وزیر اطلاعات اسرائیل خواستار سفر پادشاه عربستان به این کشور شد

ییسرائل کاتز گفته که خود او از محمد بن سلمان ولیعهد سعودی برای سفر به اسرائیل دعوت می‌کند. وزیر اطلاعات اسرائیل می‌گوید که در وضعیت کنونی، عربستان بهتر از هر کشور دیگری می‌تواند مبتکر طرح صلح میان اسرائیل با فلسطینیان باشد؛ زیرا به گفته او، عربستان می‌تواند تصمیمات لازم را به جای فلسطینیان که «قادر به تصمیم‌گیری نیستند» بگیرد.
 
ییسرائل کاتز از ملک سلمان پادشاه عربستان خواسته است که به اسرائیل سفر کرده و نخست‌وزیر اسرائیل را نیز به ریاض دعوت کند.
 
این دولتمرد ارشد اسرائیلی افزوده است که خود او محمد بن سلمان ولیعهد سعودی را برای سفر به اسرائیل دعوت می‌کند.
 
آقای کاتز این سخنان را در مصاحبه با وبسایت سعودی «ایلاف» مطرح کرد که روز چهارشنبه ۲۲ آذر منتشر شد.
 
عربستان، اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و با آن رابطه ندارد اما به تازگی مقامات اسرائیلی هر چه بیشتر بر «تماس‌های پشت پرده» و «اشتراک منافع» با کشورهای مهم عربی، از جمله در زمینه «نگرانی از ایران»، تاکید می‌کنند.
 
به گفته آقای کاتز، «هیچ کشور عربی دیگری، قدرت و درک سعودی را در مورد روند سیاسی (صلح اسرائیلی- فلسطینی) ندارد».
 
وی افزود: «آمریکایی‌ها از ما و همین‌طور از فلسطینیان پرسیدند حاضر به پذیرش چه مواردی (در یک طرح صلح) هستید. ابتکار خود را توضیح ندادند؛ من فکر می‌کنم این یک فرصت است؛ به عربستان پیشنهاد می‌کنم که در مقام رهبری دنیای عرب، ابتکار را به دست بگیرد و چتر خود را بر سر فلسطینیان باز کند؛ در شرایطی که سعودی سکاندار باشد، من حاضرم به مذاکرات بروم».
 
به گفته این وزیر اسرائیلی، «عربستان قادر است ابتکارات را به جلو ببرد و برای منطقه و فلسطینیان تصمیم بگیرد؛ زیرا آن‌ها ضعیف هستند و نمی‌توانند خودشان تصمیم بگیرند».
 
آقای کاتز با گفتن اینکه «رهبری کنونی سعودی، عربستان را به ناظر بر منطقه مبدل کرده است» افزود: «ما این گشایش و اصلاحات را شادباش می‌گوییم؛ اسرائیل رهبری تازه سعودی را با دید مثبت می‌نگرد».
 
به گفته او، «اکنون میان دو کشور (اسرائیل و عربستان) منافع مشترک امنیتی، اطلاعاتی و اقتصادی وجود دارد که باید امیدوار بود با صلح سیاسی نیز همراه شود؛ این تناقض نیست؛ یک مکمل است».
 
این وزیر اسرائیلی تاکید کرده که نگرانی مشترک از ایران، موجب اشتراک منافع عربستان و اسرائیل شده و همان‌گونه که اسرائیل «نخواهد گذاشت که ایران شیعی در سوریه حضور داشته باشد، عربستان نیز نگران ترور و شبه نظامیان شیعی است که ثبات منطقه را مختل می‌کنند».
 
آقای کاتز که همزمان وزیر راه و ترابری اسرائیل نیز هست، در مصاحبه با ایلاف پیشنهاد کرد که خط راه آهن سعودی و امیرنشین‌های خلیج فارس به بندر حیفا در شمال اسرائیل متصل شود تا «خط آهن حجاز» که می‌تواند «یک واقعیت جدی باشد، احیاء شود».
 
او افزود، در مورد طرح راه آهن منطقه‌ای، پیشاپیش با مقامات آمریکا گفت‌و‌گو کرده و «آنها آمادگی زیادی برای همکاری نشان داده‌اند؛ زیرا صلح اقتصادی، صلح سیاسی را نیز به دنبال می‌آورد».
 
این دومین بار طی چند هفته گذشته است که سایت سعودی ایلاف با یک مقام اسرائیلی مصاحبه می‌کند؛ گادی آیزنکوت رییس ستاد ارتش اسرائیل ماه گذشته به ایلاف گفته بود، کشورش آماده همکاری اطلاعاتی با عربستان در «زمینه نگرانی مشترک از ایران» است.
 
یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی و عضو ارشد حزب لیکود، بعد از این مصاحبه آیزنکوت گفته بود که اسرائیل با عربستان و کشورهای اسلامی و عربی روابط پنهان داشته و دارد اما این طرف‌های مقابل هستند که نمی‌خواهند این روابط آشکار شود.
 
عربستان در روزهای گذشته از تصمیم دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا در به رسمیت شناختن اورشلیم (بیت‌المقدس) به عنوان «پایتخت اسرائیل» انتقاد کرد؛ اما سطح نمایندگی عربستان در نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی در استانبول در روز چهارشنبه ۲۲ آذر پایین بود؛ وزیر مشاور در امور خارجی عربستان ریاست هیات این کشور را در این نشست به عهده داشت.
 
محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی در سخنرانی خود در نشست استانبول، با تاکید بر اینکه فلسطینیان دیگر آمریکا را به عنوان میانجی روند صلح قبول ندارند، در اشاره به گزارش‌های نزدیکی عربستان و اسرائیل نیز گفت که روابط عادی کشورهای اسلامی با اسرائیل باید به بعد از صلح و تحقق خواسته‌های فلسطینیان موکول شود.
 
وزیر اطلاعات اسرائیل در حالی عربستان را تنها کشور شایسته در منطقه برای نشان دادن ابتکار سیاسی میان اسرائیل و فلسطینیان معرفی کرده است که برخی از رسانه‌های عربی مدعی شده‌اند که عربستان ماه گذشته به محمود عباس در ریاض گفت یا طرح صلح دونالد ترامپ را بپذیرد یا برود.
 
+18
رأی دهید
-27

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Compatriot - لیون، فرانسه
  از کی‌ تا حالا اعراب سعودی بهتر از هر کس دیگه مسائل را بهتر درک و تجزیه و تحلیل میکنند؟
  1
  3
  ‌پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۰۲:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.