نشان نمیدهد. خودشناسی یعنی جهان شناسی. کلمه خدا در زبان فارسی مخفف ساده "خود آ" یه معنای به خود آمدن است. خدا شویم. با مهر و شفقت.
  3
  11
  جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۶:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  هرمز١ - تهران، ایران
  در میان مردم ایران و عراق روایتی نسی که شاید شنیده باشید روزی در دوران محمد شخصی به اسم سرکیس بخارا از اشخاص فهمیده ان زمان به خواستکاری فاطمه دختر محمد می رود جون محمد از علم أو اکاه می شود به شرطی راضی می شود که کتابی از تورات و إنجیل مهیا کند و وارد جاه شو د و هر وقت محمد طنابی که به داخل جاه انداخت کتاب را به طناب ببند أو نیر دخترش فاطمه را به عقد سرکیس در خواهد اورد بس محمد ادعای رسول الله را سر می دهد و می کوید هر کس می تناول طنابی را در جاه بیاندازد هر کس معجزهای کرد همه باید به أو ایمان بیاورند وقتی همه طنابشان را به جاه میاندازند محمد هم سر احر این کار را میکند جون سرکیس بخارا طناب محمد را بشناخت کتاب را به طناب بست تا با فاطمه برست ولی وقتی محمد کتاب را بیرون کشید کقت هر کس ایمان اورد سنکی درون این جاه بیندازد بس سرکیس نسرانی انجا دفن شد و تا امروز نیر سنک برانی در این. جاه ادامه دارد و عزبستان هیج وقت اجازه باستان شناسان را برای جستجو نداده است.
  6
  8
  جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::dannni - سوئد، سوئد::]. گرامی‌، چرا در دنیای‌ غرب تا به حال کسی یه جن ندیده، و فقط در کشور‌های مسلمان و اونهم توسط کسانی که ترویج دین میکنند این موجودات دیده شده اند ؟ با احترام.
  2
  14
  جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک
  [::Azadi199 - پاریس، فرانسه : دوست ارجمندم. جنها بخاطر شرایط سخت پناهندگی در اروپا و اقلیم جن پسند ایران و ممالک جن زده اسلامی است که ترجیح میدهند در بطن و مقعد و مغز مسلمین نفوذ کرده و بسراغ کفار نروند. باورتان میشود؟!! انسانها چنین موجوداتی هستند. جن!!!
  2
  6
  جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک::]. دوست خوب من، کامنت‌ها را که میخوانیم، باز هم به همان حقیقت تلخ میرسیم که فقر روشن فکری در کشورمان است. ( انسان از خاک است و آنها از آتش ! ) چه باید کرد؟ به جز روشنگری و تشویق به مطالعه و تحقیق بیشتر. با احترام و مهر.
  0
  3
  شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  ahmadreza0 - اصفهان، ایران
  بله کاملا و جود جن چیز عقلانی هست ایا شما برق را می بینید ایا شما فرکانس های موبایل یا ماهواره و باقی چیز های رادیویی را میبینید واقعیت این هست که طبق نظر علم هزاران چیز ازدید این هواس پنج گانه ما مخفی اند مانند امواج موبایل یا امواجی که از خورشید ستارگان انتشار می شود و بسیار فرکانس های که ما حتی با وجود قوی ترین تجهزات فعلی از انها اگاهی نداریم هر انسان خردمند می داند که انچه که پیامبران الهی از جمله موسی و عیسی و محمد (ص) حق و صحیح است و تمام کتاب های اسمانی حق اند قران و تورات از جانب خدا اند انچیزی که مردم را ازار می دهد حکومت افرادی که به خدا دورغ میبندند که این از خودعه شیطان است
  2
  0
  شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::ahmadreza0 - اصفهان، ایران::]. گرامی‌، شما حتما هیچ کدام از کتاب‌های این ادیان رو به طور کامل مطالعه نکرده اید، و گر نه چنین کامنتی نمی نوشتید. جن اگر وجود خارجی و فیزیکی‌ داشت در کشور‌های پیشرفته هم مشاهده میشد ! با احترام.
  0
  4
  شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  [::ahmadreza0 - اصفهان، ایران::]. چرا اتفاقا برق را میشود به صورت انرژی کیلو وات دید و موبایل هم از فرمات گیگابات شما اگر مایل به دانستن باشید خیلی ها حاضرند با کمال میل برای شما اثبات کنند . شما اگر در مورد بیماری شیزوفرنی تحقیق بکنی علائم جن را که بهش اشاره میشود خواهید شناخت.
  0
  3
  شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  mok432 - تهران، ایران
  [::dannni - سوئد، سوئد::]. [::هرمز١ - تهران، ایران::]. قرآن را باید در حد داستان به آن نگاه کرد و به آخوند و مجتهد هم باید گفت، دوران شما‌ها تمام شده است آستین‌ها را بالا بزنید و بروید سر کار و ازدروغ گویی و خرافات درست کردن و مفت خوری دست بردارید.
  0
  2
  یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۰۳:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  mok432 - تهران، ایران
  [::dannni - سوئد، سوئد::]. [::هرمز١ - تهران، ایران::]. [::هرمز١ - تهران، ایران::]. این انسان‌ها هستند که قبرستان‌ها را آباد میکنند همانطور که خمینی گور به گور شده قبرستان‌ها را آباد کرد.در مورد قبرستان در شب باید گفت ، وقتی آدم اعدام‌های مردم عادی را میبیند دیگر وحشت از قبرستان ندارد ، همین الان خیلی‌ از بی‌ خانمان‌ها هستند که در قبر می‌‌خوابند ،اگر می‌‌خواهید ترستان بریزد بروید در قسمت اورژانس بیمارستان ،مجروحان را ببنید ،یا بروید در کشتارگاه گاو یا حیوانات خواهید دید ، که قبرستان جای ساکتی است .
  0
  2
  یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۰۳:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  nazdaneh.nl - آمستردام، هلند
  جامعه ما شدید دچار فقر فرهنگی شده . کدام جن ؟؟؟؟؟؟؟؟. کدام بهشت و جهنم ؟؟؟؟؟؟؟. کدام معجزات ؟؟؟؟؟؟؟؟. اگر معجزه ای هم در زندگیمان رخ بده . هیج کس و هیچ چیزی نبوده و نیست که به انجام برسانتش . آن رسیدن به آرزوهای خودمان در واقعه قدرت درون خودمان هست . باید به این پی برد مردگان نقشی در زندگیمان ندارند .
  0
  0
  جمعه ۱۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۴:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.