۴۶ سال پیش قیمت انواع میوه چقدر بود؟

شاید برای بسیاری اعجاب آور باشد وقتی بشنوند قیمت هر کیلو گوشت در سال 1384 ، یعنی وقتی دولت نهم آغاز به کار کرد 5 هزار تومان و هر کیلو مرغ هزار و 350 تومان بوده است، اما هشت سال بعد هر کیلو گوشت روی سی هزار تومان را دیده بود و مرغ ها دیگر به کمتر از 5 هزار تومان رضایت نمی دادند. حالا قیمت هر کیلو گوشت با یک چک پول 50 هزار تومانی برابری می کند و مرغ کمتر روی هفت هزار تومان را می بیند.
 
موضوع اما مقایسه قیمت در سال 1384 و پس از طوفان تورمی سال 1392 نیست. کمی به عقب تر برویم ، به سال 1350 ، درست 46 سال قبل، شاید برای خیلی ها مرور قیمت ها در این سال جذاب باشد، وقتی که دلار در بازار با هفت یک تومانی برابری می کرد و قیمت گوشت و روغن و برنج نیز با پول خردهایی که این روزها دیگر در جیب کسی یافت نمی شود، قابل معاوضه بود.
 
نکته اینجاست که قیمت کالاها هر چند در مقایسه با امروز بسیار اندک است، اما در مقایسه با قدرت خرید آن روز بالا تلقی می‌شود.
 
فاصله دستمزد با نقطه رفاهی خانوار سال هاست گریبان اقتصاد ایران را گرفته است.
 
البته مقایسه این قیمت ها با قیمت های امروز،مقایسه درستی نیست،زیرا ارزانی این قیمت ها در سال 1350 نشانه‌ای از بالا بودن کیفیت زندگی نبوده، بلکه نشان دهنده موج تورمی است که در این 46 سال اقتصاد ایران را در نوردیده و هنوز از پس نیم قرن ، مساله اصلی و ساختاری اقتصاد ایران تلقی می شود.
 
در عین حال که درآمدهای پایین آن روزها و فاصله دستمزد و سطح رفاه خانوارها حکایت از نرخ تورم توفنده دارد.
 
این قیمت ها که در نیمه زمستان، در روزنامه کیهان درج شده ،صورت نرخ تره بار و میوه کمیته 10 نفری بارفروش و میوه فروش از تاریخ چهارم آبان ماه سال 1350 تا اطلاع ثانوی را در بر می گیرد.
 
نکته اینجاست که نرخ ها متعلق به میوه و تره بار است و قیمت ها در مغازه‌های میوه فروشی گران تر از این رقم بوده است.
 
توضیحاتی که در کنار قیمت ها درج شده نشان می دهد در این دوره نیز گرانفروشی مساله اصلی و اساسی در اقتصاد ایران بوده است. قیمت ها از یک ریال آغاز می شود.
 
عکس منتشر شده گویای قیمت ها در آبان ماه سال 1350 است. 
+44
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  40 سال پیش دوران طلای بود که مردم بی صفت و اخوند کلاش قدرش را ندانستن !
  7
  56
  ‌پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  PAARISA - آمستردام، هلند

  چه نتایج شگفت انگیزی در متن گرفته شده !! یک کارگر در سال ۵۰ برای خرید انگور و خیار مشکلی نداشت و برای یک کارمند بسیار راحت بود . امروز کارگر نمیتونه بخره و کارمند براش مشکله ! حقوق یک کارمند در سال ۵۰ , معادل ۷۵۰ کیلو گلابی میشه , حقوق یک کارمند امروز میشه ۱۰۰ کیلو گلابی !! قیمت گوشت , امروز در ایران ۳ برابر اروپا و ۵ برابر آمریکاست !
  3
  31
  جمعه ۱۷ آذر ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  کور شود آنکس که نتواند دید - لندن، انگلستان

  درست است که در آن زمان ارزانی بود همزمان قیمت ملک را در تهران و شمیران و دارایی تهرانی و شمیراناتی بنویسید و با مقایسه ان با حال خواهید دید تره و بار الان خیلی ارزانتر از قبل بوده که با این تفاوت چوبش را الان کشاورز بدبخت می خورد
  31
  9
  جمعه ۱۷ آذر ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  مصاحبه ای از بنی صدر دیدم که می گفت قبل از انقلاب با پرفسور فرانسوی ملاقات داشت و پرفسور به او گفته بود شما ایرانیها باید بین استقلال و اقتصاد یکی را انتخاب کنید نمی توانید دو تا را با هم داشته باشید نسل 57 می گفت ما حاضریم نان خشک بخوریم ولی به خارجی باج ندیم به هر حال آن نسل رفت و نسل امروز می گوید گور بابای استقلال ما اقتصاد می خواهیم ایرادی هم نداره ولی اگر ما به آن سمت رفتیم دوباره بیست سال دیگر نخواهیم گفت چرا داریم به خارجی باج می دهیم ؟ ایران مثل ژاپن نیست که بتواند گذشته را فراموش کند مردم این کشور هیچگاه خود را بازنده نمی دانند و دوباره این بحث استقلال تبدیل به خط قرمز ایرانیان خواهد شد
  6
  4
  جمعه ۱۷ آذر ۱۳۹۶ - ۰۱:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  کارگر هاى ساده ساختمان(از روى احترام به زحمتکش بودنشان نخواستم بنویسم عمله ها) هر روز نهار را چلوکباب نوش جان میکردند و از آسیا و خاورمیانه از اکثرکشورها متخصص و غیر متخصص براى بازار کار ایران سرازیر بودند. شاید همین سیر بودن و آسایش زیر دل ما زد و انقلاب کردیم.
  2
  12
  جمعه ۱۷ آذر ۱۳۹۶ - ۰۲:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.