۶ ماده غذایی برای مبارزه با سرطان ریه

از طریق برخی تغییرات در سبک زندگی خود می توانید احتمال ابتلا به سرطان ریه را کاهش دهید، که البته بزرگترین تغییر در این زمینه ترک سیگار محسوب می شود. احتمالا از این تغییر کلیدی آگاه هستید، اما آیا می دانستید که برخی مواد غذایی نیز می توانند خطر ابتلا به این سرطان را کاهش دهند؟
 
به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "اکتیو بیت"، شاید عجیب به نظر برسد که آنچه وارد معده شما می شود بتواند بر شرایط آینده ریه های شما تاثیرگذار باشد، اما منابع بسیاری به این نکته اشاره داشته اند که محتویات سالم برخی مواد غذایی می توانند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهند. در ادامه با شش ماده غذایی که می توانند بر کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه تاثیرگذار باشند، بیشتر آشنا می شویم.
میوه ها و سبزیجاتی با رنگ روشن و درخشان یکی از بهترین روش هایی که می توانید برای دور نگه داشتن سرطان از بدن خود مد نظر قرار دهید، مصرف میوه ها و سبزیجات تازه است. به لطف آنتی اکسیدان های موجود در میوه ها و سبزیجاتی با رنگ روشن، که به طور خاص می توان از ویتامین های C و A نام برد، می توانید خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهید. تراکم پایین این ویتامین ها با خطر بیشتر ابتلا به سرطان ریه پیوند خورده اند.
 
تقریبا تمامی میوه ها و سبزیجات دارای برخی ویژگی های آنتی اکسیدانی هستند، اما هرچه رنگ آنها روشن‌تر باشد گزینه بهتری محسوب می شوند. بر همین اساس، شما می توانید مصرف توت ها، کدو مسمای زمستانی، فلفل دلمه ای ها، و کوجه فرنگی ها را مد نظر قرار دهید. مصرف میوه ها و سبزیجات تازه روشی سالم برای دریافت کربوهیدارت ها نیز محسوب می شود.
مغزهای خوراکی مصرف مغزهای خوراکی می تواند اثر مثبتی بر خطر ابتلا به سرطان ریه داشته باشد. این مساله صرف نظر از وضعیت سیگار کشیدن و دیگر عوامل خطر آفرین شناخته شده درست است.
 
نتایج مطالعات صورت گرفته در این زمینه نشان داده اند افرادی که بیشتر مغزهای خوراکی مصرف می کنند با کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه مواجه هستند. فواید مصرف مغزهای خوراکی حتی میان افراد سیگاری نیز دیده شده است.
ماهی چربی های اشباع که در گوشت حیوانات وجود دارند می توانند خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهند، اما این مساله درباره ماهی صدق نمی کند. این ماده غذایی به طور معمول سرشار از اسیدهای چرب امگا-3 است، که بر خلاف چربی های اشباع، یک نوع چربی مفید برای بدن انسان هستند.
 
اما کدام ماهی ها بیشترین فایده را برای انسان دارند؟ برای کسب بیشترین فواید سلامت می توانید مصرف ماهی های سالمون، خال مخالی، و تن را مد نظر قرار دهید، که پژوهش ها نشان داده اند اثر چشمگیری بر کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه دارند. اما اگر به مصرف گوشت قرمز یا ماهی علاقه ای ندارید، شاید بهتر است نگاهی به گزینه بعدی داشته باشید.
لوبیاها مقاله ای که در سال 2005 توسط بی بی سی منتشر شد به فواید مصرف لوبیاها (و سویا) به عنوان روشی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه اشاره داشت. این مقاله بر اساس مطالعه ای که با حضور 3,000 شهروند آمریکایی انجام شده و پیوند بین مصرف لوبیا/سویا و خطر کمتر ابتلا به سرطان ریه را نشان می داد، نوشته شده بود.
 
اثر محافظتی به نظر می رسد با ترکیبات شبه استروژنی موجود در این مواد غذایی مرتبط است، که خطر ابتلا به سرطان را تا 46 درصد کاهش می دهند. این ترکیبات استروژن مانند که منشا گیاهی دارند به نام فیتواستروژن ها شناخته می شوند و در مطالعات گذشته نیز اثر محافظتی در برابر برخی تومورها را نشان داده بودند.
غلات کامل به جای استفاده از نان سفید، برنج سفید، و پاستای سفید بهتر است جایگزین هایی که از غلات کامل تهیه شده اند (از جمله کینوآ و جو دوسر) را مصرف کنید. غلات کامل کربوهیدارت ها و مواد مغذی بیشتر، از جمله آنتی اکسیدان ها، را نسبت به غلات پالایش شده ارائه می کنند.
 
مطالعه ای که در سال 2008 در نشریه Circulation منتشر شد به تجزیه و تحلیل عادات غذایی و موارد سرطان و بیماری قلبی بین بیش از 72,000 زن در یک بازه زمانی بیش از 18 سال پرداخت. پژوهشگران پیوندی قوی بین یک رژیم غذایی سرشار از میوه، سبزیجات و غلات کامل و خطر کاهش یافته ابتلا به سرطان، بیماری قلبی و مرگ را شاهد بودند.
کاری اگر در پی روشی تند و تیزتر برای پیشگیری از سرطان ریه هستید، ادویه کاری ممکن است برای شما مفید باشد. ماده فعال زردچوبه - ادویه ای که در بسیاری از دستورالعمل های غذایی برای بهبود رنگ و عطر و طعم استفاده می شود - به نظر می رسد از ویژگی های ضد سرطان برخوردار است.
 
با این وجود، مصرف روزانه غذاهای هندی ممکن است انتخاب خوبی نباشد، زیرا به طور معمول بسیار چرب هستند. بر همین اساس، پژوهشگران استفاده از یک مکمل به شکل قرص برای بهره‌مندی از فواید بدون عوارض جانبی، مانند ابتلا به بیماری قلبی، را مد نظر قرار داده بودند. مطالعات به فواید زردچوبه در پیشگیری از سرطان هایی مانند خون، پروستات، پوست، روده بزرگ و ریه اشاره داشته اند.
+16
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.