نشنال اینترست: رهبران ایران بازی میانه‌رو-تندرو را کنار گذاشته‌اند

ایران اینترنشنال : اندیشکده‌ی آمریکایی «نشنال اینترست»، در تحلیلی پیرامون واکنش رهبران ایران نسبت‌به کشته‌شدن علی عبدالله صالح، رئیس‌ جمهوری پیشین یمن، می‌گوید که آن‌ها درمورد تحولات منطقه، موضع‌گیری‌های متفاوت خود را که به‌صورت «پلیس خوب و پلیس بد» ارائه می‌کردند، کنار گذاشته‌اند و دیگر حمایت آشکار از شبه‌نظامیان هوادار خود و پیش‌برد استراتژی خودشان ازطریق خشونت را حاشا نمی‌کنند.
 
در این مقاله‌ی تحلیلی که روز پنج‌شنبه ۱۶ آذرماه منتشرشده، آمده است:
 
تأیید دسته‌جمعی رهبران سیاسی ایران از قتل علی عبدالله صالح، نشان می‌دهد که برنامه و اهداف مرتبط با توسعه‌گرایی و نفوذ این کشور در منطقه، از حمایت همه‌ی جناح‌های حکومتی برخوردار است.
 
قتل علی عبدالله صالح که به‌دست حوثی‌های هوادار ایران انجام گرفته است، ازسوی حسن روحانی، رئیس جمهوری، محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران و حسین شریعتمداری، سردبیر روزنامه کیهان، به‌عنوان سخنگوی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، یک‌صدا مورد استقبال و تأیید قرار گرفته است.
 
محمدعلی جعفری حتی اعلام کرده که کشته‌شدن صالح، در راستای رسیدن به اهداف انقلاب اسلامی است و افزوده که متحدان ایران در سوریه، یمن و بحرین، از تجربه‌ی انقلاب اسلامی، الهام می‌گیرند.
 
علی‌اکبر ولایتی، از مقاماتی که سال‌هاست مورد اعتماد و محرم علی خامنه‌ای محسوب می‌شود، اعلام کرده که با کشته‌شدن صالح، «توطئه‌ی کودتای عربستان شکست خورده است».
 
این واکنش جناح‌های مختلف در ساختار سیاسی حکومت ایران، نشان می‌دهد که آن‌ها دیگر داشتن یک چهره‌ی روابط عمومی در زمینه‌ی امور منطقه‌ای را کنار گذاشته‌اند.
 
در گذشته، معمولاً رئیس‌ جمهوری و وزیر امور خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران، با ابراز عقاید حساب‌شده درمورد خشونت‌ها و افراط‌گرایی‌های اعمال‌شده در منطقه ازسوی نیروهای شبه‌نظامی زیردست خود، یک چهره‌ی متعادل را به‌نمایش می‌گذاشتند.
 
اما اکنون، مجموعه‌ای از عوامل که به یک‌باره شکل گرفته و تحول پیدا کرده، موضع‌گیری‌های حکومت ایران را عوض کرده است.
 
حکومت جمهوری اسلامی ایران، تصمیم گرفته است که یک جبهه‌ی متحد از جناح‌های خود را به‌نمایش بگذارد و دیگر به این موضوع باور ندارد که خودداری از پشتیبانی کامل از شبه‌نظامیان دست‌نشانده‌اش در ملاءعام و یا محکوم کردن خشونت و خونریزی به‌زبان دیپلماتیک، در خدمت اهداف استراتژیک آن کشور، عمل خواهد کرد.
 
البته هنوز خیلی زود است که بدانیم آیا اظهار رضایت ایران از کشته‌شدن صالح، در درازمدت، منافع آن کشور را در خاورمیانه تأمین خواهد کرد، یا خیر؛ اما دیگر مشخص شده که حکومت جمهوری اسلامی ایران، چهره‌ی عمومی خود را تغییر داده است.
 
آن حکومت، تا امروز به داشتن این دو چهره نیاز داشت، اما حالا که تکه‌پاره‌شدن منطقه به نفع آن شده است، دیگر نیازی به این تظاهر نمی‌بیند.
+49
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  حامد اندونزی - اندونزی، اندونزی
  هشت سال تمام با تمام دنیای غرب و عرب با دستور هندی زاده جنگیدیم، حالا باید انتقام اون روزهارو از همشون بگیریم.
  28
  23
  شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  لندهور - کلن، آلمان

  این یعنی‌ دیگه هی‌ نگین روحانی متشکریم !! یاد بگرین که بین علی‌ ترقه و آیت الله و فریبا خاتمی و حسن کلید ساز و موسوی و کروبی نیست !!!!!! کل جمهوری ولایی و ولیت وقیح رو باید گردن زد .
  10
  57
  شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  romano - تهران، ایران

  والا میدونم هموطنان ساده دل من شروع به به به چه چه کردن میکنن اما واقعیت اینه این نشنال اینترست (اسمش معلومه) یکی از خط دهنده‌های جمهوری خواهاست و اتفاقا همدلی حکومتمداران تهران نه از روی عقل بلکه از لطف جمهوری‌خواهان و از بازی لولو سازی از ایرانه. حکومت ایران زاییده خود شماست زمان اوباما به حال مرگ افتاد حفظش کردید زمان ترامپه دشمن میخواید که سلاح به عربهای خل بفروشید فقط این وسط خون هزاران جوان رعنای وطن من فدای هدفهای برون و درون مرزی این رژیم و شارلاتانانهای کت شلوار پوش غربی مخصوصا آمریکا شد. اتفاق و اتحاد رهبران ایران؟ شما چه نعمتی بهتر از رهبران ایران میخواید که معامله ۴۰۰ میلیارد دلاری اسلحه شما رو جوش بده. عرب خل سرنوشت قزافی و صدام رو میبینه بعد نه از ترس شما میره از ترس ایران اسلحه میخره! بخدا رهبر‌های ایران اگر ابلیس مردم ایرانن برای شما رفیق شفیقن واقعا بدون مزاح میگم در بیزینس اسلحه و حضور نظامیتون یک بازوی پر توان و نعمتن.
  6
  44
  شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Dara20 - تهران، ایران
  حقیقت بازی مسخره پلیس بده و پلیس خوبه را مردم نادان ما نمی فهمند. این ملاها همگی‌ از یک قماشند و سر ته یک زباله هستند. حکومت ننگین اسلامی اصلاح شدنی نبود و نخواهد بود.
  5
  10
  شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.