نشست استانبول؛ اردوغان خواستار رسمی شدن اورشلیم به عنوان «پایتخت فلسطینی‌ها» شد

رهبران کشورهای مسلمان در نشست استانبول؛ حسن روحانی (سمت چپ) در ادامه انتقادات تند خود از اسرائیل در پی تصمیم دونالد ترامپ درباره شهر اورشلیم‌ـ‌بیت‌المقدس، رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه بار دیگر اسرائیل را به «اقدامات تروریستی» متهم کرد.
 
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، که هم‌اکنون میزبان نشستی اضطراری در پی به رسمیت شناخته شدن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل به دست آمریکاست تندترین واکنش‌ها را به این تصمیم داشته است.
 
در این نشست، حسن روحانی، رئیس جمهور، و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، نیز از ایران حضور دارند.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای اردوغان روز چهارشنبه گفت: « از کشورهایی که به قانون بین‌الملل و انصاف احترام می‌گذارند دعوت می‌کنم تا بیت‌المقدس اشغالی را به عنوان پایتخت فلسطین به رسمیت بشناسند.»
 
وی همچنین افزود که «کشورهای اسلامی هرگز از این درخواست خود کوتاه نخواهند آمد.»
 
رئیس جمهور ترکیه در ادامه گفت: «با این تصمیم، اسرائیل برای تمامی فعالیت‌های تروریستی خود که انجام داده پاداش گرفت و این ترامپ بود که این پاداش را بخشید.»
 
رئیس‌ جمهوری آمریکا روز چهارشنبه، ۱۵ آذر، در یک سخنرانی تاریخی و به رغم مخالفت‌های منطقه‌ای، اورشلیم (بیت‌المقدس) را به عنوان پایتخت کشور اسرائیل به رسمیت شناخت و وعده داد که سفارت ایالات متحده را از تل‌آویو به این شهر منتقل کند.
 
دونالد ترامپ درحالی این تصمیم را اعلام کرد که تقریبا تمام رهبران جهان و منطقه با آن مخالفت کرده و آن را در این برهه از زمان دست‌کم نالازم دانستند.
 
روز جمعه شورای امنیت سازمان ملل نیز جلسه‌ای داشت که طی آن فرانسه، ایتالیا، آلمان، بریتانیا و سوئد از ایالات متحده خواستند تا «پیشنهادهای مشروح» خود را برای یافتن راه حل مسئله خاورمیانه و برقراری صلح در میان اسرائیل و فلسطینی‌ها ارائه کند.
 
رئیس جمهور ترکیه نیز خواستار جلسه اضطراری سازمان همکاری اسلامی در استانبول شد، جلسه‌ای که روز چهارشنبه، ۲۲ آذرماه، در آن به سخنرانی پرداخت.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان در سخنرانی خود بار دیگر خواستار تغییر در تصمیم رئیس جمهور آمریکا شد و از رهبران جهان خواست اورشلیم، بیت‌المقدس، را به عنوان پایتخت فلسطین به رسمیت بشناسند.
 
در پیمان صلح ۱۹۹۳ میان اسرائیل و سازمان آزادیبخش فلسطین قرار شد که جایگاه نهایی این شهر تاریخی در مراحل پیشرفته مذاکرات صلح میان دو طرف تعیین شود؛ اما روند صلح سال‌هاست که معلق مانده است.
 
پیشتر همین خبرگزاری در روز شنبه، ۱۸ آذرماه، در گزارشی به نقل از یک «منبع ترک» از تعهد روسای‌ جمهور ترکیه و فرانسه به همکاری برای تغییر در تصمیم دونالد ترامپ درباره اورشلیم خبر داده بود.
 
آقای اردوغان روز چهارشنبه همچنین تصمیم واشینگتن را «جایزه‌ای برای اقدامات تروریستی» اسرائیل خواند و هشدار داد که بیت‌المقدس «خط قرمز» مسلمانان است.
 
او پیشتر هم در روز یک‌شنبه گذشته اسرائیل را «کشوری تروریست» و «کودک‌کش» خوانده و وعده داده بود که با تصمیم اعلام بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل «مبارزه خواهد کرد».
 
در واکنش به این موضع، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، رجب طیب اردوغان را رهبری خواند که «روستاییان کرد را بمباران می‌کند و به تروریست‌ها یاری می‌رساند».
 
سخنرانی حسن روحانی در استانبول
 
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، نیز روز چهارشنبه در نشست سازمان همکاری اسلامی سخنرانی کرده و خواستار مخالفت با تصمیم رئیس جمهور آمریکا درباره اورشلیم و پیگیری آن در سطح شورای امنیت سازمان ملل شد.
 
او در تلاش برای ریشه‌یابی تصمیم رئیس جمهور آمریکا «تلاش برخی برای ایجاد ارتباط با» اسرائیل را «محرک و مشوق» این تصمیم‌گیری دانست.
 
آقای روحانی مقصود خود از «برخی» را روشن نکرد، اما با توجه به فضای بی‌اعتمادی و تنشی که میان جمهوری اسلامی و عربستان سعودی در حال حاضر وجود دارد و نزدیکی این کشور به اسرائیل در ماه‌های اخیر به نظر می‌رسد اشاره او به عربستان باشد.
 
او گفت: «تلاش برخی برای ایجاد ارتباط با رژیم صهیونیستی و هماهنگی و همکاری با آن رژیم است که... در همراهی با آمریکا و رژیم صهیونیستی، نسخه‌هایی را برای آینده فلسطین تجویز می‌کنند که در صورت عملی شدن، صهیونیست‌ها [اسرائیل] برای همیشه بر فلسطین مسلط خواهند شد.»
+36
رأی دهید
-42

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو

  در سال ۱۵۱۶ در یکروز زمستانی بیت المقدس توسط سلطان سلیم، به قلمرو امپراطوری ترکان ملحق شد و بعد از چهارصد سال باز در یک روز زمستانی یعنی در سال ۱۹۱۶ یعنی صد سال پیش امپراتوری ترکان بیت المقدس را ترک گفتند. از آنروز بدین سوی هیچکس نتوانست دیگر بار آسایش و امنیت را به خاورمیانه بازگرداند.
  43
  17
  ‌چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  لشگر ششم ورماخت - هامبورگ، آلمان
  قومِ کثیف و انگلِ جهود باید و باید در خاورمیانه نابود بشه چونکه این تنها راه نجات برای رسیدن به آزادی و دموکراسی در خاورمیانه س تا وقتی که اسراییل در خاورمیانه هست ، داعش هم هست القاعده و حملات تروریستی و انتحاری هم هست . کشور جعلیه اسراییل باید نابود محو بشه و بره گم شه بیرون
  26
  11
  ‌چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران
  اینم مثل محمود زیادی جوگیر شده ولی محمود رگ گردنش باد نمیکرد و زیاد هم پایبند به اسلام نبود ولی این از اون ترکهای متعصب و به قول باور جون عمری است و مثل جدش تیمور سختگیر است
  8
  14
  ‌چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  iran2015 - وین، اتریش
  قبایل ترک و مغول و تاتار قبل از ورود به دنیا متمدن چیزی به اسم ازدواج نداشتن و زنها را از هم می دزدیدند(زندگینامه چنگیز نوشته دوفرفسکی پرفسور دانشگاه مسکو). پان ترکها که الان خود را برای محمد جر میدهند خود را در عین حال از بازماندن ملکه مساگات میدانند که در این قبایل زن اشتراکی بود و هر کس با هر کس میخوابید. زمانی که اینها با فرهنگ ایرانی آشنا شدند که طبق نوشته هرودت زنان ایرانی خود را از مردان غریبه پنهان میکند و صاحب قدرت مطلقه شدند این را بصورت قانون دراوردند که زنان مطلق به مردانند. هیچ قومی جنایت مغول و ترک را نکرد و صدها تمدن یونانی و کرد و ارمنی و ترویان و ...را نابود نکرد.اینها حتی سگ و گربه ها را میکشتند.زمانی که سلیم و جنایتکار دیگر قدم به آسیا کوچک گذاشتند و تمدنها را نابود کردند نیمی از انسانیت از بین رفت و متاسفانه این سر زمین که مهد بسیاری از پدیده های بشری بود امروز نام بسیار زشت ترکیه را یدک میکشد
  6
  10
  ‌چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  tiger.man - ریکیاویک، ایسلند
  [::Kefli Iskender - مریخ، وانواتو::]. اگر شاهان ایران مستقل بودند و سگ درگاه استعمار نبودند هم اکنون منطقه حال و روز خوبی داشت. عثمانی ها در دوره سلطان عبدالحمید در کنار امریکا اولین کشور غیر اروپایی بود که هوا پیما تولید کرد اولین کشوری بود که هیچ بدهی به استعمارگران نداشت و محفل سالونیک که بازوی تخریب کننده صهیونیست ها و درواقع نقش موریانه در تن امپراطوری عثمانی را داشت از همین عدم بدهکار بودن عثمانی به غرب واهمه داشت.برعکس ناصرالدین شاه و اراذل و اباشی که مثلا شاه ایران بودند. واقعا شاهان ایران در طول تاریخ بجز چند مورد استثنایی فقط برای ملت شیر بودند اما همیشه زنباره ترین کثافت ترین ظالمترین و در سیاست خارجی طماعترین و بزرگترین عامل تخرب و ویرانی منطقه بودند. برعکس عثمانیان که همیشه سدی سترگ در برابر اطماع استعمار بودند. این اردوغان هر چقدر هارت و پوت کند نمیتواند خود را بعنوان جانشین سلاطین عثمانی جا دهد خامنه ای و خمینی و کلا شاهان تاریخ معاصر ایران که در منصفانه ترین حالت میتوان انها را خواجه دربار عثمانی به حساب اورد.
  9
  8
  ‌چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  همه اینها مستعمره امریکا و اسرائیل هستند. تمام این مسائل یک تئاتر سیاسی است . به چهره سران دولت ها نگاه کنید .یک مشت گدا و گرسنه و اگر امریکا و اسرائیل بداد اینها نرسند باور میکنید مردم کشور شان همدیگر را میخورند
  3
  15
  ‌چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  oghab - هلسینکی، فنلاند
  این حسن کلید سازاحمق هرجامیره سرافکنده گی و آبروریزی ..رفته اون کنار ایستاده مثل توله سگ
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۰۴:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  درود به رئیس بزرگ و یا ریاست جمهور تاجیکستان که این جلسه را قابل ندانست که حضور فیزیکی داشته باشد. درود باین مرد بزرگ
  1
  4
  ‌پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.