سام دستیاری از سنای استرالیا کناره‌گیری می‌کند

مجموعه‌ای از اتهامات درباره طرفداری از منافع چینی‌ها سام دستیاری را مجبور به کناره‌گیری کرد سام دستیاری، سناتور ایرانی‌تبار استرالیا بعد از مطرح شدن مجموعه‌ای از ادعاها درباره طرفداری او از منافع چین، اعلام کرد که از سمتش کناره‌گیری خواهد کرد.
 
آقای دستیاری ۳۴ ساله به عنوان یکی از سیاستمداران خوش‌آتیه حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت در استرالیا شناخته می‌شد.
 
رسانه‌ها در روزهای اخیر گزارش داده بودند که او در سال ۲۰۱۵ از معاون حزب کارگر خواسته با یک فعال سیاسی مخالف دولت چین در هنگ‌کنگ دیدار نکند.
 
آقای دستیاری که چهارسال پیش به سنا راه یافته بود، روز سه‌شنبه ۲۱ دسامبر به خبرنگاران در سیدنی گفت: "امروز بعد از تامل بسیار به این نتیجه رسیدم که بهترین خدمتی که می‌توانم به حزب کارگر بکنم این است که در سال ۲۰۱۸ به سنا برنگردم."
 
او گفت که نمی‌خواهد باعث شود که حزبش با حواشی مربوط به او از کار اصلی خود غافل شود، اما تاکید کرد که هرگز "سوگند پارلمانی" خود را زیر پا نگذاشته است.
 
او پیش از این هم با این اتهام روبرو بود که بعد از گرفتن کمک مالی از یک تاجر چینی‌تبار در جهت منافع سیاست خارجی چین فعالیت کرده است.
 
فشارها برای استعفای آقای دستیاری از سنای استرالیا از سال گذشته و زمانی آغاز شد که شرکتی که تحت مالکیت یک میلیاردر چینی بود مخارج آقای دستیاری در یک پرونده حقوقی را برای او پرداخت کرد.
 
چند ماه پیش هم فایلی صوتی از یک سخنرانی آقای دستیاری منتشر شد که در آن از سیاست‌های نظامی چین در آب‌های مورد مناقشه دریای جنوبی چین دفاع می‌کرد؛ سیاست‌هایی که حزب آقای دستیاری به شدت با آن مخالف است.
 
در هفته‌های اخیر گزارش‌های مربوط به درخواست آقای دستیاری از معاون حزب کارگر برای دیدار نکردن با فعال سیاسی چینی فشار را برای استعفای او افزایش داد.
 
روابط استرالیا و چین از هفته گذشته و بعد از اعلام طرح‌های دولت استرالیا برای مبارزه با نفوذ خارجی در سیاست این کشور دچار تنش شد.
 
طرح تازه دولت استرالیا که کمک‌های سیاسی خارجی‌ها را ممنوع می‌کند، بعد از مجموعه‌ای از گزارش‌ها درباره دخالت چینی‌ها در سیاست داخلی استرالیا پیشنهاد شد.
 
بعد از اعلام تصمیم دولت استرالیا، سفارت چین در سیدنی مقام‌های استرالیا را به "اظهارنظر غیرمسئولانه" متهم کرد و خواهان "اعتماد متقابل" شد.
+19
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.