'ترکیه دستور توقیف داراییهای رضا ضراب را داد'

آقای ضراب در دادگاهی در آمریکا شهادت داد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور فعلی و نخست وزیر سابق ترکیه، شخصا معامله او با ایران را تایید کرده بود
 
رسانه‌های ترکیه می‌گویند که مقامهای قضایی استانبول دستور توقیف داراییهای رضا ضراب، بازرگان ایرانی-ترکیه‌ای که در آمریکا در بازداشت به سر می‌برد، را داده‌اند.
 
روز گذشته (پنجشنبه ۳۰ نوامبر) آقای ضراب در دادگاهی در آمریکا شهادت داد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور فعلی و نخست وزیر سابق ترکیه، شخصا معامله او با ایران را تایید کرده بود.
 
آقای ضراب، که با مقامات قضایی آمریکایی همکاری می‌کند، گفت: "نخست‌وزیر وقت، رجب طیب اردوغان، و وزیر دارایی دستور آغاز این معامله (با ایران) را دادند."
 
او در حالی این ادعا را علیه رئیس جمهور ترکیه مطرح کرده که رجب طیب اردوغان در سخنانی تخطی ترکیه از تحریم‌ها علیه ایران را رد کرد. یک سخنگوی دولت ترکیه هم این پرونده را "توطئه‌ای" علیه ترکیه توصیف کرده است.
 
آقای اردوغان روز پنچشنبه (۳۰ نوامبر) در جلسه‌ای با مقام‌های حزب حاکم عدالت و توسعه گفت: "ما خلاف تحریم‌ها عمل نکردیم. حکم دادگاه هرچه که باشد، ما کار درست را کردیم."
اعترافات ضراب چه پیامدهای سیاسی و حقوقی خواهد داشت؟
 
او در عین حال گفت: "ما هیچ تعهدی به آمریکا ندادیم، دنیا فقط آمریکا نیست و ما در زمینه تجارت و انرژی با ایران رابطه داریم."
 
دادستانان آمریکایی ۹ نفر را به دست داشتن در دور زدن تحریم‌های ایران از طریق بانک‌های ترکیه متهم کرده‌اند، از این میان رضا ضراب و هاکان آتیلا، از مدیران بانک هالک، تنها متهمانی هستند که بازداشت شده‌اند.
 
هاکان آتیلا اتهاماتش را رد کرده، اما رضا ضراب با پذیرفتن اتهاماتش با دادستانان آمریکایی همکاری می‌کند.
 
آقای ضراب پیش از این گفته با رشوه به یک وزیر ترکیه‌ای و با ترتیب دادن معاملات طلا و تجارت صوری مواد غذایی، امکان مبادلات مالی بین‌المللی را برای ایران فراهم کرده است.
 
او امروز، در سومین روز شهادتش در دادگاه درباره معاملاتش در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵، گفت بانک‌های زراعت و واقف ترکیه هم در دور زدن تحریم‌های ایران دخیل بوده‌اند.
 
آقای ضراب گفت هاکان آتیلا به همراه سلیمان اصلان، مدیر کل سابق بانک دولتی هالک، در طراحی معاملات مرتبط با ایران نقش داشته‌اند.
+35
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  اردوغان هم بدونه انکه خودش متوجه شود برای رژیم اخوندی ایران کار کرده است . اینک به وسیله دمش در تله امریکا افتاده است و حتما" برایش خیلی سنگین تمام خواهد شد که خودش و دیگر افراد حکومتش را نجات دهد.
  2
  26
  شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.