خامنه‌ای خطاب به هم‌پیمانان آمریکا در منطقه: سرانجامی جز نابودی ندارید

آیت‌الله خامنه‌ای می‌گوید امروز «نخبگانی در این منطقه هستند که به ساز آمریکا می‌رقصند» رهبر جمهوری اسلامی احتمال به رسمیت شناختن اورشلیم/بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی آمریکا را نشانه «عجز» دانست و همچنین گفت که به باور او، سرانجام کشورهای «دنباله‌روی» آمریکا در منطقه «نابودی» است.
 
خبرگزاری ایسنا روز چهارشنبه (۱۵ آذر) گزارش کرده که آیت‌الله علی خامنه‌ای این اظهارات را در دیدار با مقام‌های کشور و مهمانان کنفرانس وحدت اسلامی در تهران بیان کرده‌است.
 
علی خامنه‌ای در این سخنرانی گفت: «زبان ما در مقابل دنباله‌روهای آمریکا در منطقه، زبان نصیحت است و بنا نداریم به حرف‌های برخی جهال پاسخ بدهیم اما آنها را نصیحت می‌کنیم که خدمت به ظالمان جهانی به ضرر خود آنهاست و به فرموده قرآن، همراهی با ظالمان سرانجامی جز نابودی ندارد.»
 
با آنکه رهبر جمهوری اسلامی به نام کشور خاصی اشاره نکرده، اما به نظر می‌رسد منظور وی عربستان سعودی و کشورهای هم‌پیمان ریاض در منطقه است که به واشینگتن روابط خوبی دارند.
 
روابط دیپلماتیک ریاض-تهران پس از حادثه منا در عربستان و کشته‌شدن صدها زائر ایرانی و به‌دنبال آن حمله نیروهای حزب‌الله به سفارت این کشور در تهران و کنسولگری آن در مشهد،قطع شده‌است.
 
مقام‌های عربستان سعودی و ایران که در عراق، سوریه یمن در حال جنگ نیابتی هستند، به صراحت با تندترین عبارات از سیاست‌های یکدیگر انتقاد می‌کنند.
 
رهبر جمهوری اسلامی در ادامه سخنان تازه خود، آمریکا، اسرائیل و دنباله‌روهای آنها در منطقه را «فرعون امروز» نامید و گفت که آنها «می‌خواهند در منطقه جنگ راه بیندازند که این نقشه آمریکاست.»
 
آیت‌الله خامنه‌ای اضافه کرد که «امروز متأسفانه حاکمان و نخبگانی در این منطقه هستند که به ساز آمریکا می‌رقصند؛ هرچه که آمریکا می‌خواهد، علیه اسلام انجام می‌دهند.»
 
وی با بیان اینکه «ما هیچ اختلافی با ملت‌های مسلمان نداریم… و اهل وحدتیم» افزود: «اما در مقابل این حرکت علاقه‌مند به وحدت، کسانی هستند که دنبال جنگ هستند و سیاستشان جنگ است.»
 
محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، نیز روز دوم آذر ضمن تهدید حکومت عربستان سعودی خطاب به آنان گفت: «توصیه می‌کنیم عربستانی‌ها دست از همکاری با استکبار بردارند و با ملت‌های منطقه همراه شوند که در غیر این صورت ترکش‌های جبهه مقاومت آنها را می‌گیرد.»
 
مسئولان ایرانی از ایالات متحده و هم‌پیمانان آن کشور با عنوان «استکبار» یاد می‌کنند و به جمهوری اسلامی ایران و چند کشور هم‌پیمان آن «جبهه مقاومت» اطلاق می‌کنند.
 
در پی بالا گرفتن تنش لفظی میان ایران و عربستان، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، نیز به تازگی در اظهاراتی کم‌سابقه، رهبر جمهوری اسلامی را «هیتلر جدیدی» نامید که در منطقه خاورمیانه ظهور کرده‌است.
 
ولیعهد عربستان سعودی با اشاره به علی خامنه‌ای گفت: «درسی که از اروپا آموختیم این است که مماشات نتیجه نمی‌دهد. ما نمی‌خواهیم که هیتلر جدید در ایران آنچه را در اروپا رخ داد در خاورمیانه تکرار کند.»
 
واکنش به خبر احتمال جابه‌جایی پایتخت در اسرائیل
 
آقای خامنه‌ای در واکنش به خبر احتمال انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به اورشلیم/بیت‌المقدس و به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل گفت: «اینکه آن‌ها ادعا می‌کنند می‌خواهند قدس را پایتخت فلسطین اشغالی اعلام کنند، از عجز و ناتوانی آن‌هاست.»
 
وی «دست» آمریکا را در «مسئله» فلسطین، «بسته» دانست و افزود که آنها «نمی‌توانند اهدافشان را پیش ببرند.»
 
پیش از خامنه‌ای نیز محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، ملک سلمان، پادشاه عربستان و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا درباره پیامدهای انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس (اورشلیم) هشدار دادند.
+19
رأی دهید
-54

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  داد و قال الکی‌ . ۴۰ سال است که رجز می‌‌خوانید. همه می‌‌دانند. سگی‌ که زیاد پارس می‌‌کند، گاز نمی‌‌گیرد. امام امت هم هر روز می‌‌گفت . راه قدس از کربلا می‌‌گذارد. دست آخر هم دبه در آورد . که به ما آدرس عوضی‌ داده بودند. امروز هم که راه قدس از کربلا نمی‌‌گذرد. بلکه راه صیغه برای برادران عراقی‌ از مشد می‌‌گذارد. نه تنها دستمان به قدس نرسید. بلکه از صدقه سر آخوند امت کربلا شدند . طوسی ملت ایران
  8
  55
  ‌چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  خامنه ای دارد زر اضافی میزند ! چون بیشتر عربها و دیگر مسلمانهای جهان و حکومت و مردم امریکا برای نصیحت کردنها و حرفهای خامنه ای تره هم خورد نمیکنن.
  7
  49
  ‌چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  محمد از شیراز - شیراز، ایران
  چندین دهه آمریکا در منطقه جولان میده و منطقه خاورمیانه رو بنحوی اشغال کردن و اموال کشورهای منطقه رو غارت کردن. بعد از چندین دهه بعضی از کشورهای منطقه قدرت گرفتن و ماندن آمریکا در منطقه هزینه بردار شده ....وقتش هست که دست از زیاده خواهی برداشته و منطقه رو ترک کنن. جالبه برام که اونایی که ضد ایران و ایرانی بودن هستن هیچ وقت اعتراضی به اشغالگری آمریکا نمیکنن....و یک جورایی هم احساس حقارت میکنن در مقابل این کشورها.
  27
  11
  ‌چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  محمد از شیراز - شیراز، ایران

  آمریکا همانگونه که با خفت از ویتنام خارج شد از خاورمیانه هم خارج خواهد شد. نمونه اش خروج تجریجی از عراق در سال ۲۰۰۵ و جایگزین کردن داعش در منطقه بود که اونم شکست خورد. خامنه ای بد یا خوب من طرفداری نمیکنم ولی در این مورد درست گفت.
  31
  11
  ‌چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  ANTI JAHL - هامبورگ، آلمان
  خاور میانه ۲ چیز داره که ویتنام نداشت، ۱ تاااا دلتون بخواد خائن امسال خمینی و آخوندا، و ۲ تاااا دلت بخواد نفت، پس آمریکا جایی‌ نمیره بهتره که فقط کاسه لیسان شرم کنند از وطن فروشی
  0
  15
  ‌چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  rouzbeh_ma - لندن، انگلستان
  باشه . تو که راست می گی . کی داره از سقوط حرف میزنه. سال 88 درصد ناچیزی از مردم که ریختن تو خیابون به گریه افتادی که دست علیلی دارم و اندک آبرویی. حالا از سقوط حرف میزنی ؟! کشورهای همسایه بخوان عین خودتون با شماها رفتار کنن که چیزی از شما باقی نمی مونه. لطف شما به مردم ایران این بوده که تا مغز استخوان معنی حکومت مذهبی رو فهمیدن. دمتون گرم.
  0
  17
  ‌چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Dara20 - تهران، ایران
  این آخوند انگل فقط اگر یک روز حرف مفت نزند می‌‌میرد. مرگت مایه شادی ایرانیان است چلاق علی‌ بی‌ شرافت.
  0
  18
  ‌چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Tombehtar - نیورک، ایالات متحده امریکا
  باز زیادی پای منقل نشسته و احتمالا امام زمانش هم از غیب براش خبر اورده که این کشورها بزودی نابود می شوند، صد نار بده آش چولاغ به همین خیال باش و از این ....تا بیشتر منفور شوی، تروریست جانی داعشی اخر ترا چه به این حرفها مثل موش عامل طاعونی، از ویروس ایدز هم بدتری، از هر مدفوعی هم بو گند تری اگر خودت را به موشک ببندی و دستور پرتاب موشک را بدی از بوی گندت همه این کشورها نابوخواهند شد ولی قبل از این کار بگو که چاه جمکران را بپوشانند چون اگر آن امام زمانت از چاه بیرون بیاید از بوی گندش همه جهان نابود خواهد شد.
  0
  15
  ‌چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.