بایکوت دیدارها با معاون دونالد ترامپ در خاورمیانه

مایک پنس (چپ) از چهره‌های سیاسی نزدیک به مسیحیان انجیلی در آمریکاست که به طور گسترده‌ای از اسرائیل حمایت می‌کنند علاوه بر محمود عباس، رئیس دولت سرزمین‌های فلسطینی که گفته با مایک پنس، معاون دونالد ترامپ ملاقات نخواهد کرد، در مصر، پاپ توادروس دوم، رهبر کلیسای قبطی‌ها هم هرگونه ملاقاتی را با معاون رئیس جمهور آمریکا رد کرده است.
 
مایک پنس به زودی عازم خاورمیانه خواهد شد. او ارشدترین مقام آمریکایی است که پس از به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی آمریکا، به خاورمیانه سفر خواهد کرد و قرار بود در طی این دیدار با رهبران تشکیلات فلسطینی هم دیدار کند.
 
اما همان طور که در یکی دو روز گذشته گزارش شد، مقام‌های فلسطینی مخالفت شدید خود با واشنگتن بر سر بیت‌المقدس را در گام نخست با لغو دیدار از پیش تعیین شده میان آقایان عباس و پنس نشان دادند.
 
روز شنبه (۹ دسامبر - ۱۸ آذر) ریاض مالکی، وزیر خارجه دولت سرزمین‌های فلسطینی ضمن تایید لغو یک جانبه این دیدار از سوی محمود عباس، تاکید کرد هیچ ارتباط رسمی بین فلسطینیان و مقامات آمریکایی نخواهد بود.
 
آقای مالکی این سخنان را پس از آن که محمود عباس گفت که واشنگتن دیگر میانجی صلح نیست، بیان کرد. وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطینیان گفت: "ما به دنبال میانجی جدیدی از میان برادران عرب خود و جامعه بین الملل هستیم. میانجی که بتواند به راه حل ایجاد دو کشور مستقل کمک کند."
 
نشست اتحادیه عرب با هدف بحث و مذاکره درباره اقدام دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل در قاهره مصر برگزار می‌شود.
 
روز گذشته (جمعه) هم ریاض منصور، نماینده تشکیلات فلسطینی در سازمان ملل متحد در حالی که نیکی هیلی، سفیر آمریکا در این سازمان از تصمیم آقای ترامپ دفاع می‌کرد، خطاب به اعضای شورای امنیت گفت: "هم‌دستی را باید پذیرفت. تصمیم آمریکا برای پاداش دادن به جرم مجازات نشده اسرائیل، نقش ایالات متحده برای برقراری صلح در خارومیانه را تضعیف و به ویژه این کشور را فاقد صلاحیت برای میانجیگری می‌کند. محکومیت جهانی در برابر این تصمیم تحرک آمیز هم موکد این واقعیت است."
 
نماینده فلسطینیان در سازمان ملل متحد همچنین تاکید کرد: "بدون یافتن راه حلی عادلانه برای بیت‌المقدس، هیچ راه‌حل منصفانه و پایداری برای فلسطین وجود نخواهد داشت. بیت‌المقدس همیشه قلب فلسطین بوده و چنین هم خواهد ماند."
رهبر کلیسای قبطی مصر: با معاون رئیس جمهور آمریکا دیدار نمی‌کنم
در همین حال، پاپ توادروس دوم، رهبر کلیسای قبطی در مصر هرگونه ملاقاتی را با مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری‌ آمریکا رد کرده است.
 
قرار است آقای پنس اواخر ماه جاری میلادی از مصر دیدار کند اما کلیسای قبطی با صدور بیانیه‌ای گفته دونالد ترامپ با شناسایی بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل "احساسات میلیون‌ها عرب را نادیده گرفته است".
 
پیش‌تر امام جماعت مسجد الازهر مصر هم گفته بود قصد ندارد در جریان سفر مایک پنس به مصر با او دیدار کند.
+22
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  samisan - توکیو، ژاپن
  اقا رو باش خوابه احساست عرب ترامپ برای عربها اگر ارزش قائل بود که این کار رو نمیکرد کلا غربیها برای عرب و فارسها و بعضی کشورهای شرق اسیا ارزشی قائل نیستن
  1
  4
  یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۰۶:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.