نماینده مجلس: ایران رتبه اول خشونت اجتماعی را در دنیا دارد

پروانه سلحشوری افزایش نزاع در سطح جامعه را یکی از مهم‌ترین «معضلات نگران‌کننده کنونی» ایران دانسته است یک نماینده مجلس شورای اسلامی، «بیکاری»، «مشکلات معیشتی» و فقدان «نشاط» را مهم‌ترین عوامل قرار گرفتن ایران در رتبه اول «خشونت اجتماعی» جهان معرفی کرد.
 
وب‌سایت رسمی مجلس شورای اسلامی (خانه ملت)، روز جمعه ۱۷ آذر این مطالب را به نقل از پروانه سلحشوری منتشر کرده است. خانم سلحشوری در این گفت‌و‌گو بر اساس اظهارات مقام‌های وزارت بهداشت، «نزاع» را دومین عامل مرگ افراد در اورژانس‌های ایران عنوان کرده است.
 
وی گفته که «بر اساس جدیدترین آمار ارائه‌شده، ایران رتبه اول خشونت اجتماعی را در دنیا دارد که این نشان می‌دهد ایرانیان عصبانی‌ترین مردم دنیا هستند.»
 
خانم سلحشوری همچنین این عصبانیت را موجب افزایش میزان مرگ و میر ناشی از نزاع در ایران عنوان کرده است.
 
نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، افزایش نزاع در سطح جامعه را یکی از مهم‌ترین «معضلات نگران‌کننده کنونی» ایران دانست و افزود که نمی توان این «آسیب اجتماعی مهم» را نادیده گرفت.
 
سلحشوری اضافه کرد که این نوع پدیده‌های اجتماعی، «تک‌علتی نیستند...موارد بسیاری از مشکلات شهری همچون ترافیک و آلودگی صوتی تا ناکامی‌های اجتماعی ناشی از بیکاری و مشکلات معیشتی می‌توانند از عوامل ایجادکننده آنها باشند.»
 
وی در عین حال فقدان «نشاط اجتماعی» را نیز از جمله «علل اصلی افزایش خشونت در سطح جامعه» عنوان کرد.
 
سلحشوری گفت که «نشاط از جمله کالاهای نایاب فضای کنونی جامعه است و این امر ناشی از ترویج فرهنگ غلط مغایر با شاد زیستن یا مشکلات متعدد اقتصادی است که مردم با آن مواجه هستند.»
 
این عضو مجمع نمایندگان استان تهران، «آموزش برای ترویج فرهنگ مدارا و شاد زیستن» را از مهم‌ترین راه‌های کاهش خشونت‌های اجتماعی دانست و خواستار ایفای نقش صداوسیما در این زمینه شد.
 
موسسه گالوپ، تیرماه سال جاری، ایران، عراق و سودان جنوبی را عصبانی‌ترین کشورهای دنیا معرفی کرد.
 
در این گزارش که با مطالعه از وضعیت ۱۴۲ کشور جهان تنظیم شده، آمده که مردم ایران با ۵۰ درصد جمعیت عصبانی، عراق با ۴۹ درصد و سودان جنوبی با ۴۷ درصد، عصبانی‌ترین کشورهای دنیا هستند.
 
این در حالی است که نایب رئیس مرکز روان شناسی و مشاوره «شهر»، با نقد گزارش نظرسنجی گالوپ، گفته که این گزارش «منطبق بر واقعیت‌ها نیست.»
 
محسن طباطبایی مزدآبادی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مهر گفته که در سال گذشته، «ما یکی از پراسترس ترین کشورها بودیم و مستعد پرخاشگری و اگر بخواهیم واژه مناسبتری را انتخاب کنیم ما شکننده‌ترین و در آستانه عصبانی‌ترین کشور جهان بودیم.»
 
وی با این حال افزوده که نباید «به راحتی از کنار این نتیجه‌گیری گذشت. نگاهی به اتفاقاتی که طی سال ۲۰۱۷ در ایران رخ داده...شاید در ربط دادن این آمار به ما خیلی بی‌ربط نباشد.»
 
دی‌ماه سال ۹۵ سازمان پزشکی قانونی ایران اعلام کرد در هشت ماه نخست سال جاری، بیش از چهارصدهزار مصدوم نزاع به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند و بیشترین این درگیری‌ها در استان تهران رخ داده است.
 
به گزارش نسیم‌آنلاین، رقم دقیق مصدومان نزاع مراجعه‌کننده به مراکز پزشکی قانونی کشور در مدت یادشده، ۴۰۱ هزار و ۳۳۵ نفر بوده است.
 
آن‌طور که پزشکی قانونی اعلام کرده، بیشترین آمار مصدومان مراجعه‌کننده به مراکز پزشکی قانونی مربوط به استان‌های تهران، خراسان رضوی و اصفهان بوده است.
 
بر اساس این گزارش، در این مدت استان‌های تهران با ۷۱ هزار و سه نفر، خراسان رضوی با ۳۳ هزار و ۶۴۸ نفر و اصفهان با ۲۸ هزار و ۸۶۳ نفر بیشترین آمار مراجعین نزاع را داشته‌اند.
 
از کل مراجعین نزاع ۲۷۶ هزار و ۳۹۳ نفر مرد و ۱۲۴ هزار و ۹۴۲ نفر زن بودند.
+37
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن

  وقتى که طبق آمار بالاترین تعداد فوت شده ها مربوط به نزاع اعلام میشه ، این طبیعىه که رتبه اول خشونت اجتماعى رو در دنیا. دارا باشیم. اکثر خشونتها هم ریشه اقتصادى داره. لعنت به باعث و بانیه چلاقش!
  1
  29
  شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  rood120 - منچستر، انگلستان

  از برکات رژیم فاسد شیعه اسلامی
  4
  24
  شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  hamid swed - مالمو، سوئد
  تو حکومت آخوندی مگه غیر از این هم میشه انتظار داشت؟؟؟؟!!!!!!
  4
  22
  شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  behran - کردستان، ایران

  جامعه بیمار مولد حاکمان فاسد است!
  3
  28
  شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  CanIR1393 - کانادا، کانادا
  این خانوم داره واسه پناهندگی آماده میشه. آخه تو آمریکا هر هفته یکی با اسلحه هر هفته بیش از 10 نفر رو تیر بارون میکنه 2 سال پیش 273 مورد تیر بار دسته جمعی بودش . به گفته تمام کشور ها آمریکا رتبه اول هستش 15 در صد زندانی های کل دنیا در آمریکا هستش اون موقع این خانوم با چه حسابی این حرف رو میزنه.
  15
  5
  شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  خدا را شکر تو یه چیزی اول شدیم. ولی اخوندا هم تو اختلاس کم نزاشتند حتما اول هستند
  1
  16
  شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  یا30ن - پارسایان، ایران
  کی گفته اینا مسلمونن که گفته اینا خداپرستن!هر کی گفته شک ندارم نمک به حرومه!الان هر کدومشون رو بگیری بپرسی!حدیث و روایت فقر رو برام بخون!همشون با صدای قراء خواهند گفت که ایشان فرموده‌اند:چون فقر به خانه ای داخل گردد،ایمان از دیگر خارج گردد!نه انتظار دارن با این فقری که گریبانگیر ما شده و روز به روز هم بر سنگینی آن افزوده میشه!صبح بلند شم پشتک و وارم تو ملأ عام بزنم و یه دسته رز صورتی بگیرم دستم و به مردم نفری یه شاخه رز بدم بگم دوستتون دارم!محاله محال!همش امنیت جانی که نیس!هر آدم عاقلی اولین برداشتشذاز جمله پیامبر این است که اقتصاد نقش والایی در نگه داری ایمان که خود ایمان هم تنها ریسمان مرتبط به خداست! والله به خدا یه چی نیس که ارزون کرده باشن!سال به سال بیشتر گند میزنن!حیات وحش آفریقا هم با جونوررر اینجور تا نمی کنه
  2
  2
  شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.