گفتگو با زندی، بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال ایران: مهم‌ترین مسئله «یک‌دل» بودن تیم ایران است

فریدون زندی بازیکن سابق تیم ملی ایران
فریدون زندی اولین بازیکن برجسته‌ای بود که در خارج از ایران بزرگ شد و برای تیم ملی ایران بازی کرد. فریدون زندی خیلی قبل‌تر از رضا قوچان‌نژاد، اشکان دژآگه و سامان قدوس بازیکن تیم ملی ایران شدو او در تیم زیر ۲۳ سال آلمان هم سابقه بازی داشت، اما در جام جهانی آلمان با پیراهن تیم ملی فوتبال ایران به زمین رفت.
 
او که ۲۹ بازی ملی در کارنامه کاری خود دارد، در حال حاضر مربی تیم زیر ۲۳ سال سان‌پائولی (تیم دوم شهر هامبورگ) است. مدرک "مربی‌گری B" یوفا را دارد و منتظر است با گذراندن زمان لازم و گرفتن مدرک مربی‌گری حرفه‌ای، بار دیگر به سطح اول فوتبال جهان بازگردد.
 
زندی در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی در مورد گروه ایران در جام جهانی و پیش‌بینی‌اش از این مسابقات گفت.
 
حریف‌های ایران در جام جهانی مشخص شد و بازی اول با مراکش است، تیمی که بدون شکست به جام جهانی رسید. چطور ارزیابی می‌کنید؟
 در این گروه سنگین، شانس ما این است که بازی اول با مراکش است. من بازیکن بودم می‌دانم تیم‌های دیگر چه فکری می‌کنند. مثلا اگر اسپانیا، پرتغال را شکست دهد، این تیم به شدت تحت فشار قرار می‌گیرد. از این لحاظ ما شانس کوچکی داریم. ولی بازی اول را واقعا باید ببریم و از این لحاظ ایران خیلی تحت فشار است و اگر برنده نشود کار خیلی سخت می‌شود.

حریف دوم ایران، اسپانیا یکی از قوی‌ترین‌های دنیا است.
 آرزو دارم که اسپانیا مثل چند سال گذشته بازی کند، کمی ضعیف‌تر از قبل. به تک تک بازیکنان آن‌ها که نگاه می‌کنیم، خیلی قوی هستند و ستاره‌های بزرگی دارند. اما شاید از نظر هماهنگی خیلی خوب نباشند و ما شانس کوچکی داریم.

آخرین حریف ایران پرتغال است، تیمی که خودتان هم در جام جهانی ۲۰۰۶ مقابلش بازی کرده‌اید. تیم کنونی چقدر با آن تیم تفاوت دارد؟ فکر می‌کنید تیم بهتری است؟
 خیلی‌ها می‌گویند پرتغال تیم قدرتمندی نیست، اما این تیم قهرمان اروپا شده. شاید این تیم به قشنگی قبل بازی نکند، ولی خوب نتیجه می‌گیرد. در مورد این بازی باید اول بدانیم سایر نتیجه‌ها چه بوده تا بگوییم ایران چطور باید بازی کند. زمان ما دکو بود، فیگو بود، پائولتا در خط حمله برای آن‌ها بازی می‌کرد؛ خیلی تیم قدرتمندی بود. اما آن موقع تیم پرتغال خیلی تیم مهمی نبود اما حالا بازی تیمی‌ آن‌ها به مراتب بهتر شده است.
 
کارلوس کی‌روش، مربی تیم ملی ایران، پرتغالی است و خودش مربی این تیم بوده، فکر می‌کنید این قضیه چقدر می‌تواند به تیم ایران کمک کند؟
 نکته خوبی است. کی‌روش نسبت به این تیم شناخت دارد. حتی می‌خواهم بگویم مقابل اسپانیا هم، بودن کی‌روش به ما کمک می‌کند، چون فوتبال این‌ها تا حد زیادی شبیه به هم است. این کمک می‌کند به تصمیم‌هایی که «آقا کی‌روش» می‌گیرد.

پرتغال به عنوان قهرمان اروپا به جام جهانی آمده، فکر می‌کنید شانس قهرمانی هم دارد؟
 این جوری هم نبود که خیلی خوب باشند و قهرمان اروپا بشوند. تیم‌شان در یورو ۲۰۱۶ بد کار نکرد اما خوش شانس هم بودند. فکر نکنم برای قهرمانی حرفی داشته باشند.

ایران پنج دوره در جام جهانی بازی کرده و شما هم در یک دوره آن حضور داشتید. غیر از جام جهانی ۲۰۰۶ دوست داشتید در کدام تیم ایران بودید؟
 سئوال خیلی سختی هست. همان دوره که بودم خیلی خوب بود، اما بدشانس بودیم و مصدومیت داشتیم. اما جام ۱۹۹۸ فرانسه را خیلی دوست دارم و انتخابم آن دوره است.

بازی کدامیک از بازیکنان کنونی یا قبلی ایران را دوست دارید؟
 کلا که نمی‌شود به بازیکنان بزرگی که هستند، دست زد: علی کریمی، علی دایی و مهدی مهدوی‌کیا. از بازیکنان فعلی از سردار آزمون خیلی خوشم می‌آید. واقعا مهاجم تکی است.

آزمون مدت زیادی است که برای باشگاهش گل نزده، فکر می‌کنید تا جام جهانی به اوج باز می‌گردد؟
 هر مهاجمی چنین زمانی دارد؛ زمانی که طی آن گل نمی‌زند. اما آزمون توانایی بالایی دارد و از این مرحله عبور خواهد کرد. من که آرزو دارم زودتر او را در یک تیم بزرگ اروپایی ببینم.

بقیه بازیکنان چطور؟ مثلا علیرضا جهانبخش که این روزها ستاره آلکمار است.
 علیرضا جهانبخش هم خیلی خوب است. ما الان بازیکنان جوان خیلی خوبی داریم. این خیلی مهم است اما از آن مهم‌تر این است که تیم «یک‌دل» بازی می‌کند و برای همین خوب نتیجه می‌گیریم. فکر نکنید الان یک بازیکن داریم که خیلی خیلی خوب بازی می‌کند، این تیم ایران است که خیلی خوب بازی می‌کند.
 
در مورد تاکتیک تیم چه نظری دارید؟ شماری از منتقدان می‌گویند ایران از نظر دفاعی تیم بسیار خوب و سازمان یافته‌ای است، اما در فاز تهاجمی تنوع لازم را ندارد.
 به نظرم کی‌روش در این چند سالی که مربی ایران شده، هویت فوتبالی خودش را نشان داده است. معلوم است که تیم، شخصیت دارد. بیشتر توجه تیم به دفاع است، قبول دارم که در حمله هم می‌توانست بهتر باشد، اما تا حالا که خوب نتیجه گرفته است.

نقطه ضعف این تیم چیست؟
همین که کم گل می‌زنند. این که اگر ایران گل اول را بخورد و از حریف عقب بیافتد، آن وقت چه کار می‌کند؟ البته این را هم بگویم، من در این چند سالی که در تیم ملی بودم و زمانی که در ایران بازی می‌کردم، متوجه شدم که ما فرهنگی داریم که بر اساس آن تیم که عقب می‌افتد، بازیکن سریع می‌خواهد از این وضعیت خارج شود و خیلی وقت‌ها بی دلیل انرژی هدر می‌دهد.

بپردازیم به تیم‌‌های دیگر، فکر می‌کنید چه تیمی در این دوره قهرمان بشود؟
 
سئوال خیلی سختی است. تیم‌های قوی زیادی در این مسابقات هستند. آلمان، فرانسه و من حتی فکر می‌کنم انگلستان هم خیلی کم شانس نیست.

واقعا فکر می‌کنید انگلستان از بخت‌‌های قهرمانی است؟
 انگلستان در کل مرتب در حال بهتر شدن است. شاید بتوان گفت که جام جهانی ۲۰۱۸ کمی برای قهرمان شدن این تیم زود است، اما در جام بعدی به نظرم از بخت‌های اصلی هستند.

اگر بخواهی از یک تیم به عنوان بخت اول نام ببرید کدام تیم است؟
 خیلی سخت است که یک تیم دو بار پیاپی قهرمان جام جهانی بشود. برزیل در سال‌های دور این کار را کرده، کار خیلی معمولی نیست اما به نظرم آلمان می‌تواند در روسیه از قهرمانی‌اش دفاع کند. فکر کنم فقط بازیکن را ببینیم، شکل بازی را ببینیم، کیفیت تیم را ببینیم، آلمان از همه بهتر است. اما جام جهانی وضعیت متفاوتی دارد و اگر روزتان نباشد و شانس نیاورید ممکن است بازنده باشید. تا فینال را که مطمئنم می‌رسند و آن جا هم امیدوارم برنده شوند.

بازیکن مورد علاقه‌ شما در این تیم کیست؟
 تونی کروس

فکر می‌کنید کدام بازیکن ستاره مسابقات بشود؟
 مسی و رونالدو که همیشه حاضرند و به هر حال بهترین‌ بازیکنان دنیا هستند. اما فکر می‌کنم به بازیکنان بلژیک باید بیشتر نگاه کرد، ادن آزار بازیکن خیلی خوبی است. دی‌بروین هم خوب است. کلا بازیکنان خیلی خوبی دارند و اگر از نظر تیمی خوب کار کنند، ستاره‌هایی مثل آزار و دی‌بروین هم می‌توانند خودشان را به خوبی نشان دهند.

جام جهانی روسیه ویژگی خاصی دارد؟ چیزی هست که این تورنمنت را از بقیه متمایز کند؟
به نظر من هر جام جهانی اتفاق خاصی است. هر کشوری فرهنگ خودش را دارد و روسیه برای اولین بار است که میزبان جام جهانی می‌شود و به نظرم جام جهانی خیلی خوبی پیش رو داریم.
+15
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.