متهم جنایت جنگی در دادگاه لاهه سیانور خورده بود

چهارشنبه شب حدود هزار نفر با روشن کردن شمع برای آقای پارلجاک در میدان شهر موستار عزاداری کردند دادستان‌های هلند می‌گویند نتایج کالبدشکافی از جسد اسلوبودان پارلجاک، سیاست‌مدار بوسنیایی که در دادگاه پس از شنیدن حکم محکومیت خود جام زهر سرکشیده بود، نشان می‌دهد او بر اثر نوشیدن محلول حاوی سیانور درگذشته است.
 
سیانور به سرعت باعث لخته شدن خون می‌شود و آن‌طور که مقام‌های هلندی می‌گویند این ماده سمی به سکته قلبی فوری آقای پارلجاک انجامیده و جان او را گرفته است.
 
روز چهارشنبه گذشته (۲۹ نوامبر) اسلوبودان پارلجاک یکی از شش متهم حاضر در دادگاه جرایم جنگی در هلند بود که با شنیدن حکم خود در برابر قاضی ایستاد و گفت "من یک جنایت‌کار جنگی نیستم. من رای دادگاه را نمی‌پذیرم." او بلافاصله بعد از این جملات محلول سیانور را سرکشید و دقایقی بعد درگذشت.
 
آقای پارلجاک در سال ۲۰۱۳ به اتهام ارتکاب جنایت جنگی به سال ۱۹۹۰ در شرق شهر موستار به ۲۰ سال زندان محکوم شده بود و امیدوار بود در این دادگاه حکم او با تجدیدنظر همراه شود.
 
پس از این واقعه که در برابر دوربین‌های تلویزونی صورت گرفت، مقام‌های دولت هلند تحقیقات درباره چگونگی دسترسی آقای پارلجاک به سیانور را در دستور کار خود قرار داده‌اند. آقای پارلجاک بعد از شنیدن رای محکومیت خود، می‌گوید او یک جنایتکار جنگی نیست و سپس محلول سیانور را سر می‌کشد که متعاقب آن قاضی وادار به تعلیق جلسه دادگاه می‌شود. آقای پارلجارک دقایقی بعد در حالی که پزشکان برای نجاتش تلاش می‌کردند درگذشت جنایت علیه مسلمانان
 آقای پارلجاک که فرمانده سابق "نیروی دفاعی کروات‌های بوسنی" بود، در تابستان سال ۱۹۹۳ و در جریان جنگ داخلی یوگسلاوی سابق مطلع شد که سربازان تحت فرماندهی‌اش مشغول بازداشت دسته‌جمعی مسلمانان در شهر پروزور هستند، اما بر اساس یافته‌های دادگاه هیچ اقدام جدی‌ای برای جلوگیری از آنها نکرد.
 
او همچنین هنگامی که از برنامه زیردستانش برای کشتار، حمله به اعضای سازمان‌های بین‌المللی و تخریب پل قدیمی و مسجد شهر موستار مطلع شد، جلوی آنها را نگرفت.
 
دادگاه جنایی رسیدگی به مسائل یوگسلاوی سابق بر اساس تصمیم شورای امنیت سازمان ملل تشکیل شده و در پایان سال جاری میلادی پس از حدود ۲۰ سال فعالیت، دوره صلاحیتش به پایان می‌رسد.
 
همزمان در کرواسی و بوسنی و هرزگوین، خودکشی علنی آقای پارلجاک با واکنش های متفاوتی روبرو شده است.
 
نخست‌وزیر کرواسی، آندره پلنکوویچ گفته مرگ آقای پارلجاک حکایت از "ناعدالتی اخلاقی عمیقی است که به این شش کروات اهل بوسنی و مردم کرواسی روا داشته شده" است.
 
این در حالی است که رئیس‌جمهور کرواسی، کالیندا کیتاروویچ، پس از این واقعه در تلویزیون و خطاب به مردم کشورش گفت: "مردم کرواسی باید بپذیرند که بعضی از هموطنان‌شان در (جنگ) بوسنی مرتکب جنایت شده‌اند.
+9
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.