چگونه می‌توانیم از مزایای فصل سرد، برای سلامتی بهره ببریم؟

زمستان نزدیک است، دمای هوا روز به روز دارد کمتر می‌شود و به احتمال قوی، سرد‌تر نیز خواهد شد. در این فصل، اکثر افراد تمایل دارند که در فضایی گرم بنشینند و یک لیوان چای و یا قهوه بنوشند. حال سوال این است، آیا سرما برای سلامتی بدن مفید است؟ اگر چنین است، آن‌ها چه مواردی هستند؟ در این مقاله بررسی می‌کنیم.
 
به گزارش فرادید به نقل از مدیکال نیوز تودی، اکثر افراد همیشه از چندین لایه لباس پوشیدن در فصل سرما شکایت دارند و بی صبرانه منتظر افزایش دوباره دمای هوا هستند. در حقیقت آن‌ها از مزایایی که سرما برای سلامتی به ارمغان می‌آورد، بی خبرند!
 
تحقیقات نشان داده اند که سرما می‌تواند طیف وسیعی از مزایای بهداشتی و سلامتی را برای بدن ارائه کند، بنابراین دیگر نیازی نیست که از سرما فراری باشیم. در این مقاله به برخی از مزایای فصل سرما اشاره شده است.
سرما سبب بهبود کیفیت خواب می‌شود
بدن هر فرد دارای یک ریتم شبانه روزی است که تنظیمات خواب و فعالیت‌ها را به صورت شبانه روزی کنترل می‌کند و همچنین به بدن اجازه می‌دهد که به طور طبیعی عمل کند. اخیرا محققان دریافته اند که اختلال در این ریتم شبانه روزی می‌تواند منجر به اختلالاتی در خواب شود که به نوبه خود ممکن است سبب بروز مشکلاتی در سلامتی بدن شود.
 
مطالعاتی که اخیرا توسط خبرگزاری مدیکال نیوز تودی منتشر شده است بیان می‌کند که بی خوابی و سایر اختلالات در خواب می‌توانند عملکرد شناختی و درک افراد را کاهش دهند و همچنین احتمال ابتلا به بیماری‌های کلیوی و دیابت را بالا ببرند.
 
همچنین تحقیقات بیان می‌کنند، زمانی که به خواب می‌رویم، درجه حرارت بدن کم کم کاهش می‌یابد؛ و به نظر می‌رسد که بدن قادر به تنظیم دمای مناسب بدن نیست، بنابراین منجر به اختلالاتی در خواب فرد می‌شود.
 
در این زمان، حرارت‌های خارجی وارد فضا می‌شوند. یک مطالعه که بر روی " کلاه‌های خنک کننده " آزمایش شده بود – یعنی بر کلاه هایی که سر را خنک‌تر از دمای معمولی آن نگه می‌دارند – نشان می‌داد افرادی که دچار اختلالاتی در خواب هستند با قرار گرفتن در فضای سرد می‌توانند خواب شبانه لذت بخش تری را تجربه کنند.
 
دستور العمل‌های کنونی خواب – که توسط پژوهش‌های موجود پشتیبانی می‌شوند – نشان می‌دهند که دمای مناسب اتاق خواب‌ها در هنگامی که فرد می‌خواهد بخوابد باید چیزی بین ۶۰ تا ۶۷ درجه فارنهایت (حدود ۱۵ تا  ۵. ۱۹ درجه سانتی گراد) باشد.
 
این دما نباید بیش از حد سرد باشد و سبب لرز در بدن شود ودر نهایت فرد دچار سرما خوردگی شود - هوای بیش از حد سرد به خواب شما هیچ کمکی نخواهد کرد -، اما محیطی که دارای دمای نسبتا خنکی است می‌تواند بدن را فریب دهد تا خوابی لذت بخش را تجربه کند.
 اشتها افزایش می‌یابد
به نظر می‌رسد مقاله‌ای که در مجله تغذیه اروپایی منتشر شده بود، از ادعای قدیمی که اشتها افراد مختلف در زمستان به علت سرد بودن هوا افزایش می‌یابد، حمایت می‌کرد. " این تحقیق، نشان می‌داد که تغییرات فصلی سبب ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی، فعالیت‌های بدنی و مصرف روزانه کالری‌ها در بدن عموم امریکایی‌ها می‌شود. "
 
آزمایش دیگری که بر روی خوک انجام شده بود نشان می‌داد که نتایج آن تا حدودی مشابه با فیزیولوژیک بدن انسان است، در حقیقت محققان دریافتند که حیوانات نیز مانند انسان‌ها در فصل سرما تمایل بیشتری به خوردن دارند و همچنین در دمای بالا نیز اشتهای آن‌ها کاهش می‌یابد.
 
مطالعه دیگری که این بار در مورد تاثیرات مثبت ورزش ایروبیک بود، بیان می‌کرد که دمای محیط بر مصرف کالری تاثیر گذار است، فعالیت در محیط‌های سرد باعث تحریک اشتها افراد می‌شود.
 
بنابراین اگر شما از خوردن غذا‌های سالم در این فصل اجتناب می‌کنید، یک پیاده روی تند در هوای سرد زمستان، آن هم درست قبل از میل کردن غذا می‌تواند به افزایش اشتها کمک به سزایی کند.
" چربی‌ها را بسوزانید "
اگر از طرفی دیگر نگران اضافه وزن هستید که ناشی از افزایش اشتها برای خوردن است، نگران نباشید، سرما می‌تواند باعث کاهش وزن نیز شود.
 
بدن هر فرد دو گونه از چربی‌ها را ذخیره می‌کند: سفید و قهوه‌ای. بیشتر مواقع به عنوان چربی‌های بد شناخته می‌شوند، که به راحتی می‌توانند در بخشی تجمع کنند و اگر بیش از حد زیاد شوند، ممکن است منجر به اضافه وزن و یا چاقی شوند. در مقابل چربی‌های قهوه‌ای، چربی‌های خوب هستند، زیرا آن‌ها سوختی می‌باشند که بدن برای سوزاندن انرژی نیاز دارد.
 
شگفت انگیز نیست که همیشه دانشمندان به دنبال راهی برای تحریک بدن بوده اند، جهت تبدیل کردن چربی‌های سفید به قهوه‌ای. محققان دریافته اند که روش اصلی تبدیل کردن چربی‌های سفید به " چربی‌های قهوه‌ای " از طریق قرار گرفتن در معرض دمای خنک می‌تواند امکان پذیر باشد.
 
در فصل سرما، بدن ما به دنبال راه هایی برای گرم نگه داشتن خود است، که نیازمند سوزاندن چربی‌ها است. یک مطالعه منتشر شده در مجله تحقیقات بالینی نشان داد که قرار گرفتن در معرض دمای سرد می‌تواند سوخت و ساز چربی‌های قهوه‌ای را در افراد بالغ تحریک کند. این درجه از سرما، به هیچ عنوان با به لرز در آمدن بدن همراه نیست.
 
نویسندگان این مقاله بیان می‌کنند که این مطالعه منتشر شده نشان می‌دهد که فعالیت‌های چربی‌های قهوه‌ای " از مغز تنظیم می‌شوند و بر اساس نیاز گرما برای کنترل دمای بدن است. "
 
" گرم شدن " ادامه دارد، " در ابتدا نتایج حاصل از سوختن لیپید‌های ذخیره شده درون بافت‌های چربی قهوه‌ای بود، اما در طول تولید گرما، غذا‌های ذخیره شده در بافت‌های مداوم نیز به عنوان منبع، برای مصرف سوزانده می‌شوند. "
 
چربی‌ها به طور مداوم برای تولید گرما سوازنده می‌شوند، نویسندگان می‌گویند:
" مطالعه اخیر نشان داد، بافت‌های چربی قهوه‌ای در افراد بالغ از لحاظ متابولیکی بسیار فعال هستند، به خصوص در زمان هایی که فرد از نظر فیزیولوژیکی فعال است و همین موضوع سبب سوزاندن چربی‌های قهوه‌ای می‌شود. "
التهابات و درد‌ها کاهش می‌یابند؟
یکی دیگر از مزایای قرار گرفتن در معرض دمای سرد، کاهش التهابات به صورت موضعی است. احتمالا بسیاری از افراد به خاطر دارند که در دوران کودکی پس از وارد شدن یک ضربه به سر و یا هر قسمت دیگری از بدن، به آن قسمت کمپرس سرد اعمال می‌کردند.
 
به طور کلی، کمپرس سرد برای درمان مجموعه‌ای از ضربه‌ها و کبودی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگرچه اکثر افراد باید مراقب باشند که چه مدت زمانی برای استفاده از هر گونه کمپرس سرد جهت کاهش التهاب در هر فرد نیاز است.
 
اما برخی افراد معتقدند که کمپرس سرد در کاهش التهابات، به طور کلی موثر‌تر از سایر گزینه‌های درمانی نیست. اما، همچنان از یخ برای کاهش گلو درد استفاده می‌شود. اغلب افراد از یخ به عنوان بی حس گر اعصاب گلو بهره می‌برند، زیرا موجب کاهش درد می‌شود.
 
محققان دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور، توصیه می‌کنند که سرما درمانی یا کرایوتراپی – روشی است که بدن بیمار یا بخشی از بدن در معرض سرما قرار می‌گیرد - این روش می‌تواند در کاهش درد موضعی موثر عمل کند، آن‌ها همیچنین یاد آور می‌شوند که بهتر است درمان با کمپرس سرد با ترکیب دارو‌های مناسب نیز همراه باشد.
اثرات روان شناختی
متاسفانه برای بسیاری از مردم، فصل سرما با حس خستگی و انرژی کم همراه است؛ و حتی برای افرادی با اختلالات عاطفی فصلی مانند افسردگی همراه است که معمولا این اختلالات در فصل زمستان ظاهر می‌شوند. این تحقیقات نشان داده اند که آب و هوای سرد در برخی مواقع سبب افزایش هیجانات درونی افراد می‌شود.
 
تحقیقی که در دانشگاه نیوکاسل بریتانیا انجام شده بود نشان می‌داد که در آب و هوای بد – از جمله روز‌های سرد – افراد تمایل بیشتری به بر قراری تماس‌های تلفنی بلند مدت با دوستان صمیمی خود دارند. این به این معنی است که برخی شرایط بد آب و هوایی باعث می‌شود ما از برخی فعالیت‌های روزانه خود عقب بمانیم، همچنین تمایل بیشتری داریم تا با افرادی که بیشتر به ما اهمیت می‌دادند، ارتباط بر قرار کنیم.
 
تحقیق دیگری بیان می‌کند، سرما می‌تواند خلاقیت افراد را تقویت کند. میزان سردی هوا، شناخت و درک بسیاری موارد را آسان‌تر می‌کند.
 
به گفته نویسندگان این مقاله، این مطالعه نشان داد که درجه دمای پایین هوا به بدن کمک می‌کند که به سادگی بتواند بر عادت‌های روانی غلبه کنند و فراتر تفکر کنند.
 
از آنجایی که چند روزی دیگر برای ورود به فصل زمستان باقی نمانده، لباس‌های زمستانی را آماده کرده و شانس خود را امتحان کنید. ساعت هایی را در هوای خنک زمستانه بگذرانید، و به ما اطلاع دهید که: به نظر شما هوای سرد برای سلامتی مفید است؟
+6
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.