مولوی عبدالحمید: برای سفر به بیشتر استان‌ها محدودیت دارم

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان امام جمعه اهل سنت زاهدان ضمن انتقاد از برخی محدودیت‌ها در ارتباط با آزادی‌های مذهبی و انتقاد از ارسال «گزارش‌های غلط» به مراجع تقلید شیعه توسط افراد «افراطی»، اعلام کرد که تنها «اجازه سفر» به تهران و قم را دارد.
 
مولوی عبدالحمید در مصاحبه با شماره روز شنبه، ۱۱ آذر روزنامه ابتکار گفت که «برخی ارگان‌ها» تمایلی به مسافرت‌های داخلی و خارجی‌اش ندارند و او به همین دلیل در برخی از کنفرانس‌های دینی در خارج از کشور شرکت نکرده‌است.
 
امام جمعه اهل سنت زاهدان همچنین اعلام کرد که برای سفرش به شهرهای ایران «محدودیت‌هایی وجود دارد» اما این «محدودیت» به صورت رسمی به او ابلاغ نشده و «معمولاً به صورت غیررسمی» اعلام می‌شود.
 
مولوی عبدالحمید گفت: «اگر به مشهد بروم، چند نفری اطراف من جمع خواهند شد و این مسئله را نمی‌توانند تحمل کنند و به شهر دیگری رفتم و به من گفتند که شما هماهنگ نکرده‌اید… گفتند شما فرد عادی نیستید و باید هماهنگ کنید».
 
وی اضافه کرد: «من مشکلی با هماهنگی ندارم اما فکر می‌کنم با هماهنگی هم مشکل دوستان حل نخواهد شد».
 
مولوی عبدالحمید روز شنبه ۲۰ آبان نیز در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا درباره دلیل سفر نکردن به شهرهای ایران گفته بود که «با سفرم، هم من به زحمت می‌افتم و هم میزبانم».
 
وی تأکید کرده بود: «یک بار من به مشهد سفر کردم و خیلی بر عده‌ای سخت شد من را به تهران فرستادند و دوباره با اصرار مسئولین به مشهد بازگشتم و از آن به بعد در این مورد احتیاط می‌کنم».
 
در سال‌های گذشته نیز از سفر مولوی عبدالحمید به خارج از کشور برای شرکت در برخی همایش‌های دینی جلوگیری شده‌است.
 
دستور روحانی برای استخدام و سپردن سمت‌های دولتی به اهل سنت
 
امام جمعه اهل سنت زاهدان در این مصاحبه همچنین از وجود «تبعیض و نابرابری» در استخدام و سپردن سمت‌های دولتی به اهل سنت انتقاد کرد و گفت که حسن روحانی از وزیران خود خواسته که به این موضوع «توجه و رسیدگی کنند».
 
مولوی عبدالحمید همچنین اعلام کرد که اهل سنت ایران در برخی مناطق برای برگزاری نماز جماعت و «تعلیم قرآن به فرزندان خود مشکلاتی دارند».
 
نهادهای زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته از ساخت مسجد اهل سنت در تهران جلوگیری و تعدادی از روحانیون اهل سنت را بازداشت کرده‌اند.
 
چهره‌های شاخص اهل سنت در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۹ اردیبهشت امسال از حسن روحانی حمایت کردند و استان‌های کردستان با ۷۵ درصد و سیستان و بلوچستان با حدود ۷۳ درصد، بیشترین رأی را به او دادند.
 
پس از پیروزی حسن روحانی نیز فراکسیون نمایندگان اهل سنت مجلس از او خواستند که «در بین وزیران پیشنهادی دولت دوازدهم، نخبگان اهل سنت کشور نیز حضور پررنگ داشته باشند» اما در نهایت وزیر اهل سنت معرفی نشد.
 
پس از آن حاصل داسه، فعال سیاسی کرد و نماینده سابق مجلس، بدون ذکر نام اعلام کرد که «برخی مراجع تقلید شیعه در تماس با حسن روحانی و برخی از رهبران اصلاح‌طلبان، خواستار معرفی نشدن وزیر اهل سنت شده‌اند».
 
انتصاب استاندار اهل سنت برای استان‌هایی با اکثریت سنی‌نشین نیز از جمله خواسته‌ها از دولت آقای روحانی بود اما به این خواسته توجهی نشد.
 
در همین حال وب‌سایت کمپین بین‌المللی حقوق بشر درایران خبر داده بود که حاصل داسه و جلال جلالی‌زاده، دو نماینده سابق اهل سنت مجلس و از مسئولان ستادهای حسن روحانی در استان‌های غربی ایران، در آبان ماه توسط وزارت اطلاعات احضار و بازجویی شده‌اند.
 
انتقاد از «گزارش‌های غلط» به مراجع تقلید
 
امام جمعه اهل سنت زاهدان در مصاحبه خود همچنین گفت که گاهی اوقات «گزارش‌های غلطی» به مراجع تقلید می‌رسد و «افراد افراطی و تندرو» قصد دارند با این گزارش‌ها آنان را «تحریک کنند».
 
به گفته آقای مولوی عبدالحمید، تلاش اهل سنت برای «افزایش جمعیت خود» و «خرید زمین و خانه‌های شیعیان» از جمله این گزارش‌ها بوده‌است.
 
در سال‌های گذشته برخی از مراجع تقلید از به گفته آنان تلاش اهل سنت برای «افزایش جمعیت» خود انتقاد کرده‌اند.
 
از جمله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید، ۲۵ مهرماه ۹۲ گفته بود: «اکنون در اطراف مشهد می‌بینیم که اهل سنت در حال خرید زمین و خانه‌ها از شیعیان هستند تا نسبت جمعیتی خود را افزایش دهند».
 
احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، نیز روز ۲۰ اردیبهشت ۹۳ درباره افزایش جمعیت اهل تسنن در مشهد هشدار داده بود.
 
مولوی عبدالحمید در خرداد ماه سال ۹۳ در واکنش به این سخنان گفته بود که برخی می‌خواهند با این سخنان شیعیان را به فرزندآوری بیشتر «تحریک کنند».
+35
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۲
  تفکر اسلامی - کپنهاک، دانمارک
  از این خاطر که ما هموطنان عزیزمون رو خیلی خیلی دوست داریم و نمیخوایم که زهره ترک بشن.
  22
  12
  شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  pars40 - فرایبورگ، سوییس
  برو عمو جان خدا روزیت رو جای دیگه بده . شماها هم همین جمهوری داعشی هستین قدرت ندارین وگرنه پدر همه رو در میارید اگر خیلی مردی ریش مذخرفت رو بتراش لباس مردم فریبی هم در بیار مثل آدمهای دیگه باش خداپرست هم باش . ای قوم به حج رفته کجایید کجایید/معشوق همین جاست بیایید بیایید/عشوق تو همسایه و دیوار به دیوار. در بادیه سرگشته شما در چه هوایید /گر صورت بی‌صورت معشوق ببینید/هم خواجه و هم خانه و هم کعبه شمایید/ده بار از آن راه بدان خانه برفتید/یک بار از این خانه بر این بام برآیید/آن خانه لطیفست نشان‌هاش بگفتید/از خواجه آن خانه نشانی بنمایید/یک دسته گل کو اگر آن باغ بدیدیت/یک گوهر جان کو اگر از بحر خدایید/با این همه آن رنج شما گنج شما باد/افسوس که بر گنج شما پرده شمایید/
  14
  19
  شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  این یک اشتباه محض هست. سواى نهران و قم، یک سفر دیگر هم براى همه آزاد است. سفر آخرت! که انشا الله هر چه زودتر قسمت همه آخوند ها بشود.
  1
  18
  شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  معلم فراری - کیف، اوکراین
  به جهنم که محدودیت دارید شما هم یکی مثل بقیه اون کفتار مانندان.ریشه هرچی اخوند و ماموستا و مولوی و مذهبی رو باید با خشونت تمام در ایران زد.
  5
  14
  شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  abulolo al majoosi - برنو، چک
  همین الانه که لاشخورها براى ماهى گرفتن از آب گل آلود بیان وسط. حالا ببینید.
  10
  4
  شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  SANAZ YASNA - پاریس، فرانسه
  فرق نمیکنه همین امروز اگر سنی ها در ایران سر کار باشن می اقتن حون هر چی دین و مذهب دیگر گونه است همشون رو قتل عام میکنن . مشگل اصلی در ایران در ارتباط با دین و دینداری اینه که نسان و انسانیت در اون کشور به محوریت دین در حرکته در نتیجه به راحتی تو کشور ایران میشه بنام دین و مذهب هر کسی رو از حق و حقوق شهروندیش محروم کرد و حتی کشت تنها با تکیه بر یک تیکه کاغذ . اگر انسان و انسانیت در ساختار مردم و فرهنگ یک جامعه در مرکزیت قرار بگیرند همان انسانها با عقل و خرد خودشان همه عناصر و فاکتورهای مثبت و سازنده را شناسایی و هرکدم از انه ر در جایگاه خاص خودشان قرار خواهند داد بدون اینکه حقیقت قربانی شود.
  1
  6
  شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Dara20 - تهران، ایران
  تا چند روز قبل هیچ شناختی از این آخوند انگل نداشتم اما پس از اظهار نظر بی‌ شرمانه او در مورد دلایل زلزله کرمانشاه به صراحت می‌‌گویم تو باید به گور سفر کنی مرتیکه بی‌ شرف.
  6
  8
  شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  محمد از شیراز - شیراز، ایران
  کاکو بنده هم محدودیت دارم مسافرت برم. دیگه نمتونم بگم که مقصر دولته. هر کسی تو زندگی محدودیت داره دنبال مقصر نگرد یک عمر بیکار
  5
  4
  شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  محمد از شیراز - شیراز، ایران
  همین که یک عمر بیکار گشتی و خرجت رو بیت المال داده خدا رو هم شاکر باش ...دیگه فکر ایران گردی و عشق و حال نباش ...البته میدونم قصدت ترویج دین هست ولی بدون ایران گردی هم میشه. شمال و کلاردشت هم خواستی بری تابستون هم حال میده.
  6
  5
  شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.