سکته خفیف در زندان؛ رضا شهابی را به بیمارستان منتقل نکردند

رضا شهابی، عضو زندانی هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه اعلام کرد که رضا شهابی، عضو زندانی هیئت مدیره این تشکل، در زندان «سکته خفیف» کرده ولی «به بیمارستان اعزام نشده‌است».
 
به گزارش کانال تلگرامی این سندیکا و نیز کمیته دفاع از رضا شهابی، خانواده این فعال کارگری در ملاقات روز چهارشنبه ۲۲ آذر، متوجه شدند که «نیمه چپ صورت رضا افتادگی داشته و زیر چشمش نیز فرورفتگی» داشته‌است.
 
در این ارتباط، رضا شهابی به خانواده خود گفته‌است که پزشک زندان رجایی‌شهر کرج به او اطلاع داده که سکته خفیف کرده‌است.
 
پیش از این گزارش‌ها حاکی از آن بود که پزشک متخصص بیمارستان امام خمینی تهران پس از معاینه و بررسی نتیجه سی‌تی اسکن و ام‌آرآی گفته بود که آقای شهابی «توان جسمی تحمل زندان» را ندارد.
 
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه اشاره کرد که فشار خون رضا شهابی بالا بوده و در زندان هم خون‌دماغ شده‌است. ضمن آنکه او سر دردهای شدید و مکرر داشته‌است. با این همه «مسئولان زندان و دادستانی تهران به بیماری‌اش بی‌توجهی کرده و هر از گاه با تاخیر‌های بدون توجیه وی را برای معاینه به بیمارستان اعزام کرده‌اند».
 
آخرین بار، آقای شهابی روز ۱۱ آذر به دلیل «سردردهای مداوم و بی‌حسی پاهایش» با دست‌بند از زندان رجایی‌شهر به بیمارستان امام خمینی تهران انتقال یافت و همان روز، پس از معاینه دوباره به زندان بازگردانده شد.
 
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه پیشتر اعلام کرده بود که بیماری‌های جسمی این فعال کارگری «ناشی از ضرب و شتم مأموران امنیتی هنگام بازداشت در سال ۸۹ و ضرب و شتم هنگام بازجویی» است. این اتهام پیش از این بارها تکرار شده‌است. با این همه، مقام‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی ایران پاسخی به آن نداده‌اند.
 
به‌طور معمول، مقام‌های جمهوری اسلامی ایران اتهام مربوط به شکنجه در زندان‌های ایران را رد می‌کنند. اما سازمان‌های حقوق بشری و اتحادیه‌های صنفی با ارائه شواهد و مدارکی، اظهارنظرهای آنان را مردود دانسته‌اند.
 
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه با اعلام اینکه ادامه زندان رضا شهابی را «می‌توان تصمیم به حذف تدریجی این کارگر زندانی تلقی کرد» خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط رضا شهابی شد.
 
این تشکل کارگری همچنین نهادهای امنیتی، دادستانی تهران و مسئولان زندان رجایی‌شهر کرج را مسئول حفظ جان آقای شهابی دانست.
 
رضا شهابی در ۱۸ مرداد سال جاری تحت فشار دادستانی خود را به زندان رجایی شهر کرج معرفی کرد، متوجه شد که مرخصی پزشکی‌اش که از سوی پزشکی قانونی تجویز شده بود، از سوی دادستانی مردود شناخته شده‌است و باید ۹۶۸ روز دیگر در زندان بماند. رضا شهابی نیز در واکنش به این موضوع اعتصاب غذا کرد.
 
وی روز پنجم مهر، پس از ۵۰ روز اعتصاب غذا، در پی درخواست خانواده‌اش، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه و برخی دیگر از تشکل‌های کارگری در ایران و جهان و همچنین به دنبال قول یک «مقام ارشد امنیتی» برای رسیدگی جدی به خواسته‌اش به اعتصاب غذای خود پایان داد.
 
این عضو زندانی هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه خواستار لغو حکم زندان ۹۶۸ روزه خود است.
 
تاکنون شماری از تشکل‌های کارگری در ایران و نیز فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل، کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری و اتحادیه جهانی کارگران صنعتی خواستار آزادی رضا شهابی شده‌اند.
+34
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  فرهاد امیرپور - خارکوف، اوکراین
  برای همچو ملت همچو مردم شایسته نیست که جون خودتو به خطر بندازی!. اگه مرام و معرفت داشتند همهشون باید اعتصاب میکردند.
  1
  9
  ‌پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.