رئیس‌جمهوری فرانسه خواستار انحلال گروه‌های شبه‌نظامی عراق از جمله «حشدالشعبی» شد

امانوئل مکرون در سخنانش خواستار گفت‌وگو بین حکومت مرکزی بغداد و دولت اقلیم کردستان عراق در چارچوب قانون اساسی این کشور شد. رئیس‌جمهوری فرانسه روز شنبه ۱۱ آذرماه خواستار انحلال تمام گروه‌های شبه‌نظامی عراق از جمله حشدالشعبی شد که از سوی جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای مکرون در یک کنفرانس خبری مشترک با نچیروان بارزانی، نخست‌وزیر دولت محلی کردستان عراق، گفت ضروری است که گروه‌های شبه‌نظامی به ویژه حشدالشعبی به شکل گام به گام، منحل شوند.
 
حشدالشعبی یا بسیج مردمی، گروهی متشکل از شبه‌نظامیان شیعه در این کشور، است. مقام‌های اقلیم کردستان عراق این گروه را متهم می‌کنند که در مناطق مختلط قومی، کرد‌ها را مورد آزار و اذیت قرار داده‌اند.
 
اظهارات رئیس‌جمهوری فرانسه که از موارد نادر درخواست علنی یک رهبر غربی در این زمینه است، پس از دیدار با نیچروان بارزانی و معاون وی، قباد طالبانی، صورت می‌گیرد.
 
این نخستین دیدار بین‌المللی رهبران کرد پس از برگزاری همه‌پرسی استقلال روز سوم مهرماه در اقلیم کردستان عراق است.
 
رئیس‌جمهوری فرانسه در این نشست خبری گفت: «بسیار مهم است که بالاخص گروه حشدالشعبی که طی چند سال گذشته در عراق پا گرفته است گام به گام منحل شود، و این اتفاق در مورد همه گروه‌های شبه‌نظامی رخ دهد».
 
پیشتر خبرگزاری فارس گزارش داده بود که حشدالشعبی با الگوبرداری از نیروی بسیج در ایران تشکیل شده است.
 
عقیل حسینی رئیس شورای بسیج عراق، حشد الشعبی را ادامه بسیج ایران توصیف کرده است.
 
آقای مکرون در سخنانش خواستار گفت‌وگو بین حکومت مرکزی بغداد و دولت اقلیم کردستان عراق در چارچوب قانون اساسی این کشور شد و افزود که به اعتقاد او، یک «گفت‌وگوی سازنده» می‌تواند محدودیت‌های وضع شده از سوی بغداد علیه منطقه کردستان را لغو کند.
 
در همه‌پرسی روز سوم مهر، اکثریت شرکت‌کنندگان به استقلال کردستان عراق رای مثبت دادند ولی نتیجه این رای‌گیری خشم دولت مرکزی بغداد و همسایگان آن، ایران و ترکیه را برانگیخت.
 
دولت شیعه عراق در واکنش به آن، اقدام به تصرف شهر کرکوک و سایر مناطق مورد اختلاف بین کرد‌ها و بغداد کرد. این کشور همچنین پروازهای مستقیم به مقصد فرودگاه‌های سلیمانیه و اربیل را ممنوع کرد و خواستار کنترل گذرگاه‌های مرزی در اختیار اقلیم کردستان شد.
 
مسعود بارزانی که سال‌ها رهبری اقلیم کردستان را به عهده داشت در نتیجه این تلاطم‌های سیاسی از مقام خود استعفاء داد و نیچروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم، جای او گرفت که وی از آن زمان تلاش می‌کند برای پایان دادن به محاصره این منطقه با طرف‌های مختلف مذاکره کند.
 
نیچروان بارزانی روز شنبه گفت که فرانسه می‌تواند در پایان دادن به منازعه میان بغداد و دولت او ایفای نقش کند.
 
وی اظهار داشت: «در ارتباط با همه‌پرسی، ما در دوره جدیدی به سر می‌بریم و این موضوع اکنون خاتمه یافته است و ما موضع خودمان را در اقلیم کردستان روشن‌تر کرده‌ایم».
 
مکرون خواستار اجرای ماده ۱۴۰ قانون اساسی عراق شد که مدت طولانی است به تاخیر افتاده و از دولت مرکزی می‌خواهد که مسئله سرزمین‌های مورد اختلاف میان بغداد و کرد‌ها را حل‌وفصل کند.
 
ماده ۱۴۰ قانون اساسی عراق خواستار برگزاری همه‌پرسی در منطقه نفتی کرکوک و سایر مناطق مورد اختلاف تا پایان سال ۲۰۰۷ شده بود تا از جمعیت ساکن این مناطق پرسیده شود آیا خواهان این هستند که به اقلیم بیپوندند یا نه.
 
این همه‌پرسی برگزار نشد و این از جمله دلایلی بود که مقام‌های اقلیم کردستان همه‌پرسی روز سوم مهرماه را برگزار کردند.
 
کرد‌ها می‌گویند که تا دهه ۱۹۷۰ اکثریت جمعیت در این مناطق را تشکیل می‌دادند، یعنی تا زمانی که حکومت صدام حسین دست به پاکسازی جمعیت کرد زد و عرب‌ها را جایگزین آن‌ها کرد.
 
حمله سال ۲۰۰۳ آمریکا به عراق که موجب سرنگونی رژیم صدام حسین شد راه را برای بازگشت جمعیت کرد به این مناطق باز کرد.
+31
رأی دهید
-32

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  محمد از شیراز - شیراز، ایران

  حشد شعبی و گروه های مختلف شما از عراق بیرون بروند و جا رو برای شما لاشخورها خالی کنن؟. داعش که تحت حمایت شما بود تو زرد از آب درآمد و شکست خورد حالا توقع داری گروهی که پیروز شده صحنه رو ترک کنه و شما بیای اونجا چپاول و لاشخوری کنی؟. بزدل و پر رو....به اندازه وسعت کشورت صحبت کن. زمانی که فعالیت هسته ای میکرد فرانسه،از طرف آمریکا تحریم شد و فرانسه در جواب گفت که ما برای حفظ امنیت کشورمان نیاز به بمب اتم و انرژی هسته ای داریم. ولی خودش از ایران میخواد حتی موشک هم نسازه. با وسعت کم در امورات کشورهای دیگه هم دخالت میکنه ...از لیبی گرفته تا لبنان و حتی زمانی در هند. بچه ریقو
  23
  46
  شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  چشم حتما.این اردک باورش شده فرانسه هنوز la grande nation و ایشون جانشین ناپلئون بناپارته.فکر کرده هنوز دوران آلبر کاموئه ونصف جهان مستعمره فرانسه ست.زکی.ببند اون گاوگند چاله ات رو.بوش خفه مون کرد.
  18
  26
  شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  از قدیم گفتن شهر که شلوغ بشه قورباغه هفت تیر کش میشه.
  19
  26
  شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  سازمان حشد شعبی فشار بر کوردها می اورد تا کوردها را تحریک کنن که بر علیه زورخواهی و فشارهای حشد شعبی بجنگند . در اویل عنقلاب ننگین 1357 خمینی دجال فرمان حمله را به کردستان ایران صادر کرد اما رهبران کوردها ایران خواهان جنگ با ارتشیها نبودن حتی بدونه درگیری تمام پادگانهای کردستان را به ارتشیها تحویل دادن. خمینی دجال به ارتشیها و ژاندرمها دستور میداد کورد را سرکوب و بکشن , خیلی از فرمانده هان ارتش خواهان این نبودن که دستور خمینی را عملی کنن . انگاه خمینی سپاه پاسداران را به مناطق کوردنشین اعزام کرد و جنگ عجم و کورد یا شیعه و سنی و یا اینکه کافر و مسلمان را با کردها اغاز کرد . این جنگ هنوز هم تا حدودی با کوردها ادامه دارد. رژیم اخوندی از راه جنگ با کوردها و بعد جنگ با عراق کلی نیروی زبده و ماهر بدست اورد که مورد امنیت رژیم اخوندی هم هستند , هنوز هم از این نیروهای زبده در سرکوب مردم استفاده میکنند و خیلیهایشان هم پستهای حساسی را در حکومت در اختیار دارند. دولت شیعه عراق هم احتیاج به نیروی زبده و ماهر دارد برای سرکوب مخالفنش و استقدام کردن در دولتشان.
  19
  19
  شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران
  ساندیس خورها در جاهای خاص کامنت میزارن .حالا اصلا این اغا این حرفا زده شماها چرا عصبانی شدید؟
  12
  14
  شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  زر نزن بابا پیرزن باز. 13 سالت بود با زن 40 ساله میپریدی. داعش از تو روانش سالمتره. دورانی که دنیا باید به سمت انسانیت و مدنیت میرفت شماها شروع به استعمار کردید. حالا در منجلابی که ساختید بو بکشید. دنیا رو عقب انداختید .
  10
  11
  شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Iranemaa - قم، ایران::]. تو که در معدن ساندیس شهرستان قم شلنگ بهت وصله. راحت باش. میگن هرکی خیلی به یه جا بکوبه خودش از همونجا میلنگه.
  3
  0
  یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.