هشدار ظریف به اروپا درخصوص 'کج‌خلقی و بد عهدی' آمریکا

محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در نوشتاری ضمن هشدار به کشورهای اروپایی درباره "کج‌خلقی و بد عهدی" آمریکا از همسایگان ایران برای "مشارکت" در ایجاد آرامش درمنطقه دعوت کرده است.
 
وی در نوشتاری در روزنامه نیویورک تایمز ادعا کرده است که کشورش در حال تلاش برای ایجاد "خاموش کردن آتش" در منطقه است و بدون نامبردن از کشوری افزوده است اما "آتش فروزان در منطقه ما دیوانه‌تر و وحشی‌تر می‌شوند. آنها به ضرورت تعامل همه جانبه توجه ندارند؛ و با وجود اهمیت این نکته، کشورهای مهم دارای ‌نفوذ، آمادگی ندارند آتش افروزان را به پاسخگویی وادارند."
 
آقای ظریف در همین خصوص از همسایگان ایران برای "مشارکت" دعوت کرده و افزوده: "ما از کسانی که احساس مسئولیت می‌کنند می‌خواهیم که نیاز به آینده‌نگری را درک کنند. و بنابراین، بیایید برای رسیدن به یک چشم‌انداز مشترک برای آینده صلح آمیزتر امید داشته باشیم و شجاعت لازم در انجام اقدامات ملموس برای تحقق آن را داشته باشیم."
 
وی در این نوشتار همچنین از تلاش کشورش برای کمک به پایان درگیریها در سوریه و یمن دفاع کرده و به طرحهای ارایه شده از سوی ایران برای حل این بحرانها نیز اشاره کرده و نوشته است که به این پیشنهادها توجهی نشد.
 
وزیر امور خارجه ایران همچنین آمریکا را به "کج‌خلقی و بد عهدی" متهم کرده و گفته است که "غیرقابل اعتماد بودن ایالات متحده... قابل پیش بینی شده است" و در این چارچوب به اروپا "هشدار" داده است.
 
وی گفته است: "توجه اصلی ما در حال حاضر هشدار دادن به کشورهای اروپایی در برابر هرگونه نرمش در مسائلی فراتر از محدوده توافق هسته‌ای است که می‌تواند آنها را در حماقت دنبال شده توسط کاخ سفید گرفتار کند. در حالی که توافق هسته‌ای و اوضاع منطقه وارد وضعیتی نامشخص و به طور بالقوه قابل انفجار شده‌اند، ضروری است اروپا برای کمک به عدم تکرار تاریخ تلاش کند."
 
آقای ظریف با اشاره به توافق هسته‌ای بین ایران و قدرتهای غربی موسوم به برجام آن را "نمونه‌ای کمیاب از پیروزی دیپلماسی بر مقابله" خوانده و تاکید کرده است که کشورهای اروپایی "نباید به عزم واشنگتن برای تغییر توجهات به یک بحران غیرضروری دیگر تن دهد- چه برنامه موشکی دفاعی ایران باشد و چه حضور منطقه‌ای ایران. چنین کاری تکرار همان روند پیش از توافق هسته‌ای است."
 
در همین رابطه آقای ظریف همچنین در این مقاله از دکترین نظامی-دفاعی ایران دفاع کرده و آن را براساس "قوانین بین‌المللی، تجربه تاریخی، محاسبات ژئواستراتژیک معقول و همچنین اعتقادات اخلاقی و مذهبی" و کاملا "دفاعی" خوانده است.
 
وی در همین خصوص تاکید کرده است که موشکهای ایران "بازدانده" است و افزوده که "تصمیم آگاهانه ما برای تمرکز بیشتر بر روی دقت نه برد موشک‌هایمان، به ما قابلیت پاسخ متقابل با موشک‌های نقطه‌زن را داده است. سلاح‌های هسته‌ای نیازی به دقت در هدف ندارند؛ در حالی که کلاهک‌های متعارف چنین نیازی را دارند."
 
کشورهای غربی و بویژه آمریکا، ایران را به دخالت در منطقه متهم می‌کنند و در عین حال می‌گویند که برنامه‌های موشکی ایران خلاف روح توافق هسته‌ای است. ایران در موارد مختلف این اتهامات را رد کرده است.
+15
رأی دهید
-32

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  اقای ظریف هرگاه نیروهایتان را از عراق یمن و سوریه و حتی لبنان خارج کردید و به ایران برشان گرداندید انگاه از صلح و امنیت و مذاکره حرف بزن . رژیم ایران به بهانه های چندین کشور را اشغال کرده است و جنگ شیعه و سنی براه انداخته است انگاه هر روز هم حرف از مذاکره صلح و امنیت میزند با کی خدا میداند !
  7
  18
  دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.