دیوان عالی آمریکا شکایت برای مصادره آثار تاریخی ایران را آغاز کرد

دیوان عالی ایالات متحده از روز دوشنبه ۱۳ آذر، جلسه برای تصمیم درباره مصادره هزاران قطعه اشیاء باستانی ایران را آغاز کرد. قربانیان حمله تروریستی حماس در اسرائیل با این استدلال که ایران حامی این گروه است، می گویند باید از فروش این آثار عتیقه به آنها غرامت داده شود. درخواستی که یک دادگاه واشنگتن آن را تایید کرد اما دادگاه تجدیدنظر آن را رد کرد و اینک شاکیان به دیوان عالی آمده اند.
 
قربانیان آمریکایی انفجار سال ۱۹۹۷ (سال ۱۳۷۶) در اورشلیم می گویند باید از محل فروش قطعات باستانی ایران که نزد موسسه شرق شناسی شیکاگو است، غرامت ۷۱ میلیون دلاری آنها تامین شود.
 
پیشتر یک دادگاه تجدیدنظر، رای دادگاه واشنگتن را رد کرد و اعلام کرد قربانیان آمریکایی انفجار سال ۱۹۹۷ در اورشلیم نمی‌توانند به دنبال ضبط مجموعه تاریخی ایرانی موجود در شیکاگو باشند. اما شاکیان پرونده به عالیترین مرجع قضایی آمریکا شکایت برده اند.
 
دادگاه تجدیدنظر ناحیه ۷ آمریکا پیشتر حکم کرده بود که ایران مالکیتی بر بخشی از مجموعه باستانی که در موزه تاریخ طبیعی و دانشگاه شیکاگو نگهداری می‌شود ندارد و بقیه آن قطعات تاریخی هم طبق قوانین ایالات متحده، از مصونیت برخوردار هستند.
 
شهبانو فرح، همسر شاه سابق ایران در نامه ای که پیشتر منتظر کرده، گفته این اشیا تاریخی به ایران و جهان تعلق دارد و متعلق به جمهوری اسلامی ایران نیست که حال فروخته شود و به عنوان غرامت پرداخت شود.
 
شاکیان پرونده ایران را متهم می‌کنند به گروه فلسطینی حماس – که حمله مذکور را انجام داده است – خدمات آموزشی و دیگر حمایت‌های لازم را ارائه داده است. این افراد موفق به جلب حمایت دادگاه در این دیدگاه شده و به دنبال منبع تامین غرامت خود هستند.
 
ایران مالک واقعی «مجموعه پرسپولیس» شامل هزاران قطعه الواح گلی با قدمتی بیش از ۲ هزار سال است، اما بر اساس یک قرارداد بلندمدت با دانشگاه شیکاگو به منظور انجام تحقیقات و ترجمه متون و مستندسازی، از سال ۱۹۳۷ در اختیار این دانشگاه است.
+34
رأی دهید
-26

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  محمد از شیراز - شیراز، ایران
  در مقابل کشور ظالم و چپاول گر و دزد آمریکا تنها راه در امان بودن از شر آمریکا قدرتمند شدن کشور ایران از لحاظ نظامی هست.
  17
  26
  ‌سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  Ahmad1345 - گوتنبرگ، سوئد
  درست است که این اشیا تاریخی به ایران تعلق داردولی بهتر است در امریکا و اروپا بمانند. اگر اینها در ایران بود حالا ملاها یا آنها را فروخته بودند و پولش را بالا کشیده بودند, یا از بین میبردند چون آثار اسلامی نبودند! در بهترین حالت پولش را میفرستادند برای سوریه یا حماس!
  21
  38
  ‌سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  پرشین اسپایدر - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  ای امریکای حـ... . هنوز عهدی که بعد از شکست دادن هیتلر با یهودیان بستید که نژاد آریایی رو محو کنید رو از یاد نبردیم . این از اوضاع داخلی ایران و اینم از غارت هویت ملی آریایی ها
  12
  20
  ‌سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  khyar - اوپسالا، سوئد

  دزدی در روز روشن.
  7
  35
  ‌سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  Gharibeh-Ashena - هانوفر، آلمان
  رژیمی که نتواند حق خود و مردم و کشور خود را بگیرد همان بهتر که معدوم گردد. اینها اگر ایرانی بودندو دلشان به آثار تاریخی میسوخت اجازه نمیدادند یه همچین مسئله ایی پیش بیاد. درد و بلای بانو فرح پهلوی بر سر رهبر و هوادارانش که با نامه خود هشدار به دادگاه و جامعه آمریکا داده و آنهارا متوجه این موضوع میکند که این آثار به ایران و ایرانی تعلق دارد و نه به این رژیم غیر مردمی و غیر ایرانی.
  11
  30
  ‌سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  beerslover - بارسلون، اسپانیا
  [::Ahmad1345 - گوتنبرگ، سوئد::]. دقیقا حرف دل منو زدی ماندن این آثار در اروپا یا آمریکا به مراتب امن‌تر از ایران است، رژیم فاسد ایران به خاطر از بین بردن تاریخ ایران قبل از اسلام حاضر به نابودی تمام آثار هستند
  14
  21
  ‌سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.