اعضای شورای امنیت از تصمیم ترامپ درباره بیت‌المقدس انتقاد کردند

نماینده اسرائیل در سازمان ملل در مقابل اعضای شورای امنیت پنج کشور اروپایی عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد، در بیانیه‌ای مشترک، از تصمیم رییس‌جمهور آمریکا برای به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، انتقاد کردند.
 
بریتانیا، فرانسه، آلمان، سه عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد در کنار سوئد و ایتالیا اعضای دیگر شورای امنیت، اقدام دونالد ترامپ را تصمیمی "غیر سازنده" در راه ایجاد صلح میان اسرائیل و فلسطینیان توصیف کردند و از ایالات متحده آمریکا خواستند که طرح پیشنهادی صلح میان دو طرف را پیگیری کند.
 
امروز، جمعه هشتم دسامبر، به درخواست هشت کشور، شورای امنیت سازمان ملل متحد متشکل از ۱۵ عضو جلسه اضطراری تشکیل داد.
 
هم‌زمان با این جلسه، رهبران کشورهای عرب و مسلمان از مردم خواسته بودند که برای اعلام انزجار از تصمیم اخیر دونالد ترامپ تظاهرات کنند.
 
دست‌کم یک نفر در درگیری‌ها در کرانه باختری کشته شده است.
 
موقعیت بیت المقدس در کانون مناقشه دیرینه اسرائیل و فلسطینی ها قرار دارد. فلسطینی‌ها شرق این شهر را پایتخت آینده کشور فلسطینی می‌دانند.
 
با این تصمیم دونالد ترامپ، آمریکا اولین کشوری در جهان می‌شود که رسما بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسد.
 
رهبران کشورهای جهان اسلام و جامعه بین‌المللی از تصمیم آقای ترامپ انتقاد کردند و بعضی از آنها درباره بروز بالقوه خشونت و خونریزی هشدار دادند.
 
در جلسه اضطراری امروز شورای امنیت سازمان ملل هم تقریبا تمام اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد جز آمریکا مخالف این تصمیم بودند.
 
نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، در مقابل موج انتقاد کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل، این سازمان را به "بی‌طرفی" علیه اسرائیل متهم کرد.
 
نماینده آمریکا سازمان ملل متحد را متهم کرده که بیش از کمک به روند صلح خاورمیانه، در صدد ضربه زدن به صلح است.
+18
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.