فارس نیوز : چالش گربه و مجید؛ هدف قطعا خنده نیست!

فارس در یادداشتی درباره چالش «گربه و مجید» نوشت: هرقدر استقبال مردم از ویدئوهای تلگرامی بیشتر می‌شود، سازندگان آن با دادن تنوع و نمک بیشتر به قضیه، بساط خنده بیشتری را برای بینندگان فراهم می‌کنند.
 
دوربین به گوشه‌ای از کوچه یا گذرگاه و یا پای درختی زوم شده است.به ناگاه گربه‌ای وارد کادر می‌شود و به دنبال آن کسی که پشت دوربین قرار گرفته این حیوان زبان بسته را با بردن اسامی مانند مجید،محسن یا مسعود خطاب قرار می‌دهد.
 
گربه بر حسب عادت به دنبال صدا برگشته و نگاهی مظلومانه به فیلمبردار انداخته و با شنیدن صدای شلیک خنده کسی که پشت دوربین ایستاده است،راهش را گرفته و می‌رود.
 
این تمام داستان چالشی است که به تازگی در فضای مجازی به خصوص تلگرام جریان یافته است اما مخاطبان این چالش چه کسانی هستند و این کلیپ‌ها بین چه افرادی بیشتر دست به دست می‌شود؟
 
اغلب جوانان و نوجوانان در یک ماهه اخیر درگیر این چالش حیوانی شده‌اند و دلیل اصلی اقبال عمومی این کلیپ‌ها، مایه خنده و مضحکه شدن آنهاست چون کمتر کسی را می‌توان یافت که با دیدن این کلیپ‌های چند ثانیه‌ای خنده بر لبانش جاری نشود.
 
هر قدر استقبال مردم از این ویدئوهای تلگرامی بیشتر می‌شود، سازندگان آن با دادن تنوع و نمک بیشتر به قضیه، بساط خنده بیشتری را برای بینندگان فراهم می‌کنند، از قبیل نامگذاری یکی از محلات قدیمی تهران به نام “مجیدیه” به مکان جمع شدن گربه‌ها و کشیدن کاریکاتورهای متنوع درباره نفرین و عکس‌العمل‌های گربه‌ها به این چالش همچنین داخل کردن دیگر حیوانات اهلی و غیراهلی به این چالش.
 
همانطور که در ابتدای این مطلب نیز گفتیم دلیل اصلی اقبال این چالش، خنده‌دار بودن این ویدئوهاست و اما اگر از دید دیگر به این مسئله نگاه کنیم، مشاهده می‌کنیم که یک حرکت گسترده برای هماهنگی ذهنی این نام مقدس در کنار گربه به وجود آمده است.
 
شاید بارها این جمله را شنیده‌ایم که خنده بر هر درد بی‌درمان، دواست و بارها این تجربه را حس کردیم که بعد از یک خنده طولانی تا ساعت‌ها و حتی تا روزها حال خوبی داشته‌ایم.
 
در حقیقت، خنده نوعی درمان است که ما را تشویق می‌کند از پدیده طبیعی فیزیولوژیکی خنده استفاده کنیم تا احساس‌های دردناک عصبانیت، ترس، کسالت و … در ما کاهش یابند.اما در اینجا باید این سوال را را پرسید که خنده به چه قیمتی؟
 
پست‌های طنز اجتماعی همواره در فضای مجازی بیشتر مورد استقبال کاربران فضای مجازی قرار می‌گیرد.
 
انتشار انبوهی از اخبار تلخی چون قتل و جنایت، تجاوز و .. مخاطب را دل‌زده می‌کند، تعداد اعضای کانال‌های طنز و سرگرمی گواه این امر است.
 
دکتر اسدی، جامعه‌شناس اجتماعی معتقداست: ساختار رسمی جامعه باید «شادی» را به عنوان یک حق برای مردم بشناسد، آن را درک کند و در جهت شاد بودن مردم بکوشد حتی روانشناسان نیز باور دارند اگر می‌خواهید شاد باشید، باید اعتقاد داشته باشید که می‌توانید و توانایی رسیدن به آن را دارید.
 
اما سوال اینجاست که چرا این قدر مردمان ما که روزگاری شاد بودن جز ارکان زندگی آنها بود، امروز غمگین و افسرده‌اند؟ چرا دیگر کمتر فردی را می‌بینیم که ابراز شادی کند؟ چرا خنداندن ایرانیان از همه جوامع این روزها مشکل‌تر است؟ چرا برخی جوانان شادی خود را در مصرف مواد روان‌گردان می‌بینند و تلنبار شدن همه هیجانات در طول یک سال به شدیدترین شکل ممکن در چهارشنبه‌سوزی‌ها سرریز می‌شود و معمولا” فاجعه می‌آفریند.
 
شاید با جواب دادن به این سوالات بتوان دلیل اصلی استقبال چنین چالش‌هایی را نیز در فضای مجازی فهمید حتی اگر گردانندگان و ساماندهان چنین چالش‌هایی در پشت پرده اینکار قصد و غرضشان ضربه زدن به اعتقادات دینی و فرهنگی نیز باشد، چه بسا با سوءاستفاده از نقاط ضعف جامعه که همانا نپرداختن به روحیات جوانان همچنین عدم ایجاد سرگرمی‌ای سالم برای آنهاست، به چنین حربه‌هایی دست می‌یازند.
+11
رأی دهید
-56

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک

  بفرمائید. همین دیروز در اینجا عرض نکردم که جریان گربه و مجید هم سیاسی و توطئه امریکا و صهیونیزم شده بود؟! بابا اینا رو ول کنید. اما بیائیم من و شما خودمون، از توهم توطئه خودمونو خلاص کنیم! آقا دو سال بدون تصور توطئه و دشمن زندگی کنیم ببینیم چی میشه. اگه بد بود و نشد باز برگردیم سراغ توطئه! عجب.
  10
  46
  یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  چرا این قدر مردمان ما که روزگاری شاد بودن جز ارکان زندگی آنها بود، امروز غمگین و افسرده‌اند؟ چون همه اش اخوندها از مردن و بهشت جهندم حرف میزنن و شادی و خنده را تا توانستن در داخل انبار خانه ها محکوم به زندان کرده اند و همیشه تبلیغات برای شهادت و شهادت طلبی میکنن . برای روز فوت هر سیزه چهارده اماما روز سوگواری و عزاداری انتخاب کردن که یکی دوتا از این امامان برایشان عاشورا تاسوعا و اربعین و نمایش قمه زنی و پیاده رویی و دسته سینه زنی و زنجیر زنی .... هر سال اجرا میکنن ! حالا بگذاریم از اینکه خیلی از خانواده ها چون پسران یا پدرانشان پاسدار و بسیج رژیم بوده اند و درراه حاکمیت نظام اخوندی کشته شده اند و خانواده شهید حساب میشوند مثل زهر مار با لباس سیاه دربین مردم هستند . کلا" از سایه حاکمیت اخوند جماعت , ایران شده عزا خانه !
  5
  40
  یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  shaboruz - پاریس، فرانسه

  چه سخت هست در سرزمینی که انسان داره کبد و کلیه و نوزاد می فروشه سگ باشی یا گربه باشی چه بدبختیی !. حیوونها هم خوشبخت و بدبخت دارن یکی تو اروپا به دنیا میاد از اولش در نازونعمت یکی دیگه تو ایران به دنیا میاد که انسانشم حق حقوق نداره !
  4
  50
  دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - ۰۰:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  فرهاد امیرپور - خارکوف، اوکراین
  با دٌرود بله ما هم موافقیم که خنده داروی ارزان و بسیار مثمر ثمریست برای انسان و همه ی افراد جامعه، اما مسخره بازی و لودگی هم جنبه میخواد که متاسفانه نود و پنچ درصد ما نداریم. من فیلمو ندیدم اما معتقدم حیوانات هم مانند انسانها (اگه برتر نباشن پستر نیستن) به اسم خطابشون کنی و دست نوازش بسرشون بکشی و تغذیه شون کنی مثه خر کیف میکنند. ببخشید بی ادبی شد آخرش، در ضمن متن جالبی بود با تشکر از نویسنده اش.
  0
  4
  دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - ۰۲:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  rouzbeh_ma - لندن، انگلستان
  این احمق ها هنوز تو دهه شصت زندگی می کنند. دائی جان ناپلئون تو قبرش رو ویبره هست . اخه چقدر یک نفر می تونه احمق و عقب افتاده باشه. از عوارض طاعون دین و مذهب حکومتی و آخوند همین هست .
  1
  3
  دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - ۰۴:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  sama128 - شیراز، ایران
  الان به مسئولین تماما دزد نظام بگی این حقوق چند ده میلیونی ، اختلاس های همه رقمه ، بریزو بپاش های آنچنانی بخور بخور فضایی ؛ فامیل بازی باند بازی ؛ ماموریت های خارج از کشور و داخل کشور با حق ماموریت های فضایی و هزاران گند کاری دیگه برای چیه ؟؟؟؟؟؟؟ میگن ما بی تقصیریم کار استکبار جهانی و آمریکا و صهیونیسم بوده. عوضی های آشغال گندکاری های بی حد و اندازه تون را پاک کنید بعد به مجید و سعید و محسن مسخره بازی چالش برسید عوضی ها مردم دارن کلیه قلب معده و روده میفروشن تا نون شب را در بیارن شماها چسبیدن به این مسخره بازی. آخوند و آخوندیسم باید از توی ایران کاملا حذف بشه برای همیشه.
  2
  4
  دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - ۰۵:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان
  نویسنده این مقاله شعورش درحد اون گربه هم نیست . یعنی هرکس یه طنزبا اسم مجید یا هزارتا اسم دیگه که ازاسم هایه خداست درست کرد : (قصد و غرضشان ضربه زدن به اعتقادات دینی و فرهنگی نیز باشد) پس درنتیجه مفسد فی الرض .
  1
  5
  دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - ۰۶:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  سپهدار - تهران، اوکراین
  یه کلیپ خارجی دیدم یه نفر تومترو همینطور که مجله میخوند شروع میکنه به خندیدن وخنده رو ادامه میده تاجاییکه همه شروع میکنن به خندیدن حالا فکرش رو بکنید اگه تو ایران یکی همچین حرکتی بزنه همه به چشم خل یا سبک ولوس از خودرازی بهش نگاه میکنن البته این مال بالاشهر هست اگه جنوب شهر باشه که بچه ها حسابی درسی بهش میدن که خندیدن یادش برود
  1
  6
  دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - ۰۷:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  sama128 - شیراز، ایران
  خبر جالبی که شنیدم را خدمت دوستان عرض کنم. در حالیکه افزایش حقوق کارگران بدبخت برای سال ۹۷ فقط ۱۰ درصد پیش بینی شده وزارت بیکاری و رفاه مدیران با وزیر بی لیاقتش یعنی ربیعی طی دو بخشنامه حقوق مدیران بی لیاقت اون وزارتخانه و سازمان تامین اجتماعی و شرکتهای وابسته را دو بار زیاد کردعملا یه حقوق تپل توپ به این بی لیاقت های دزد داد که برای سال ۹۷ یعنی افزایش سرکاری ۱۰ درصد کارگران روی حکم حقوقی مدیران دزد تاثیری نداشته باشه. بعدش هم اقای روحانی دزد عوارض خروج از کشور را چرا سه برابر کردی ۷۵۰۰۰ تومان پول زور را کردی ۲۲۰۰۰۰ تومان بار اول و تا ۴۰۰۰۰۰ تومان برای دفعات بعد اگه اسم این دزدی و پول واقعا زور نیست از عمه ات و خاله و مادرت که دعای خیر ملت بشدت پشتشان است بپرس چیست.
  0
  7
  دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.