دیوان عالی ایران حکم اعدام احمدرضا جلالی، پژوهشگر، را «تایید کرده است»

ویدا مهران‌نیا روز یکشنبه ۱۹ آذر در گفت‌وگو با رادیو فردا خبر داد که دیوان عالی ایران حکم اعدام همسرش، احمدرضا جلالی، را تایید کرده ولی هنوز این حکم به آنها ابلاغ نشده است.
 
خانم مهران‌نیا می‌گوید که روز شنبه از تایید این حکم خبردار شد «بدون اینکه شعبه دیوان عالی مشخص شده باشد و اینکه چطور این حکم تایید شده است، چون هنوز هیچ شماره پرونده‌ای وجود ندارد».
 
وی با بیان اینکه «حتی رئیس دیوان عالی کشور این پرونده را امضاء نکرده است»، افزود که با این حال «از طریق دو نفر از اعضای دیوان عالی که حتی اسم‌شان هم برده نشده، این حکم تایید شده است».
 
احمدرضا جلالی که از سال ۱۳۸۸ ساکن سوئد بود پزشک بوده و در حوزه «مدیریت بحران» پژوهش می‌کرد و در دانشگاه کارولیسنکا، نزدیک استکهلم، مشغول به کار بود.
 
او که به دعوت دانشگاه تهران به ایران سفر کرده بود از پنجم اردیبهشت پارسال به اتهام «جاسوسی» و «همکاری با دولت متخاصم» در زندان به‌ سر می‌برد. آقای جلالی در سال‌های گذشته بار‌ها به دعوت نهادهای آموزشی و دانشگاهی به ایران سفر کرده بود.
 
خانم مهران‌نیا در مورد اقدامات دریابیگی، وکیل آقای جلالی، می‌گوید که موفق نشده تا با وی تماس بگیرد «و ایشان هم هیچ جوابی به ما ندادند، حتی دو روز بود که از تایید حکم اطلاع داشتند ولی به ما هیچ اطلاعی ندادند».
 
همسر آقای جلالی می‌افزاید که وکیل همسرش «متاسفانه» هیچ کاری برای شوهرش انجام نداده است.
گفت‌وگو با ویدا مهران‌نیا درباره تایید حکم اعدام همسرش، احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر مدیریت بحران اتهام این پژوهشگر مقیم سوئد از سوی دادگاه انقلاب که ریاست آن را قاضی صلواتی به عهده داشت، «افساد فی‌الارض» اعلام شده است، و عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، دوم آبان مدعی شد که آقای جلالی «با بیش از هشت افسر اطلاعاتی موساد جلسات متعدد برگزار» کرده و «اطلاعات مرتبط با فعالیت سایت‌های نظامی، سازمان انرژی اتمی و بسیاری از اطلاعات حساس دیگر را در ازای دریافت دستمزد و اخذ اقامت در کشور سوئد به افسران اطلاعاتی موساد انتقال داده است».
گفت‌وگو با نجبیه مرتضوی، مادر احمدرضا جلالی، درباره تایید حکم اعدام پسرش در دیوان عالی کشور این در حالی است که ۷۴ برنده جایزه نوبل اواخر آبان با امضای نامه‌ای و ارسال آن برای نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفته‌اند که «محکومیت غیرقانونی و ناعادلانه» آقای جلالی، به‌دلیل خودداری او از همکاری‌ با نیروهای امنیتی ایران صورت گرفته است.
 
عفو بین‌الملل نیز با محکوم کردن صدور حکم اعدام برای احمدرضا جلالی، گفته که او «تحت فشار» قرار گرفته بود تا اسنادی را مبنی بر جاسوسی برای یک «دولت متخاصم» امضاء کند. در پی خودداری از امضای این اسناد، او تهدید شد که حکم «محاربه» برایش صادر خواهد شد.
 
عفو بین‌الملل همچنین گفته ‌است: «هیچ‌گاه شواهدی که نشان دهد آقای جلالی به کاری به جز کار دانشگاهی مشغول بوده، ارائه نشده است».
 
دولت سوئد هم صدور حکم اعدام برای این پژوهشگر را محکوم کرده‌است.
+12
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  چه بخواهیم و چه نخواهیم سیاست رژیم اخوندی این است اگر کسی دردستان ماموران امنیتی رژیم گیر کند یا باید همکاری با اداره اطلاعات رژیم بکند و یا باید بدروغ هم شده پاپوش برایش درست کنن یا انقدر شکنجه اش میدهند تا ناچارش کنن که اعتراف دروغ برعلیه خودش بکند و اگر اعتراف دروغ نکند و ان اتهاماتی را که برایش دیکته میکنن قبول نکند انگاه انقدر زیر شکنجه و ازار روحی و جسمی هر ساعته ماموران اطلاعات قرار میگیرد تا جان میدهد و یا کاملا" روانی و دیوانه میشود ودر نهایت تحویل تیمارستانش بدهند. کسانیکه در خارج از ایران زندگی میکنن عقل و شعور خودشان را بکار اندازند قید سفر به ایران را بزنن تا مثل اقای جلالی و خانم زاغری در چنگال خون اشامان اخوندها گیر نکنن.
  5
  50
  یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Nasrin-a - کبک، کانادا
  حدود 13 سال پیش در تست هوش شرکت دولتی که به تازگی در اون استخدام شده بودیم شرکت کردیم و البته اجباری هم بود. یکی از همکاران گفت همه سوالها رو جواب ندید. اینها نخبگان رو میکشن. و این حقیقتیه که هر چند وقت یکبار شاهدش هستیم. منی که با اعدام جنایتکاران و ادم کشان هم مخالفم دادن حکم اعدام برای یک پژوهشگر رو نهایت حماقت و بی کفایتی یک حکومت می دانم و امیدوارم با فشار های داخلی و بین المللی این حکم لغو بشه.
  2
  2
  دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - ۰۲:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  حکایتی - تهران ، ایران
  این رژیم پایه و بنیادش که توسط اون هندی زاده بی‌ همه چیز و یک مشت تازی پرست بی‌ اصل و نسب بنا شده ،از روز اول با دروغ ، تزویر،مکاری،شارلاتانی،و خونریزی ،و ،،،،،،،تا به امروز حیات داره ،خودشون دعوت می‌کنن ،و با دورویی و افترا و هزار بهتان دیگه و وصله چسبوندن زندانی و شکنجه می‌کنن و به زور اقدام به قبول کردن کارهای که انجام نداده شده رو می‌کنن،و بعد مزدوران بی‌ اصل و نسب .. در مورد این موارد زود فتوا میدن که باید اعدامشون کرد و از جنایتکاران و جلادان بی‌ پدر مادر رژیم آخوندی طرفداری می‌کنن ،ولی‌ همینجوری نمیمونه اون روز نزدیک هست که تمام شما کثافتها رو به سزای اعمالتون مردم برسونن ...
  1
  6
  دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - ۰۶:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.