بهمن در اشترانکوه جان دو کوهنورد را گرفت، هفت نفر مفقود شدند

عملیات جست‌وجوی کوهنوردان مفقودشده در اشترانکوه به دلیل «سرمای زیاد و تاریکی هوا» در شب متوقف و به شنبه صبح موکول شده است
 
وقوع بهمن در ارتفاعات اشترانکوه در استان لرستان، موجب مرگ دو نفر از تیم ۱۴ یا ۱۵ نفره کوهنوردان مشهدی شد. هفت یا هشت کوهنورد دیگر کماکان مفقود هستند.
 
خبرگزاری مهر روز جمعه ۱۷ آذر با انتشار این خبر به نقل از برخی «مسئولان» نوشته که احتمال می‌رود مفقودان زیر برف مدفون شده باشند.
 
خبرگزاری‌های فارس و ایسنا، تعداد اعضای این تیم کوهنوردی را ۱۵ نفر گزارش کرده‌اند. به روایت رسانه‌های ایران، دو یا سه نفر از کوهنوردان زن هستند.
 پیرحسین کولیوند، سرپرست اورژانس ایران به فارس گفته که این تیم به «ارتفاعات کوه‌های البرز صعود کرده بودند که متأسفانه به دلیل وقوع بهمن دچار حادثه شدند.»
 
رضا زارعی، رئیس فدراسیون کوهنوردی ایران هم به ایسنا گفته که «عدم توجه به هشدارهای هواشناسی منجر به حادثه ریزش بهمن و مفقود شدن کوهنوردان در اشترانکوه شده است.»
 
به گفته زارعی، این تیم کوهنوردی در حالی به «وحشی‌ترین کوه این منطقه» رفته بود که در روزهای گذشته «وضعیت جوی در مناطق کوهستانی زاگرس و البرز ناپایدار اعلام شده بود.»
 
وی افزوده که این تیم کوهنوردی «هیچ هماهنگی‌ با هیات کوهنوردی خراسان یا لرستان انجام نداده بود و با کمک راهنمایان محلی به اشتران کوه رفته بودند که یکی از آن راهنمایان هم در حال حاضر مفقود است.»
 
رضا آریایی، مدیرکل مدیریت بحران لرستان هم در گفت‌و‌گو با مهر از توقف عملیات جستجو به دلیل «سرمای زیاد و تاریکی هوا» خبر داده است.
 
قرار است با روشن‌تر شدن هوا عملیات جستجوی هفت کوهنورد مفقود دوباره ادامه پیدا کند.
 
موسی خادمی، استاندار لرستان نیز گفته یکی از کوهنوردان فوت‌شده، جوانی ۲۲ ساله بود که در بیمارستان و به دلیل سرمازدگی و ایست قلبی جان باخته است.
 
جسد کوهنورد دوم هم در محل سقوط بهمن و پس از ساعت‌ها تلاش امدادگران پیدا شده است.
 
آن‌طور که رضا آریایی، مدیرکل مدیریت بحران لرستان اعلام کرده، به دلیل هشدارهای سازمان هواشناسی، هیچ‌یک از کوهنوردان الیگودرزی حاضر به همراهی این گروه کوهنوردی نشدند، اما در نهایت یک نفر از کوهنوردان الیگودرز تیم را همراهی کرد.
 
رئیس فدراسیون کوهنوردی نیز گفته که این تیم کوهنوردی روز پنجشنبه که «بحرانی‌ترین» روز از نظر شرایط جوی در زاگرس و البرز بود، «در اوج بارندگی وارد این منطقه شد... برف این منطقه آبکی بود و منجر به این حادثه شد.»
 
زارعی به کوهنوردان توصیه کرده به‌دلیل صعب‌العبور بودن این منطقه، «صلاح نیست برای کمک بدون هماهنگی به این منطقه وارد شوند.»
+12
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.