ترامپ بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت

آقای ترامپ این تصمیم را در حالی که مایک پنس، معاونش او را همراهی می‌کرد در کاخ‌سفید اعلام کرد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت.
 
او در حالی که مایک پنس، معاونش او را همراهی می‌کرد با اشاره به مصوبه کنگره این کشور در سال ۱۹۹۵ برای انتقال سفارت ایالات متحده از تل آویو به بیت‌المقدس، تاکید کرد که "زمان اجرایی کردن آن مصوبه مدت‌ها بود که به تاخیر افتاده بود".
 
آقای ترامپ همچنین رسما دستور انتقال سفارت این کشور از تل آویو به بیت‌المقدس را صادر کرد اما گفت ایالات متحده همچنان به راه حل ایجاد دو کشور مستقل پایبند خواهد ماند.
 
با وجود آن که انتظار می‌رود این تصمیم آقای ترامپ التهاب جدید در خاورمیانه به راه بیندازد اما رئیس‌جمهور آمریکا طی سخنانش تاکید کرد که به رسمیت شناختن بیت‌المقدس از سوی آمریکا به معنای موضع‌گیری کاخ‌سفید به نفع یکی از طرفین مخاصمه نیست و تصمیم نهایی درباره مرزبندی و تقسیم بیت‌المقدس با اسرائیل و فلسطینیان است.
رئیس‌جمهور آمریکا پس از این سخنرانی ۱۱ دقیقه‌ای سند رسمی مربوط به این تصمیم را در برابر دوربین‌ها امضاء کرد تنها چند دقیقه پس از اعلام رسمی این تصمیم آقای ترامپ، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای گفت: "از لحظه اول بر عهده گرفتن دبیر کلی سازمان ملل متحد، مخالفتم را با هرگونه تصمیم یک جانبه که مساله صلح میان اسرائیل و فلسطینیان را به خطر بیندازد اعلام داشته‌ام."
 
"اکنون در این لحظه التهاب‌آور، یک بار دیگر می خواهم تاکید کنم که هیچ راه حلی به غیر از تشکیل دو کشور مستقل وجود ندارد. راه حل جایگزینی وجود ندارد."
 
دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین تاکید کرده است: "موضوع بیت‌المقدس آخرین موضوعی است که باید در جریان مذاکرات میان دو طرف طرح شود و هرگونه تصمیمی درباره آن باید با مشارکت و مداخله شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل متحد و قطع‌نامه مصوب این نهاد صورت گیرد."
 
واکنش‌ها به این تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا را در پوشش زنده وبسایت بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید
 
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که هم در واکنشی فوری ضمن تشکر از "سخنان شجاعانه" رئیس جمهوری آمریکا از این تصمیم او قدردانی کرده اما همچنان تاکید کرده است که این تصمیم "هیچ تغییری در وضعیت اماکن مذهبی در بیت‌المقدس" به وجود نخواهد آورد.
 
در برابر این واکنش نخست وزیر اسرائیل، حماس، که کنترل نوار غزه را بر عهده دارد در واکنشی تند نسبت به این تصمیم اعلام کرده: "این اقدام به مثابه باز کردن جهنم به روی منافع آمریکا در منطقه است."
 
واکنشی که می تواند تهدیدی علنی علیه منافع آمریکا در خارومیانه محسوب شود.
 
پیش از این واکنش هم وزارت خارجه آمریکا با صدور اطلاعیه‌ای از شهروندان خود خواسته بود به علت "هشدارهای امنیتی" در چند روز آینده از سفر به این منطقه پرهیز کنند.
بنیامین نتانیاهو در چند روز گذشته موضع علنی درباره تصمیم آقای ترامپ نگرفته بود آقای ترامپ در حالی ظهر چهارشنبه (۶ دسامبر - ۱۵ آذر) این تصمیم را اعلام کرد که در چند روز گذشته بسیاری از رهبران و شخصیت‌های جهان نسبت به عواقب این اقدام هشدار داده بودند.
 
ساعتی پیش از سخنرانی آقای ترامپ، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در سخنانی بیت‌المقدس را "شهری منحصر به فرد، مقدس برای یهودیان، مسیحیان و مسلمانان" خواند و خواستار آن شد که موقعیت این شهر طبق مصوبات سازمان ملل متحد و قوانین بین‌المللی تعیین شود.
 
سازمان ملل متحد با توجه به آخرین معاهده صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها (۱۹۹۳ اسلو) بخش شرقی بیت‌المقدس را از اراضی اشغالی فلسطینیان می‌داند و ساخت و سازهای اسرائیل در این مناطق را غیرقانونی می‌شمارد.
 
با وجود اعلام رسمی تصمیم آمریکا برای انتقال سفارتش به بیت‌المقدس، ناظران می‌گویند که عملی کردن این تصمیم با توجه به زمان لازم برای ساخت ساختمان سفارت جدید، عملا افتتاح این سفارتخانه را به چند سال بعد و حتی پس از دوره فعلی ریاست‌جمهوری آقای ترامپ موکول خواهد کرد.
وضعیت عملی و حقوقی بیت‌المقدس بسیار پیچیده است در همین حال، صبح چهارشنبه، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا در برابر خبرنگاران تلویحا اشاره کرد که وزارت خارجه تحت امر او نقش محوری در این تصمیم‌گیری نداشته است.
 
او ضمن حمایت از این تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: "از لحظه ورود دولت جدید به کاخ‌سفید یک تیم ویژه مجدانه روی این مسئله کار کرده است. آنها با اعتقاد جدی به صلح خاورمیانه در تلاشند که رویکرد جدیدی برای برون رفت از بن بست موجود ایجاد کنند و من را هم در جریان کار خود قرار داده‌اند..."
 
برخی از تحلیل‌گران سیاسی در رسانه‌های آمریکا، این سخنان وزیر خارجه را فاصله گرفتن او از تصمیم انتقال سفارت ایالات متحده به بیت‌المقدس تفسیر کرده‌اند.
 
از زمان تشکیل کشور اسرائیل، بخش غربی بیت‌المقدس در اختیار این کشور قرار گرفت در حالی‌ که بخش شرقی، که شامل اکثر اماکن مذهبی مقدس برای یهودیان، مسیحیان و مسسلمانان است، تحت مدیریت اردن قرار گرفت و همچنان تولیت این اماکن تحت نظر پادشاه اردن است.
 
بخش شرقی بیت‌المقدس همراه با اراضی کرانه باختری رود اردن در جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ به تصرف اسرائیل درآمد، اما سازمان ملل متحد این بخش از شهر را هم مصداق تعریف اراضی اشغالی می‌داند و دخل و تصرف اسرائیل از جمله ایجاد شهرک های یهودی‌نشین در این بخش از شهر را از لحاظ حقوق بین‌الملل غیرقانونی اعلام کرده است.
 
سفارت اکثر کشورهایی که با اسرائیل رابطه سیاسی دارند در تل‌‌آویو واقع است هر چند برخی از کشورها در بیت‌المقدس کنسولگری تأسیس کرده‌اند.
 
تصمیم اولیه برای انتقال سفارت آمریکا به بیت‎المقدس در سال ۱۹۹۵ و در کنگره آمریکا به تصویب رسید، اما از آن زمان تا امروز همه روسای‌جمهور این کشور با وجود اینکه در جریان انتخابات قول عملی کردن این مصوبه را داده بودند، به بهانه "بحران خاورمیانه و حساسیت آن" و تاثیری که می‌توانسته بر "امنیت ملی آمریکا" داشته باشد، پس از ورود به کاخ‌سفید از به اجرا گذاشتن این مصوبه طفره رفته‌اند.
 
اما دونالد ترامپ که انتقال سفارت کشورش به بیت‌المقدس را به جامعه قدرتمند یهودیان در آمریکا وعده داده بود، بارها از وفا کردن به عهدش سخن گفته و از همان روزهای نخست ورود به کاخ‌سفید جراد کوشنر، مشاور ارشد ویژه و داماد خودش را مأمور پیگیری مسائل مربوط به صلح خاورمیانه کرده بود.
 
با وجود مخالفت‌های جهانی با این تصمیم، مقام‌های آمریکایی در توجیه تصمیم آقای ترامپ می‌گویند که شناسایی بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل یک واقعیت عینی را مورد شناسایی قرار می‌دهد زیرا نهادهای حکومتی اسرائیل عملا در این شهر مستقر هستند.
جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشد ویژه آقای ترامپ رهبری تلاش های کاخ‌سفید برای مداخله در بحران خاورمیانه را بر عهده داشته است واکنش‌های جهانی به تصمیم آمریکا
 • در چند روز گذشته و هم‌زمان با بالاگرفتن گمانه‌زنی‌ها درباره اعلام رسمی تصمیم آقای ترامپ برای انتقال سفارت کشورش به بیت‌المقدس، موجی از مخالفت‌ها از سوی رهبران و چهره‌های جهانی به راه افتاد.
 •  
 •     ترزا می، نخست وزیر بریتانیا گفت که در نظر دارد در این مورد با آقای ترامپ صحبت کند. وی تأکید کرد: "موقعیت بیت‌المقدس باید در جریان مذاکرات منجر به صلح بین اسرائیل و فلسطینیان تعیین شود."
 •     چین نسبت به نقش احتمالی این تصمیم بر وقوع خشونت و تنش‌های تازه در خاورمیانه هشدار داده است.
 •     آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران گفت: "این که دشمنان ادعا می‌کنند می‌خواهند قدس را پایتخت فلسطین اشغالی اعلام کنند، از عجز و ناتوانی آن‌هاست. در مسئله فلسطین دستشان بسته است و نمی‌توانند اهدافشان را پیش ببرند."
 •     کشورهای عرب از این تصمیم انتقاد شدید کرده‌اند و گفته می‌شود که ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی در تماس تلفنی با رئیس‌جمهوری آمریکا مخالفت و نگرانی عمیق خود را در این زمینه ابراز کرده است. وی هشدار داده است که چنین تصمیمی می‌تواند باعث افزایش تنش و تقویت موضع گروه‌های افراطگرا در منطقه شود.
 •     امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفته که "نگران" است او به طور یک جانبه بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد. آقای مکرون گفته هر تصمیمی در مورد موقعیت این شهر باید "در چارچوب مذاکرات میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها باشد."
 •     محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی نسبت به "پیامدهای خطرناک چنین تصمیمی برای فرآیند صلح، امنیت و ثبات منطقه و جهان" اخطار داده است.
 •     ملک عبدالله، پادشاه اردن که تولیت اماکن مذهبی در بیت‌المقدس را همچنان بر عهده دارد، گفته این تصمیم "تلاش‌ها برای از سر گرفتن فرآیند صلح" را تضعیف خواهد کرد و باعث تحریک مسلمانان خواهد شد.
 •     رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اخطار داده انتقال سفارت آمریکا از تل آویو "خط قرمز مسلمانان" است و در صورت شناسایی بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی آمریکا، کشورش ممکن است تا سر حد قطع روابط با اسرائیل واکنش نشان دهد.
 •     اسماعیل هنیه رهبر گروه اسلام‌گرای حماس که غزه در کنترل آن است گفته جابجایی سفارت و به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل به معنی "عبور از همه خطوط قرمز" خواهد بود.
 •     اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب هم نگرانی خود را ابراز کرده اند.
 •     عبدالفتاح سیسی رئیس جمهور مصر آقای ترامپ را ترغیب کرد "وضعیت در منطقه را پیچیده تر نکند."
فلسطینیان در بخش قدیمی بیت‌المقدس سخنان آقای ترامپ را دنبال کردند. آنها گفته‌اند خود را برای اعتراض گسترده در برابر این تصمیم آماده می کنند در برابر این واکنش‌ها، مقام‌های دولت اسرائیل با استقبال از این تصمیم گفته‌اند خود را آماده رویارویی با تبعات آن کرده‌‍اند.
 
اسرائیل کاتز وزیر اطلاعات اسرائیل به رادیو ارتش این کشور گفته برای "همه گزینه ها آماده می‌شود" از جمله برای رویارویی بروز خشونت.
 
نفتالی بنت، وزیر آموزش و پراکندگی جمعیتی اسرائیل که دیروز در واکنش به سخنان آقای اردوغان سخن می‌گفت، تاکید کرد: "همیشه کسانی خواهند بود که مخالفت می‌کنند، اما در نهایت، بهتر این است که ما به فکر یکپارچه کردن بیت‌المقدس باشیم تا همدلی با آقای اردوغان."
 
در همین حال روز چهارشنبه از بیت‌المقدس گزارش شد که تدابیر امنیتی در مناطق غربی و شرقی این شهر افزایش یافته و سکنه واکنش‌های متفاوتی به این تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا نشان داده‌اند.
 
در حالی که اسرائیلی‌های مقیم غرب بیت‌المقدس با خشنودی از عملی شدن این تصمیم قدیمی کنگره امریکا، خود را برای جشن و پایکوبی آماده می‌کنند، فلسطینیان ساکن بیت المقدس نسبت به آغاز مجدد درگیری‌ها میان معترضان به این تصمیم و نیروهای امنیتی و انتظامی اسرائیل ابراز نگرانی کرده‌اند.
معترضان در غزه حتی پیش از اعلام رسمی تصمیم آقای ترامپ، تصویر او و پرچم آمریکا را در کنار عکس بنیامین نتانیاهو به آتش کشیدند
+74
رأی دهید
-57

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  محمد از شیراز - شیراز، ایران
  مشهدی ترامپ دمت گرم. ترامپ خوب یا بد کاری نداریم برای مردم آمریکا وفادار بوده. و خدمتگزار هست. حالا بقیه نیان کامنت بدن که من طرفدار آخوند هستم. بنده میگم ایرانی باید به مردم و کشور خودش وفادار باشه با هر دین و مذهبی که داره. کسی که خائن و وطن فروش شد جهنم رو هم به گند میکشه.
  42
  30
  ‌چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  محمد از شیراز - شیراز، ایران
  کاسه لیسان و چاپلوسان وطن فروش... این کار آمریکا مداخله در امور داخلی کشورهای دیگه نیست؟. وقتی ایران کاری میکنه فقط یادتون میاد اینجا بیاین و کامنت ضد ایران و نا امید کننده بگذارید؟. یادتون. یادمون باشه همه ایرانی هستیم و فقط با اتحاد میتونیم زندگی خوبی داشته باشیم جدا از مذهب و اعتقادات شخصی.
  33
  25
  ‌چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  محسن ۵۵ - گنت، بلژیک

  حتی این دیوانه هم از محمود بهتر عمل میکنه،اول تمام قرارهای فروش اسلحه رو بست و بعد میدان آزمایش این سلاحها را ،راه انداخت.
  2
  40
  ‌چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  چه فرقی میکند برسمیت بشناسد یا نشناسد؟ تا به حال بطور خفا بیت المقدس پایتخت اسرائیل بوده , حالا بطور اشکار پایتخت اسرائیل شده . به هر حال رژیم ایران از این به بعد دشمنی جمهوری اسلامی ایران با اسرائیلیها بیشتر خواهد شد.
  2
  30
  ‌چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  dannni - سوئد، سوئد

  این سلطنت طلب ابوظبی کوجاست دلش و پشتش به ترامپ گرم کرده بود با این قرار موقعیت عربستان رو به چاه توالیت تنزل کرد بین اعراب مثلا خواستن رهبری اعراب و کشورهای اسلامی رو بدست بگیره
  7
  33
  ‌چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  یالا دیگه. درست شد. از فردا دکان لاکهید مارتین و همکاران، سه شیفته کار میکنه. نمایندگی فروشهاتون هم توی کشورهای اسلامی از بیت عاغا بگیر تا اصطبل اردوغان و دیوونه خونهء حزب لیکود بصورت 24/7 فعالند.
  4
  20
  ‌چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Elfar - اورنج کانتی، ایالات متحده امریکا
  مبارک صاحبش، ما به قرارداد ٩٩ ساله ترکمن چاى که تمام شده باید فکر کنیم، ایا جرات طرح این مسئله را داریم؟ خاک ما دست اذربایجان و ارمنستان گرفتار شده.
  2
  14
  ‌چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  abulolo al majoosi - برنو، چک
  با این فرمان ترامپ ،اسراییل و جهان غرب درهاى جهنم را به سوى خود گشودند . خواهید دید که خادم حرمین شریفین و چوک ایشان مملى جون با یک نهیب آتشین چطور قدرت خود را به نمایش گذاشته و با یک اخطار شدید اللحن کاخ سفید را به چیز خوردن خواهند انداخت . هر چ باشد جمل بول نیرومندتر از رد بول هست .
  9
  6
  ‌چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  abulolo al majoosi - برنو، چک
  دانى جان از سوید : لطفا وهابى طلب را سلطنت طلب نخوانید. اینگونه افراد (الطابور الخامس) هستند و براى رد گم کنى از اسامى عوام فریبانه و دلربا استفاده مى کنند. گاها در راه دفاع از وطن:) با افتخار جانباز :) هم مى شوند، پاس اروپایى هم میگیرند و احتمالا در سوربن یا جان هاپکینز مشغول تدریس هم هستند. صداى این افراد در این مواقع شنیده نمى شود زیرا مملى چوک سلمان
  4
  5
  ‌چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Iranemaa - قم، ایران
  اگر سلطنت طلب سنی در مورد حمایت از فلسطین چیزی بگه حداقل میشه گفت تا حدی منطقیه ،چون به هرحال اعراب را دوست دارد و هیچ افتخاری هم به ایران قبل از اسلام نمیکند و از نظر فلسطینی ها هم مسلمان است ولی اون شیعه ای که از نظر فلسطینیان مسلمان نیست و شده کاسه داغتر از آش ،ادم دلش به حال اون شیعه ساده لوح میسوزه.
  0
  11
  ‌چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن
  اولاً چه دخلى بما داره ؟ اصلاً بیاد مکه رو بعنوان پایتخت اسرائیل برسمیت بشناسه . دوماً ، آخه تررررررامپ هم سر جمع آدم بحساب میاد!؟ گذشته از اون ، این نظر شخصا این لندهور زردک هست ، اونهم بر پایه روابط بیزینسى که دامادش و خودش با قدرتهاى اقتصادى جهودها داره و از نظر دنیا کوجکترین ارزشى نداره! این احمق بالفطره تنها با این کارش تنش و بحران رو در منطقه درست میکنه و بس!
  5
  12
  ‌چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Iranemaa - قم، ایران
  جناب ممد شیرازی شیعه طرفدار فلسطین، کار ترامپ را به خاطر حمایت از فلسطین، دخالت در امور کشور دیگری میداند ولی تا حالا هیچ وقت از دخالت ایران در امور افغانستان و عراق و سوریه و یمن و لبنان که مردم این کشورها خصوصا سنی های انها،اعتراض کردند ،هیچی نمیگه و همینطور دخالت ایران در امور خیلی کشورهای افریقایی مثلا تشویق به سیاست های ضد امریکایی و ضد اسراییلی و یا تلاش برای شیعه کردن مردمشان با پول و وعده و فریب. و یک سوال، ایا به رسمیت شناختن یک شهر به عنوان پایتخت یک کشور، دخالته ؟ اون هم کشوری که همه میدانند که هم خیلی در امور اقتصادی پیشرفته است وپر نفوذترین کشور حال حاضر در دنیا است و هم تقریبا تنها ابرقدرت یکه تاز دنیای فعلی است ،از اقا ممد تقاضا دارم فقط تحقیق کند ببیند، بودجه نظامی امریکا چقدر است و مقایسه کند کیفیت ابزارالات نظامی امریکا را با روسیه که توهم رقابت نظامی با امریکا را دارد. البته من منکر دخالت امریکا در سایر کشورها نیستم ،که بی شک کار بسیار ناپسندیده ای میباشد ولی دخالت امریکا برای امریکا و حتی مردمش منفعت دارد ولی دخالت اخوند چه نفعی برای ما دارد؟
  3
  6
  ‌چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::محمد از شیراز - شیراز، ایران::]. خیلی بچگونه حرف میزنی.
  2
  7
  ‌چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  bg_m - صوفیا ، بلغارستان
  افراط گرایی و سیاست های تحریک آمیز غربی، دو رویی یک سکه اند و یک دیگر را تقویت می کند. انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس به معنای کامل واژه، یک خبط استراتژیک است و متاسفانه برنده نهای دیکتاتوران پوپولیست جهان اسلام و گروه های افراطی خواهند بود.
  4
  4
  ‌پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۰۰:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  bg_m - صوفیا ، بلغارستان
  دوستان از این به بعد اگه ایران اسراییل رو تهدید کنه عرعرستان با دیگر کشور های اسلامی سریعا وارد عمل میشه و با تمام قدرت به قول سلطنت طلب از قبله اول مسلمین جهان که دیگه شده پایتخت اسراییل دفاع میکنه
  2
  6
  ‌پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Rayfarraie - مالزی، مالزی
  درود بر مرد شجاع واین تصمیم ارزو همیشگی من بود بلاخر به واقعیت تبدیل شود زنده باشی اقای (ترامپ) کشور بزرگ کردستان هم در راه است.مرگ بر دیکتاتور م.ش رجب هاهاها ترک
  3
  5
  ‌پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۰۶:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Rayfarraie - مالزی، مالزی
  درود بر مرد شجاع واین تصمیم ارزو همیشگی من بود بلاخر به واقعیت تبدیل شود زنده باشی اقای (ترامپ) کشور بزرگ کردستان هم در راه است.مرگ بر دیکتاتور م.ش رجب هاهاها ترک
  4
  6
  ‌پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۰۶:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Rayfarraie - مالزی، مالزی
  کجاست این مش رجب با بای ترکاهاهاهاها
  2
  6
  ‌پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.