اردوغان: آنچه اسرائیل با فلسطینی‌ها می‌کند، گرگ با گوسفندان نمی‌کند

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در این نشست بیت‌المقدس را خط قرمز کشورش خوانده است رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در نشست فوق‌العاده رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (او‌آی‌سی) در نطقی تند اسرائیل را "حکومتی تروریستی" خوانده است.
 
این نشست یک روزه در پاسخ به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل برگزار شده و در آن نوزده کشور در بالاترین سطح شرکت کرده‌اند.
 
روسای جمهور ایران، ترکیه، افغانستان، لبنان، یمن و جمهوری آذربایجان و همچنین پادشاه اردن، امیران قطر و کویت و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در این نشست فوق‌العاده حضور دارند.
 
عربستان سعودی در پایین‌ترین سطح در این اجلاس شرکت کرد و نزار مدنی، وزیر مشاور در امور خارجه را به نشست فرستاده است.
 
مهرداد فرهمند، خبرنگار بی بی سی فارسی که مسائل منطقه و کشورهای عربی را پوشش می‌دهد، می‌گوید آقای اردوغان در سخنرانی‌اش "قدس" را خط قرمز ترکیه خوانده و گفته: " آنچه اسرائیل با فلسطینیان می‌کند گرگ با گوسفندان نمی‌کند."
 
رئیس جمهور ترکیه همچنین به موضوع سوریه هم پرداخت و "ی‌پ‌گ" گروه مسلح کرد موسوم به یگان های مدافع خلق، را با اسرائیل مقایسه کرد و از سیاست آمریکا انتقاد کرد که "چهار هزار تریلی سلاح برای این گروه فرستاده است."
حسن روحانی: تصمیم اخیر دولت آمریکا روشن کرد که آمریکا فقط به دنبال تامین حداکثری منافع صهیونیست‌ها است و این کشور هیچ احترامی برای حقوق قانونی فلسطینی‌ها قائل نیست. آمریکا هیچوقت میانجی قابل اعتمادی نبوده و نخواهد بود. محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی هم در سخنرانی خود تلویحا به عربستان سعودی اشاره کردو گفت: "باید قبل از هر گونه عادی سازی رابطه با اسرائیل مسئله فلسطین حل شود و حل این مساله نباید به معنی گذشتن از حق ما در قدس باشد."
 
آقای عباس همچنین گفته: "از آنجا که تصمیم آمریکا نقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل به شمار می رود باید باید با استناد به بندی در میثاق ملل متحد، آمریکا را از حق رای دادن در زمینه این موضوع در سازمان ملل محروم کرد."
 
او از شورای امنیت خواست با صدور قطعنامه‌ای تصمیم دونالد ترامپ را باطل کند و همچنین گفت که اسرائیل باید از سرزمینهایی که در سوریه و لبنان هم اشغال کرده است خارج شود.
 
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران هم که در این اجلاس حضور دارد در توئیتر نوشته است: "تصمیم اخیر دولت آمریکا روشن کرد که آمریکا فقط به دنبال تامین حداکثری منافع صهیونیست‌ها است و این کشور هیچ احترامی برای حقوق قانونی فلسطینی‌ها قائل نیست. آمریکا هیچوقت میانجی قابل اعتمادی نبوده و نخواهد بود."
 
این نشست در حالی برگزار شده که وزرای خارجه اتحادیه عرب چهار روز پیش (شنبه ۹ دسامبر) از دولت آمریکا خواسته بودند تصمیم اخیر را تغییر دهد.
 
این وزرا همچنین از جامعه بین‌المللی خواستند "کشور فلسطین" را به رسمیت بشناسند.
 
کشورهای عربی تا کنون در واکنش به اقدام اخیر دولت آمریکا، اقدامی جدی را در دستور کار خود قرار نداده‌اند.
 
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا هفته پیش بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت.
 
او رسما دستور انتقال سفارت این کشور از تل آویو به بیت‌المقدس را صادر کرد اما گفت "ایالات متحده همچنان به راه حل ایجاد دو کشور مستقل پایبند خواهد ماند."
 
این اقدام واکنش‌های گسترده و عمدتا منفی را در سطح بین‌المللی در پی داشته است.
+43
رأی دهید
-61

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن
  حقا که بقول هموطنان آذرى دیل بیلمزى. چه حالى داد به فلسطینیها با این تشبیهش!
  16
  26
  ‌چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران

  جناب اردوغان در کشور خودت چند نفر بعد از اون کودتای ساختگی به زندان افتادند ،چه تعدادی از کار اخراج شده اند ؟ به فکر کشور و مردن خودت باش .البته از ترک جماعت که فقط به اسلام چسبیده و بقیه چیزها برایشان اهمیت چندانی ندارد انتظار بیشتری نیست ،دقیقا مثل اعراب . البته در یک چیز دیگر هم به اعراب شباهت دارند و ان ضدیت با کوروش کبیر توسط ترکهای ایران است عربها هم از دین زرتشت تنفر دارند . البته من علت تنفر ترکها از کوروش کبیر را نمیدانم و تا یک خبر از کوروش و ابراز علاقه ایرانی های اصیل به کوروش بیان میشود ترکها حمله میکنند و از حکومتهای اسلامی افراطی خشن ترکی با افتخار سخن میگویند
  17
  52
  ‌چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  Rayfarraie - مالزی، مالزی

  اجلاس سران تروریستها ودیکتاتورها بهبهبه آقای دزده پولهای بدبخت ایرانیا
  14
  52
  ‌چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  Rayfarraie - مالزی، مالزی

  اجلاس سران تروریستها ودیکتاتورها بهبهبه آقای دزده پولهای بدبخت ایرانیا
  13
  35
  ‌چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  abulolo al majoosi - برنو، چک

  خودمونیم خودت هم شاسیت خیلی‌ پاک نیست رجب. ماجرای اسرائیل و عرب‌ها اینطوره که پس از خروج بریتانیا از فلسطین یهودی‌های بومی و مهاجر شروع کردن به خریدن خانه از فلسطینیها به نرخ بسیار گران ، ایشان هم با خوشحالی خانه و زمین میفروختند تا پولدار شوند تا اینکه یک مرتبه پشیمان شدند و متوجه شدند که جمعیت یههد داره زیاد می‌شه ،و خواستند خانه‌های که فروخته بودند رو پس بگیرن و به زور یهود رو بیرون کنند. بین عرب‌ها و اسرائیل ۶-۷ جنگ شده و اسرائیل در همه آنها پیروز شد و زمین‌های از عرب‌ها رو هم اشگال کرد. ولی‌ دوستان عزیز زور همیشه دست کسیست که پیروز میدان شده. اگه کسی‌ به ایران حمله کنه ایران قسمتی‌ از خاکش رو بگیر ،بعدش میاد همینطوری میگه ببخشی این خاک هم مال شما؟ البته اسرائیل جناییات هم می‌کند بر منکرش لعنت. ولی‌ عقبه نسلکشی ۱،۵ میلیون ارمنی رو نداره، قتل عام کردها رو نداره ،. بنابراین رجب جون این ژست‌ها به تو نیامده
  13
  45
  ‌چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  Ardelan - سارپسبورگ، نروژ

  متاسفا جمعی به عنوان رئیس وروسای ممالک وکشورهای اسلامی دراستانبول ترکیه دورهم جمع شده اند تا درباره اورشلیم واعتراض به پایتختی آن شهر اعتراض کنند . اما این جمع وجماعت همگی ازظالمان ودیکتاتوران کشوروها وبلاد خود هستند . این غول ترکی به نام اردوغان بااین دم ونفس وهاتران وپاتران هایش خیال کرده میتواند دنیایی اسلام را دورخود جمع کند ویک امپراتوری اسلامی برپاکند . شب وروزاین دهان کج دارد فریادمی زند وبه این وآن وهمه می تازد وهجوم می کند . روزگارمردمان خاورمیانه داردتلخ ترین روزگارانش راسپری می کند به دست این جماعت به نام رئیس وروسا . لعنت برهمه .که روزگار مردمانشان راسیاه کرده اند .
  13
  37
  ‌چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو

  در یکروز زمستانی ۱۵۱۶ بیت المقدس توسط سلطان سلیم، به قلمرو امپراطوری ترکان ملحق شد و در یک روز زمستانی ۱۹۱۶ یعنی درست چهارصد سال بعد امپراتوری ترکان بیت المقدس را ترک گفتند. از آنروز بدین سوی هیچکس نتوانست دیگر بار آسایش و امنیت را به خاورمیانه بازگرداند.
  26
  4
  ‌چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  تو دیگه خفه شو
  8
  33
  ‌چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  IranUksero - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  بله و آنچه که شما با کردا و ارامنه در این ۱۰۰ سال کردید گرگ با گوسفند نمی‌کنه
  2
  12
  ‌چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.