حضور صدها نفر در مراسم یادبود مرد ایرانی ‌آمریکایی که با شلیک پلیس کشته شد

خانواده بیژن قیصر هنوز در بهت این حادثه اند
پنج‌شنبه‌شب سرمای واشنگتن گزنده بود ولی با این حال صدها، و چه بسا شاید بتوان گفت بیش از هزارنفر جلوی بنای یادبود لینکلن در پایتخت جمع شدند تا با خانواده بیژن قیصر همدردی کنند و از پلیس آمریکا درباره علت تیراندازی به او توضیح بخواهند. این جوان ایرانی ‌آمریکایی ۱۰ روز پیش در پی شلیک پلیس کشته شد.
 
این مراسم یادبود روز هفتم دسامبر با شمع، لباس سفیدی که خیلی از حاضران پوشیده بودند، و تصاویر بیژن قیصر در مقابل بنای یادبود آبراهام لینکلن، از روسای جمهوری قدیم آمریکا؛ برگزار شد. بنای یادبود آبراهام لینکلن از جاهای محبوب برای این مرد ۲۵ ساله بود.
 
روی پله‌های جلو این بنای عظیم، خانواده او از سنگینی غمشان گفتند و دوستانش از خاطرات شیرینی که داشتند.
 
جزئیات این ماجرا که جامعه ایرانی آمریکا را به خصوص در منطقه پایتخت در بهت فرو برده، هنوز در ابهام است.
 
سه هفته پیش در ۱۷ نوامبر، ماموران پلیس پارک‌ها در منطقه الکساندریا در اطراف پایتخت به سر بیژن قیصر شلیک کردند.
پلیس می‌گوید شلیک به بیژن قیصر در جریان یک تعقیب و گریز پلیس بوده است. معلوم نیست او بعد از تیراندازی‌ها به جدول کوبیده است یا قبل از آن پلیس می‌گوید شلیک به او در پی در یک عملیات تعقیب و گریز بوده است. زنی که شاهد ماجرا بوده گفته دست‌کم دو مامور را دیده که به سوی خودرو بیژن قیصر رفته‌اند و همان‌طور که او سوار بوده، به او شلیک کرده‌اند. سه بار به سر بیژن قیصر تیر خورده است. خانواده‌اش می‌گویند او اسلحه ای همراه نداشته و اصلا هیچ‌وقت سلاح نداشته است.
 
این مرد ۲۵ ساله ده روز بعد بر اثر جراحات این تیراندازی در بیمارستان اینوا فرفکس درگذشت؛ از قضا همان بیمارستانی که در آن به دنیا آمده بود.
 
برای مرد جوانی که دوستان و هم‌کلاسی‌هایش می‌گویند در همه این سال‌ها فرد خوش‌اخلاق و مثبتی بود و از جمله در یک گروه خیریه از ایرانی‌های منطقه برای کمک به بی‌خانمان‌ها فعالیت داشت، این، سرانجامی ناگهانی بود.
سیاوش و شیرین، دو نفر از آشنایان خانوادگی بیژن قیصر، گفتند چهار ساعت رانندگی کرده‌اند تا خودشان را به این مراسم برسانند شیرین، از دوستان خانوادگی بیژن قیصر، به‌زور بغضش را نگه داشته بود و می‌گفت "بیژن مثل پسر خودم بود".
 
او در مراسم یادبود کنار حوض مقابل مجسمه لینکلن گفت: "اتفاقی که برای بیژن افتاد، به‌هیچ‌وجه قابل‌قبول نیست و ما این‌جا آمده‌ایم تا از پلیس بخواهیم که باید در این باره به ما توضیح بدهند."
 
سیاوش، از دیگر کسانی که آشنای خانوادگی بیژن قیصر است، گفت باید روشن شود چرا کار به این‌جا کشید که این‌طور کشته شود.
 
خانواده این مرد ایرانی‌آمریکایی، شامل پدر و مادر و خواهرش که از او بزرگ‌تر است، در حاشیه این مراسم با رسانه‌ها گفت‌وگویی نکردند.
مانترا یزدانی، عضو هیئت‌مدیره انجمن وکلای ایرانی‌آمریکایی، می‌گوید: 'منتظریم فیلمی که خود پلیس از این حادثه ضبط کرده، منتشر شود.' این ماجرا در اخبار آمریکا مورد توجه قرار گرفته است. از جمله دبیران روزنامه واشنگتن‌پست، از رسانه‌های عمده آمریکایی، در سرمقاله آخرین روز هفته گذشته خواستار شفافیت در این پرونده شدند و از آن‌چه پنهان‌کاری پلیس آمریکا خوانده‌اند، انتقاد کردند.
 
مقام‌های محلی ایالت ویرجینیا از جمله عضو سنای ایالتی و همین‌طور نماینده این ایالت در کنگره آمریکا خواستار جزئیات بیشتر شده‌اند.
 
از طرفی مقام‌های جمهوری اسلامی هم در یادداشت رسمی برای دولت آمریکا، با اشاره به "اقدام خشونت‌آمیز و غیرقابل قبول پلیس آمریکا" در تیراندازی به بیژن قیصر، خواهان توضیح رسمی دولت آمریکا و روشن‌شدن ابعاد این حادثه "تأسف‌بار و غیرقانونی" شده است. واشنگتن در حال حاضر از تهران می‌خواهد چند ایرانی‌آمریکایی و همین‌طور چند نفر که اقامت آمریکا را دارند و فعلا در ایران زندانی اند، آزاد کند.
 
دست‌کم دو مامور پلیس مرتبط با این ماجرا، فعلا به مرخصی اجباری فرستاده شده‌اند.
 
مانترا یزدانی، عضو هیئت‌مدیره انجمن وکلای ایرانی‌آمریکایی، می‌گوید: "پلیس مامور اجرای قانون و مجازات نیست. نمی‌تواند جان کسی را بگیرد. مگر این‌که بخواهد از خودش دفاع کند. ولی طبق اطلاعاتی که تا این‌جا داریم، بیژن قیصر مسلح نبوده است که چنین تهدیدی در بین باشد. پلیس فرفکس گفته ویدئویی از این حادثه وجود دارد و منتظریم که آن ویدئو منتشر شود."
یادبود بیژن قیصر جلوی یادبود آبراهام لینکلن برگزار شد چون این‌جا یکی از نقاط موردعلاقه او بوده است پدربزرگ بیژن قیصر در ایران پلیس بوده است و خانواده‌اش می‌گویند برای ماموران پلیس احترام قائلند؛ و فقط می‌خواهند روشن شود چرا چنین حادثه‌ای رخ داده است.
 
رئیس پلیس محلی فرفکس گفته است یکی از ماموران پلیس ایالت که در عملیات همراهی کرده، با دوربین روی خودرو پلیس این واقعه را ضبط کرده اما از اف‌بی‌آی خواست که تا پایان بازپرسی از ماموران درگیر حادثه، فیلم را منتشر نکند تا بر روند تحقیقات تاثیر نگذارد.
 
با وجود تحقیقات اولیه در پلیس پارک‌ها، که ماموران آن در حادثه دخیل بودند، پلیس فدرال آمریکا این پرونده را در دست گرفته تا به گفته آنها "بی‌طرفی در تحقیقات" رعایت شود.
 
در ماه‌های گذشته تجمع‌ها و راه‌پیمایی‌های متعددی برگزار شده که گروه‌هایی از ایرانی‌ها در آن حضور داشته‌اند. اما در شمع‌گردانی یادبود بیژن قیصر می‌شد دید که طیف خیلی متنوعی از ایرانی‌های منطقه پایتخت آمریکا دور هم جمع شده بودند؛ طیفی با گرایش‌های سیاسی و سبک‌های زندگی مختلف که شاید به این آسانی‌ها کنار هم جمع نشوند.
بستگان و دوستان بیژن قیصر می‌گویند او شهروند خوبی بوده و کار خیریه می‌کرده است
+66
رأی دهید
-11

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.