مشاور وزیر راه: ۱.۵ میلیون ایرانی درصف مهاجرت به استرالیا و کانادا هستند

ایران اینترنشنال - "۱.۵ میلیون ایرانی درصف مهاجرت به استرالیا و کانادا هستند. افرادی که بدون شک کارشناس و نیروهای ورزیده محسوب می شوند و خروج آنها به اقتصاد ملی آسیب فراوان خواهد زد."
 
این بخشی از گفته های تازه مشاور وزیر راه و شهرسازی است. حسین عبده تبریزی بنیان‌گذار بانک اقتصاد نوین و رئیس بورس اوراق بها دار تهران بوده است. او سازمان وبنگاههای پرشماری را در بخش خصوصی راه اندازی کرده و در حال حاضر بعنوان مشاور وزیر راه وشهرسازی در کابینه دولت حسن روحانی قرار دارد.
 
او روز دوشنبه ۱۳آذرماه سال جاری در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران اطلاعاتی را در اختیار مخاطبان قرار داد که اگر چه در نوع خود جالب است اما بسیار خطرناک محسوب می شود.
 
۱.۵ میلیون ایرانی درصف مهاجرت
 
عبده تبریزی با ارائه آماری درخصوص ایرانیان منتظر در صف گرفتن ویزای کار گفت: "اطلاعاتی که دارم نشان می دهد، ۱.۵ میلیون ایرانی درصف مهاجرت به استرالیا و کانادا هستند که این عدد ترسناک است. این آمار نشانگر این است که نیروهای کارشناس و ورزیده ایرانی در حال خروج از کشور هستند و این یکی از دلایل تهیدست شدن ایران از نیروهای نخبه است."
 
به گفته این اقتصاددان، درحال حاضر پولی درایران نیست که امیدوار باشیم به رشد مثبت سرمایه گذاری منجر شود.
 
این تنها آمار تکان دهنده از سوی عبده تبریزی نبود. او در بخشی دیگر از سخنانش به سفره خالی ایران اشاره کرد و با ارائه آمار و ارقام علل فقیر شدن ایران را مورد ارزیابی قرار داد.
 
ایران فقیرتر از پیش
 
به گفته او در حال حاضر، رقم اختصاص یافته به واردات ۴۵ میلیارد دلار از ۸۵ میلیارد دلاردرآمد ارزی است که اگر ارزش قاچاق نیز ۲۰ میلیارد دلار فرض شود به نظر می رسد، حدود ۲۰ میلیارد دلار سرمایه از کشور خارج شده باشد. همین چند رقم آماری مشخص می کند که اقتصاد ایران با رشد پایین وحتی منفی مواجه است و ایرانیان در حال فقیرتر شدن هستند.
 
دولت در ایران اختیارات کامل ندارد
 
به گفته مشاور وزیر راه و شهرسازی، دولت در ایران، آنگونه که باید، اختیارات کامل ندارد. تبریزی با مثال زلزله اخیر کرمانشاه و سرپل ذهاب، گفت: "در همین زلزله اخیر کرمانشاه و سرپل ذهاب دیدیم که دولت دراجرای یک کار ساده که برایش برنامه داشت نیز نتوانست اختیارات کافی داشته باشد. دوات از زلزله های قدیمی درس گرفته بود و می توانست خوب عمل کند اما ناچارشد سیاست دادن کانکس که به دولت تحمیل شده بود را بپذیرد."
 
نظام بانکی به نقطه ضعف بنیادین رسیده است
 
به گفته آقای تبریزی، ایران با شرایط دشواری مواجه است که همین مساله به کمتر شدن ضریب امنیت ملی منجر می شود. نظام بانکی از نگاه این اقتصاددان به یک نقطه ضعف بنیادین رسیده است و می تواند امنیت ملی را با آسیب جدی مواجه کند.
 
داد و ستد ۳۵۰ هزار سکه در یک روز نشان می دهد، وقتی نرخ سود بانکها با دستور کاهش یابند، نقدینگی به بازارهای دیگر کوچ می کند.
 
به اعتقاد مشاور وزیر راه و شهرسازی، ادامه سیاستهای فعلی حاکم دامنه فقر را توسعه خواهد بخشید چرا که، حال و روز ۵ دهک تهیدست جامعه بسیار غم انگیراست و باید برای جلوگیری از افزایش دهک های فقیر، باید فکر اساسی شود.
+49
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  پ نه وا میستن اینجا نوکری شما و فرزندانتون رو بکنن. شدیم حمال شماها. تخم سگها تمام مشاغل پر درامد رو مختص خودشون کردن و مردم براشون جنبه مورچه کارگر رو دارن. .. خوردین. خاک بر سر امثال من که موندن خوشگذرونی شما و بچهاتونو نظاره کردن. توله سگاشون تا 35سالگی تو اروپا و امریکا حال میکنن بعد میان ایران پست باباهاشونو تحویل میگیرن.
  3
  14
  ‌چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  mok432 - تهران، ایران
  تا موقعی که آخوند هست همین داستان هم هست،اگر آخوند نبود هیچ ایرانی کشورش را ترک نمی کرد. مرگ بر آخوند دزد شیاد و دروغگو و جنایتکار ، روزی بشود که با بولدوزر هر چی‌ امام و امازاده را با خاک یکسان بکنیم زنده باد ایران و ایرانی
  6
  15
  ‌چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  SANAZ YASNA - پاریس، فرانسه
  کشور ایران امروز درست شبیه به بانکی ورشکسته ای است که توسط دادگاه اموال منقول و غیر منقولش به حراج گذاشته شده است . همه چیز ایران به حراج گذاشته شده است .
  1
  11
  ‌چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۰۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  SANAZ YASNA - پاریس، فرانسه
  کشوری که رهبرش میگفت این مملکت از غنایم اسلام است و اقتصاد مال خر است, مسئولین بالامرتبه اش مگفتند اگر ادیسون یک رکعت نماز میخوند بهتر بود تا اینکه اختراعاتی بکند و دانشگاههاشو دارن قبرستون میکنن عاقبتش همین خواهد بود
  3
  11
  ‌چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۰۳:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن
  رژیمى که همه چیزش بر پایه دین و خرافه و مزخرفاتى در همین چهار چوبه ، نیاز به نیروى تحصیل کرده و کارآمد نداره! همون آخونداى دو زارى و تن پرور و سپاه و بسیج خونخوار و کُلاً جمع مفسدین مناسب و کافیه واسه این مملکت نابود شده!
  4
  9
  ‌چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۰۴:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  ۳۸ ساله هدفت تون همین هست ...
  2
  9
  ‌چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.