نخست‌وزیر پیشین مصر «پس از اخراج از امارات به قاهره بازگشت»

احمد شفیق در سال ۲۰۱۲ در انتخابات ریاست‌جمهوری رقیب محمد مرسی بود بنا بر گزارش‌ها احمد شفیق، نخست‌وزیر پیشین مصر، که گفته بود امارات متحده عربی او را «ممنوع‌الخروج کرده»، روز شنبه ۱۱ آذر به زادگاهش بازگشت. آقای شفیق پس از شکست از محمد مرسی، در انتخابات ریاست‌جمهوری مصر در سال ۲۰۱۲ به امارات رفته بود.
 
به گفته خبرگزی‌ها آقای شفیق شامگاه ۱۱ آذر ماه وارد قاهره، پایتخت مصر، شده‌است. ساعاتی پیش از آن، دینا عدلی، وکیل این سیاست‌مدار مصری گفته بو او از امارات متحده عربی «اخراج شده‌است».
 
شفیق هفته پیش در ویدئویی که برای خبرگزاری فرانسه فرستاده بود اظهار داشت که امارات او را «ممنوع‌الخروج» کرده‌است: «بسیار متعجب شدم که اجازه خروج از کشور برادر امارات متحده عربی داده نمی‌شود، دلایل چنین اقدامی برایم روشن نیست».
 
احمد شفیق ابراز آمادگی کرده در انتخابات پیش‌رو در مصر، با عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری کنونی کشورش، به رقابت بپردازد. گفته می‌شود این فرمانده پیشین نیروی هوایی و نخست‌وزیر در واپسین روزهای حکومت حسنی مبارک، بخت آن را دارد که رقابتی نزدیک با سیسی داشته باشد.
 
او پیش‌تر نیز با محمد مرسی، از رهبران اخوان‌المسلمین و رئیس‌جمهوری سرنگون‌شده مصر، رقابت کرده بود؛ رقابتی که در نهایت با اختلافی اندک به پیروزی آقای مرسی انجامید. پس از آن مصر وارد دوره‌ای بحرانی شد که با اعتراضات خیابانی علیه مرسی و در حمایت از او، دخالت ارتش و نیروهای امنیتی، درگیری‌ها و تنش‌ها، و مرگ صدها تن از معترضان همراه شد.
 
شفیق پنج سال پیش در تبعیدی خودخواسته به امارات متحده عربی رفت.
 
خبرگزاری امارات متحده عربی در گزارشی گفته است احمد شفیق بدون آن‌که توضیحی در مورد دلیل یا نحوه ترک آن کشور بدهد، خارج شده‌است. همین خبرگزاری نیز گفته است اعضای خانواده او هنوز در امارات هستند.
 
اما خبرگزاری رویترز به نقل از دختر آقای شفیق می‌گوید مقام‌های اماراتی به خانه آن‌ها رفته و پدرش را به قاهره فرستادند. دختر نخست‌وزیر پیشین مصر گفته قرار بود پدرش همراه دیگر اعضای خانواده به فرانسه سفر کنند.
 
دولت مصر هنوز واکنشی به رخدادهای اخیر نشان نداده‌است. مقام‌های قضائی مصر گفته‌اند اطلاعی از موضوع اخراج شدن او از امارات ندارند.
 
امارات متحده عربی در کنار عربستان از جمله متحدان رئیس‌جمهوری کنونی مصر، به‌شمار می‌روند. امارات به موضوع نامزدی شفیق در انتخابات پیش‌رو واکنش رسمی نشان نداده‌است.
+5
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.