۹ ماده غذایی برای خنثی‌سازی عوامل سرطان‌زایی که با پختن گوشت ایجاد می‌شوند

پختن غذا با سیخ، توری یا باربیکیو، روش آشپزی خوبی است. اما خطرات خاص خود را هم دارد. وقتی یک استیک گوشت را روی باربیکیو می‌گذارید، در سطح گوشت آمین‌هایی با ترکیبات ناجورحلقه (HCA) تشکیل می‌شوند که طبق معیارهای سازمان جهانی تحقیق روی سرطان، موادی سرطان‌زا هستند.
 
این مواد سرطان‌زا محدود به استیک گوشت نیستند و موقع کباب کردن جوجه، ماهی و سایر مواد خوراکی هم شکل می‌گیرند. یک راه ساده برای خنثی‌سازی اثرات بد HCA افزودن موادی با طعم قوی است، برای نمونه می‌توان این موارد را برشمرد: «فلفل قرمز، زنجبیل، دارچین، رازیانه، زردچوبه، پونه کوهی، و ریحان».
 
طبق تحقیقی که دانشگاه ایالت کانزاس انجام داده است، با افزودن ادویه‌جاتی از خانواده نعناع -مثل اکلیل کوهی، آویشن، پونه، ریحان، مرزنجوش- به گوشت، می‌توانید ترکیبات سرطان‌زای آن را کاهش دهید.
 
البته تصورات سنتی بر این است که فلفل سیاه هم در جلوگیری از تشکیل HCA کارایی بالایی دارد اما طبق تحقیقات علمی ایرادی هم بر آن وارد است: برای جلوگیری از تشکیل ترکیبات سرطان‌زا شما باید مقدار خیلی زیادی فلفل سیاه به غذا بزنید که عملا طعم آن را جهنمی می‌کند و دیگر نمی‌توانید آن را میل کنید.
 
اما راه وسطی هم وجود دارد. چنانچه گوشت را با مخلوطی از فلفل سیاه و افزودنی‌های فوق‌الذکر استفاده کنید، هم HCA ها را کاهش می‌دهید و هم طعم غذا عالی می‌شود. ضمنا میخک و فلفل فرنگی هم نمونه‌های دیگری از طعم‌دهنده‌های خوب برای افزایش سلامت غذاها هستند.
+6
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.