آمریکا: موشک شلیک شده به ریاض نشان ایرانی داشت

بی بی سی : نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، با نمایش بقایای موشکی که حوثی‌ها به ریاض، پایتخت عربستان سعودی شلیک کردند ایران را به نقض تعهدات بین‌المللی متهم کرد.‌
 
خانم هیلی ایران را به بی‌ثبات‌سازی خاورمیانه متهم کرد و گفت آن چه از بررسی بقایای موشک برمی‌آید می‌تواند به عنوان "شواهد انکارناپذیر" نقض تعهدات بین‌المللی ایران و تلاش نافرجام ایران برای لاپوشانی این موارد تلقی شوند.
 
او گفت موشک شلیک شده به ریاض نشان گروه صنعتی شهید باقری را داشته است. این مجموعه صنعتی وابسته به وزارت دفاع ایران پیش از این به دلیل نقش ادعایی در برنامه موشکی ایران مورد تحریم قرار گرفته است.
 
خانم هیلی در در کنفرانس مطبوعاتی در پایگاهی نظامی با ارجاع به گزارش دبیر کل سازمان ملل درباره توافق هسته‌ای، گفت فعالیت‌های موشکی ایران نقض تعهدات بین ‌المللی این کشور و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل (قطعنامه مرتبط با برجام) است.
 
پیش از این خبرگزاری‌های غربی اخبار متناقضی درباره نظر کارشناسان ملل نسبت به موشک شلیک شده به ریاض منتشر کردند، چند روز پیش در حالی که خبرگزاری رویترز نوشت بنا به گزارشی محرمانه کارشناسان سازمان ملل می‌گویند موشک ظاهرا ساخت ایران بوده، خبرگزاری فرانسه نوشت بنا به گزارشی محرمانه کارشناسان سازمان ملل نمی‌توانند تایید کنند که موشک ساخت ایران بوده است.
 
ایرانی بودن این موشک از همان ابتدا از طرف عربستان سعودی مطرح شده بود. خانم هیلی این گفته مقام‌های سعودی را تکرار کرد که مشخصات این موشک با موشک قیام ایران مطابقت دارد.
 
سخنرانی نیکی هیلی یک روز پس از آن انجام شد که فرصت ۶۰ روزه کنگره آمریکا بدون تصویب تحریم یا اقدامی علیه ایران به پایان رسید. با توجه به آن که دونالد ترامپ پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید نکرد، کنگره می‌توانست تحریم‌های ایران را برگرداند، اما چنین نشد.
 
نیکی هیلی گفت دولت دونالد ترامپ بر مساله هسته‌ای متمرکز نیست و با در نظر گرفتن همه اقدامات ایران، می‌خواهد ائتلافی بین المللی برای عقب راندن ایران بسازد.
+32
رأی دهید
-57

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  khyar - اوپسالا، سوئد

  موشک‌های هم که صدام میزد سمت ایران آمریکایی‌ بود،ببمب‌های شیمیایی هم ساخت آلمان و فرانسه بود، ایران این همه داد زد کدوم کشور گفت آره ایران راست میگه ؟ الان هم نوبت داد زدن شما و خندیدن ما شده.
  23
  77
  ‌پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۰
  ۴۰
  دژمن الله - روسیه، روسیه

  پتیاره فروش سلاح . بمبهای آمریکایی به عربستان و شیخ نشین های خلیج فارس که روی سر غیر نظامی های یمنی ریخته می شه بی ثبات کردن خاورمیانه نیست؟ بی شرف بی همه چیز!
  21
  69
  ‌پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۶
  ۴۴
  محسن ۵۵ - گنت، بلژیک

  رو نیست که،کاکتوس کالیفرنیاست. شما از اون سر دنیا قیف گذاشتین گند زدید به خاورمیانه بعد توقع دارید آخوندها که از شما دست کمی ندارند ساکت بشینند..
  16
  63
  ‌پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۹
  ۴۲
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا

  دلیلِ اصلی‌ِ قدرت گرفتنِ رژیمِ ایران همین حماقت‌های آمریکاست.نمی‌شود صدام را تا دندان بر علیه ایران مسلح کرد و همزمان ادعای دلسوزی برای مردمِ ایران را داشت. نمی‌شود دوستِ نزدیکِ عربستانِ سعودی و پاکستان و امارات بود و همزمان ادعای حمایت از حقوقِ بشر در جهان را داشت .نمی‌شود دوستِ جونجونیِ صیهونیست‌هاِ مسلح به بمبِ اتمی‌ بود و همزمان به انرژیِ هسته‌ایِ ایران گیر داد . کمی‌ صادق باشید .
  5
  35
  ‌پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۲
  ۵۱
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک

  گور پدر شما و‌اون‌اخوندا اما کم‌مونده بگن رو‌موشک نوشته ساخت ایران هم بوده، اخه احمق کی میاد رو‌موشک لوگو بزنه؟ وقتی المان و‌سوعد به صدام سلاح شیمیایی میدادن شماها کدوم‌گوری بودید؟
  6
  31
  ‌پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۵
  ۵۰
  Jalal50 - ونکور، کانادا

  یکه موشک ایرانی در برابر هزارن بمب و موشک آمریکایی ، انگلیسی ووو که توسط سعودیهای تروریست پرور هرروز بر سر انسانهای بیگناه یمنی فرود میاد. سیاستهای کثیف غرب در بوق و کرنا.
  6
  27
  ‌پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۴
  نظر شما چیست؟