اتحادیه اروپا از درخواست نتانیاهو برای به رسمیت شناختن اورشلیم استقبال نکرد

آقای نتانیاهو در سفر اروپایی با وزرای خارجه عضو اتحادیه اروپا دیدار کرد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از اتحادیه اروپا خواست مانند پرزیدنت ترامپ، اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسند، وزرای خارجه اتحادیه اروپا اما این تصمیم پرزیدنت ترامپ را مانعی بر سر راه دستیابی به صلح می دانند.
 
بنیامین نتانیاهو که برای نخستین بار از مقر اتحادیه اروپا در بروکسل دیدن کرد با اعلام اینکه حرکت پرزیدنت ترامپ صلح در خاورمیانه را ممکن کرد گفت: «چون به رسمیت شناختن واقعیت عنصر اصلی صلح است، پایه صلح.»
 
نزدیکترین متحدان اروپایی اسرائیل اما با رد این منطق، اعلام کردند به رسمیت شناختن یک طرفه پایتخت اسرائیل، آتش خشونت ها و عدم موفقیت صلح را شعله ور خواهد کرد.
 
یک دیپلمات بلندپایه سوئدی پس از ضیافت صبحانه نتانیاهو و وزرای خارجه اتحادیه اروپا اعلام کرد هیچ کدام از طرفهای اروپایی از تصمیم پرزیدنت ترامپ حمایت نکردند و قرار نیست سفارتشان را به اورشلیم منتقل کنند.
 
بسیاری از وزرای خارجه اعضای اتحادیه اروپا در حالی به ضیافت صبحانه پای گذاشتند که اعتقاد دارند زمین هایی که اسرائیل پس از جنگ ۱۹۶۷ اشغال کرده، از جمله شرق اروشلیم، جزو اراضی این کشور به حساب نمی آید.
 
پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه ۱۵ آذر اعلام کرد که دولت آمریکا اورشلیم را به عنوان پایتخت کشور اسرائیل برسمیت می شناسد. آقای ترامپ در سخنرانی خود اعلام کرد که بنا به این شناسایی، سفارت کشورش از تل آویو به اورشلیم انتقال خواهد یافت. در حالیکه این تصمیم با استقبال گرم مقامات اسرائیل روبرو شد، فلسطینیان آنرا به باد انتقادات شدید گرفتند.
 
در سال ۱۹۴۸ میلادی اسرائیل کنترل بخش غربی و اردن کنترل بخش شرقی اورشلیم را در اختیار گرفتند. اسرائیل که این شهر را پایتخت ابدی خود می‌داند، پس از جنگ سال ۱۹۶۷ کنترل بخش شرقی آن را نیز در دست گرفت.
 
اورشلیم به دلیل وجود اماکن مذهبی و تاریخی در آن، برای یهودیان، مسیحیان و همچنین برای مسلمانان شهری بسیار مقدس است، و سازمان ملل متحد زمانی پیشنهاد کرده بود که یک شهر بین المللی باقی بماند.
+44
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن
  این اُردک میرزا نتانیاهوى الدنگ هم یه تخم حرومیه مثل این اژه اى پفیوز! اگر سازمان ملل و کشورهاى معتبر جهان و رهبرانشون بجُز تررررامپ تخم صهیونیست مخالفت کنن ، از رو نمیره ، از بسکه پر روست ، مثل آخوندها!
  5
  19
  دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  در یکروز زمستانی ۱۵۱۶ بیت المقدس توسط سلطان سلیم، به قلمرو امپراطوری ترکان ملحق شد و در یک روز زمستانی ۱۹۱۶ یعنی درست چهارصد سال بعد امپراتوری ترکان بیت المقدس را ترک گفتند. از آنروز بدین سوی هیچکس نتوانست دیگر بار آسایش و امنیت را به خاورمیانه بازگرداند.
  6
  2
  ‌سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - ۰۰:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.