اعتراض رسمی ایران به آمریکا در پرونده کشته شدن بیژن قیصر

بیژن قیصر در شرکت پدرش حسابدار بود وزارت امور خارجه ایران اعتراض رسمی خود را در ارتباط با کشته شدن یک ایرانی-آمریکایی به ضرب گلوله پلیس آمریکا به دولت این کشور ابلاغ کرده است.
 
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که اعتراض به کشته شدن بیژن قیصر، از طریق سفیر سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران و "با تسلیم یک یادداشت رسمی به دولت آمریکا" انجام شده است.
 
آقای قاسمی گفت که وزارت خارجه در این یادداشت رسمی با اشاره به "اقدام خشونت‌آمیز و غیرقابل قبول پلیس آمریکا" در تیراندازی به بیژن قیصر، خواهان توضیح رسمی دولت آمریکا و روشن شدن ابعاد این حادثه "تأسف‌بار و غیرقانونی" شده است.
 
وزارت امور خارجه ایران از ایالات متحده خواسته که عوامل این اقدام را مورد پیگیری قضایی قرار دهد و خسارات وارده را جبران کند.
 
حدود یک هفته پیش پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) اعلام کرد که بیژن قیصر که روز ۱۷ نوامبر به ضرب گلوله پلیس در ایالت ویرجینیا زخمی شده بود، در بیمارستان جان خود را از دست داده است.
 
بیشتر بخوانید:اف‌بی‌آی کشته شدن یک ایرانی آمریکایی به ضرب گلوله پلیس آمریکا را تأیید کرد
 
به گفته پلیس پارک‌های آمریکا، ماموران این نیرو عصر روز ۱۷ نوامبر خودروی جیپ اسپرت آقای قیصر را به ظن دخالت او در یک واقعه تصادف و فرار از صحنه تعقیب و در نهایت در فورت‌هانت در ناحیه فرفاکس به او تیراندازی کرده بودند.
 
بیژن قیصر، ۲۵ ساله و ساکن مک‌لین ویرجینیا، فارغ‌التحصیل دانشگاه "ویرجینیا کامنولث" بود و در شرکت پدرش حسابداری می‌کرد. خانواده او در بیانیه‌ای گفتند که پلیس سه بار به سر او شلیک کرده بود.
 
خانواده بیژن قیصر او را "شهروند نسل اولی زاده آمریکا با میراث ایرانی" توصیف کردند که مخالف خشونت بوده و در جریان تعقیب و گریز پلیس سلاحی همراه خود نداشته است.
 
پرونده تیراندازی به آقای قیصر ابتدا در اختیار پلیس پارک‌های آمریکا بود که مأمورانش در این ماجرا دخیل بودند، اما چند روز بعد "برای حفظ بی‌طرفی" به پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) واگذار شد.
 
نام مأمورانی که به بیژن قیصر شلیک کرده‌اند، دلیل تیراندازی و جزییات تصادفی که گفته شده آقای قیصر در آن دخیل بوده اعلام نشده است.
 
چند روز بعد از اعلام خبر درگذشت آقای قیصر روزنامه واشنگتن‌پست در مقاله‌ای از عملکرد پلیس و پنهان‌کاری در پرونده قتل آقای قیصر انتقاد کرد.
 
اف‌بی‌آی در هنگام اعلام خبر مرگ بیژن قیصر گفته بود که دخالت این نیرو در تحقیق درباره تیراندازی پلیس پارک‌های آمریکا یک رویه استاندارد برای پلیس فدرال نیست و تأکید کرده بود که به دلیل در جریان بودن تحقیقات از دادن اطلاعات بیشتر معذور است.
 
پلیس پارک‌های آمریکا یک نهاد فدرال است که مسئولیت تأمین امنیت در پارک‌های ملی در واشنگتن دی‌سی، سان‌فرانسیسکو و شهر نیویورک و برخی مناطق دیگر را بر عهده دارد.
+38
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۵
  senator x - تهران، ایران

  پلیس آمریکا یکی از وحشی ترین و خشنترین پلیسهای دنیاست و از قرار معلوم هیچ کنترلی روی آن نیست و در برخورد بسیار غیر قابل تحمل هستند
  22
  55
  دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۷
  ۵۰
  II PARSA II - هانوفر، آلمان

  جمهوری آخوندی٬ امیدوارم شما هم توضیح دهید که چه به روز خانواده های ایرانی آورده اید که ترجیح داده اند سرزمین آبا اجدادیشنو ترک کنند و از دست شما به گوشه و کنار دنیا برند و زندگی کنند اما قیافه نکبت شما نبینند و دست شما بشون نرسه؟ امیدوارم اشتباه نشه من بیهوده کشته شدن هم وطنمون را تایید نمی کنم اما این حکومت پلید از هر فرصتی برای بهره برداری خودش استفاده می کنه و براش سرنوشت ایرانیان اصلا اهمیتی نداره.
  4
  53
  دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۱
  ۳۴
  محمد از شیراز - شیراز، ایران

  آمریکا کل منطقه خاورمیانه و ایران را نابود کرده. ِآمریکا باعث و بانی وضعیت فعلی ایران هست. با جایگزین کردن یک پیرمرد که در اقتصاد و سیاست هیچ علمی نداشت و بیرون کردن شاه. متاسفانه خیلی از افراد هنوز نمیدونن و مشکلات ایران را به اسلام و ملا ربط میدهند. اینم یک سیاست آمریکا بود که مردم باور کنند مشکل از دین هست نه سیاست های کلان آمریکا در منطقه. مشنگ زیاد داریم متاسفانه و تا مشنگ هست آمریکا سواری میگیره.
  13
  33
  دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۴
  ۴۴
  -xAdolf - اخن، آلمان
  به به مبینید چه دولت ایران وایرانی دوستی داریم چطور از. حقمون همجا دفاغ میکنن خیر. سر پدرشون، الان اگر همین اقا تشریف برده بودن ایران خود همینا این بنده خدا رو گرفته بودن بجرم جاسوسی کرده بودن زندان، حالا اینجا یکدفعه ایرانی دوست شدن، یعنی روباه باید. جلوی اخوند لنک بندازه خدایش
  4
  23
  دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۳
  ۳۷
  paksan - ایران، ایران
  به نظر من بهترین حرکت قوه قضاییه و وزارت خارجه ایران اینه که رئیس پلیس پارکهای آمریکا و ماموران شلیک کننده به این جوان ایرانی رو تحت پیگرد بین المللی قرار بدهند. به نظرم تمام کشورها باید در مقابل خشونت بی دلیل پلیس آمریکا روی به همچین کاری بیارن و در صورت خروج هر کدوم از این افراد دستگیر بشوند و از طرفی پلیسهای آمریکایی که فک میکنند هرکاری بکنند و و هرکسی رو دلشون خواست بکشند هیچکس بهشون کاری نداره و راحت سه ماه مرخصی با حقوق میرن و بعد می فرستنشون یه منطقه دیگه و روز از نو روزی از نو می فهمند اوضاع حسابی خراب هستش و دیگه با پول کلانی که میگیرن نمیتونند از آمریکا خارج بشوند و رئیس پلیس این یگانها هم می فهمند که دیگه تحت تعقب هستند و فرقی نداره حالا بازنشسته هم بشوند هرجای دنیا امکان دستگیری آنها هست.
  5
  15
  دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۷
  ۷۵
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  دولت ایران برای یک ایرانی انهم ساکن امریکا سینه چاک نمیکند. باحتمال قوی این جوان سرش بیک کار های مافیائی در جهت تامین لوازم مورد نیاز اخوند ها بود بند بوده. بهترین دلیل این حرف میتوان در پشت پرده ماندن بسیاری از مسائل است که در همین پست شما هم خواندید
  8
  12
  دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۰
  ۴۹
  iran2015 - وین، اتریش
  [::محمد از شیراز - شیراز، ایران::] یعنی اسلام شما که محمد با دختر 9 ساله ازدواج کرد و در درگیری بین یک زن مسلمان و یک مرد یهودی که کار به حکمیت کشید گردن 700 نفر یهودی را زد دین خوبی است.برو آقا شعور هم چیز خوبی است در قرآن الله با ادب تو در سوره گاو یعنی البقره آیه های 13،15،65 و سوره اعراف 166 مشرکین را میمون و بوزینه و ابله و خر میخواند.این اسلام تو که خیلی خوب است و خمینی خرابش کرده به اندازه یک داش مشتی ادب و معرفت ندارد که فحش ندهد. این چه خدایی است که بندگان خودش را خر و بوزینه خطاب میکند،بابا یک زن بیچاره که از نداری فاحشه شده ادبش از الله تو بیشتر است.برو خجالت بکش الله ات که این باشد تو چی هستی،یا اگر ادب و شعور داری به محمد و الله ات یاد بده.
  0
  0
  دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۵
  نظر شما چیست؟