مایک پنس: پرزیدنت ترامپ به اسرائیل و جهان تعهد داد که نگذارد ایران اتمی شود

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده مایک پنس در یک سخنرانی گفت که پرزیدنت ترامپ مساله انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم را همچنان با جدیت دنبال می کند، ولی هنوز تصمیمی در این رابطه گرفته نشده است. او همچنین گفت: پرزیدنت ترامپ تعهد کرده که نگذارد رژیم ایران به بمب هسته ای دست یابد.
 
انتقال سفارت، یکی از وعده های پرزیدنت ترامپ در جریان مبارزه انتخاباتی بود، ولی اجرای آن به علت یک رشته ملاحظات دیپلماتیک و تاثیر احتمالی آن بر تلاش های ایالات متحده برای پیشبرد صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها به تعویق افتاده است.
 
مایک پنس که سه شنبه ٧ آذرماه به مناسبت هفتادمین سال تصویب قطعنامه سازمان ملل برای تقسیم سرزمین فلسطین به دو کشور عربی و یهودی، در مراسمی سخن می گفت که از جانب هیات نمایندگی اسرائیل در سازمان ملل برپا شده بود، تاکید کرد که ایالات متحده دوست اسرائیل بوده و همچناندوست باقی خواهد ماند، زیرا مردم دو کشور دارای ارزش های اخلاقی مشترک هستند.
 
در قطعنامه سازمان ملل، که در ٢٩ نوامبر ١٩٤٧ به تصویب رسید، تاکید شده بود که باید دو کشور یهودی و عربی در آن سرزمین برپا شود. ولی کشورهای عرب این قطعنامه را رد کردند و اعلام کردند که با قدرت نظامی از اجرای آن جلوگیری خواهند کرد.
 
در سال ١٩٤٨ هنگامی که یهودیان استقلال دوباره کشور یهود را اعلام کردند و آن را «اسرائیل» نام نهادند، ارتش های هفت کشور عربی عمده به یک حمله جنگی دست زدند که با شکست آن ها به پایان رسید و برپایی کشور عربی در بخشی از این سرزمین منتفی شد.
 
مایک پنس در سخنرانی خود گفت: «اسرائیل برای حفط موجودیت خود به بیانیه یا قطعنامه نیازی ندارد، زیرا حق حیات آن یک امر مسلم و همیشگی است» و افزود: «هنگامی که اسرائیل با دست انسان ها بنا می شد، دشوار نیست که بتوان دست آسمانی را نیز در این سازندگی مشاهده کرد»
 
معاون رئیس جمهورى امریکا در ادامه سخنرانی گفت: «در دوران دولت کنونی،امریکا همیشه در کنار اسرائیل خواهد ایستاد و همانگونه که پرزیدنت ترامپ می گوید، اگر دنیا نمی داند، پس بداند که ایالات متحده در کنار اسرائیل ایستاده است».
 
مایک پنس در بخشی از سخنرانی خود به برجام نیز اشاره کرد و گفت: «در دوران ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ، ایالات متحده هرگز اجازه نخواهد داد که ایران جنگ افزار اتمی بسازد». او با لحن قاطعی افزوده گفت: «این تعهد مجدانه ما به شما اسرائیلیان و به مردم جهان است».
 
معاون رئیس جمهوری گفت که در ماه های اخیر دستاوردهایی برای پیشبرد روند صلح اسرائیلی – فلسطینی حاصل شده است و افزود: «پرزیدنت ترامپ خود را نسبت به حصول توافق صلح متعهد می داند». او خطاب به اسرائیل گفت: «در جایی که گذشت و سازش لازم باشد، می توانید اطمینان داشته باشید که پرزیدنت ترامپ هرگز امنیت کشور یهودی اسرائیل را وجه المصالحه قرار نخواهد داد»
 
روزنامه لس آنجلس تایمز در گزارشى نوشت که طرح صلحی که پرزیدنت ترامپ در حال تدوین آن است، بر این اساس قرار دارد که اسرائیل و فلسطینیان اول به یک توافق کلی برسند و سازش درباره جزئیات آن را به زمانی دیگر موکول کنند.
 
روزنامه عرب زبان «القدس» چاپ اورشلیم روز چهارشنبه ٨ آذرماه نوشت که دولت پرزیدنت ترامپ در هفته های اخیر به تلاش برای تدوین و تکمیل طرح صلح اسرائیلی – فلسطینی شتاب بخشیده است، ولی این طرح زودتر از ماه فوریه یا مارس سال آینده (۲۰۱۸) علنی نخواهد شد.
 
در ادامه این گزارش آمده است که جرد کوشنر داماد پرزیدنت ترامپ و شتور ارشداو که مسوولیت پیشبرد صلح به او واگذار شده، در هفته های اخیر چندین بار با مقامات ارشد فلسطینی در این باره تماس داشته است.
+12
رأی دهید
-24

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  محمد از شیراز - شیراز، ایران
  حرف زیادی نزن... ایران فقط زبان زور میفهمه....عرضه داری حمله کن...هر روز میگی گزینه نظامی روی میزه و غلطی نمیکنی. اگه عرضه ندادی پس خفه شو که بهتره‌.
  4
  10
  جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  samisan - توکیو، ژاپن
  مایک پنس به ترامپ بگو شما واروپا شاه ایران را کشتین وخمینی را اوردید ملت ایران و ایران را چاپیدید و خسارتهای زیادی به ایران در جنگی که صدام به ایران حمله کرد با درخواست شما جنگ را شروع کرد شماها بزرکترین تروریست هستین با اون عربهای تروریست بس به ما هم تضمین بدهید دیگه از این کارهای زشت دست بردارید
  2
  6
  جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  kawir - فرانکفورت، آلمان
  [::samisan - توکیو، ژاپن::]. . شاه ایران و ایران را نه امریکا نه انگلیس کشت و نه امام خیالی امام زمان بود که یک کره سیک که کسی اسم پدر این بی پدر را هنوز نشنیده و ایا وجود خارجی هم داشته ،کسی نمیدونه را به ایران اورد!!!، نه این ملت جو گیر و احمق که دنبال اتوبوس مجانی و اب و برق مجانی از همه مهمتر آآآازززززآآاددددییی(ازادی)بودند را کشت،مملکت را ملت به خال سیاه نشاند و شاه را هم ملت ایران کشت،چرا گناه را بعد از ۴۰ سال به گردن نمی گیریم و نمیگیم خودم کردم که لعنت بر خودم باد. اخه امریکا و انگلیس چطور میتونند تو ایرا یک شبه اگه ملت نخواد همه چیز را عوض کنند؟! مگر ایران جیبوتی یا بورکینا فاسو یا لیبریا است که براش فرماندار جدید تعین کنه؟!،اینها همش فرار از واقعیت است، ملت هنوز از روی شرم حاضر به قبول اشتباه وحشتناکش در سال ۵۷نیست!. .
  3
  6
  جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.