راهنمای خرید و پخت سبزی‌ها

در این مطلب بهترین روش‌های پخت برخی سبزیجات و نحوه‌ی نگهداری، خرید و مصرفشان ذکر شده تا بهترین استفاده را از این مواد غذایی سالم ببرید. با ما همراه باشید...
آرتیشو (کنگر فرنگی)
کنگرهایی را بخرید که دارای برگ‌های سبز تیره باشند و البته سنگین و سفت و هنگامی‌که برگ‌های آن را از یکدیگر جدا می‌کنید صدای جیرجیر بدهند. از خرید کنگرهایی که برگ‌های قهوه‌ای رنگ و یا ترک‌خورده دارند، خودداری کنید که این علائم، نشانه‌های کهنه بودن محصول است. هر نوع تغییر رنگ به رنگ مشکی و یا خاکستری و یا لکه‌دار بودن نشان از خرابی کنگر است. می‌توان کنگر تازه را به مدت یک هفته در کیسه‌ی پلاستیکی در یخچال نگه‌داری کنید به شرط آنکه آن‌ها را نشویید.
 
بخارپز کردن یکی از بهترین شیوه‌های پخت کنگرفرنگی است. با یک چاقو یک‌چهارم بالای کنگر را به صورت افقی برش دهید و برگ‌های ریز انتهای کنگر را از آن جدا کنید به طوری که بتواند بر روی یک سطح صاف قرار بگیرد. یک سبد فلزی آماده کنید، یک ظرف بزرگ را تا 5 سانتیمتر از آب پر کنید و یک چوب دارچین و کمی نمک به آب اضافه کنید و سپس سبد فلزی را درون آن قرار دهید.
 
زمانی که سبد بخارپز درون ظرف قرار می‌گیرد نباید آب به داخل سبد وارد شود، در غیر این صورت آب ظرف زیاد است و باید مقداری از آن را خالی کنید. کنگرهای فرنگی را با نمک کمی طعم‌دار کنید و یک برش لیمو درون آن قرار دهید و آن را درون سبد بگذارید. در ظرف را بگذارید و 35 تا 50 دقیقه روی شعله‌ی مستقیم قرار دهید. در صورت نیاز هرازگاهی به آن آب اضافه کنید. بهترین روش پخت کنگر فرنگی بخارپز و یا آب‌پز کردن آن است.
مارچوبه
هنگام خرید به رنگ آن‌ها دقت کنید که سبز روشن باشد. دسته‌هایی را انتخاب کنید که سر آن‌ها محکم باشد و گل نداشته باشد. از خرید مارچوبه‌هایی که ساقه‌های آن خراب و چروکیده و یا سوراخ‌دار است خودداری کنید. برای نگه‌داری بهتر است آن‌ها را درون یک حوله‌ی نمدار بپیچید و در یک کیسه‌ی پلاستیکی قرار دهید تا رطوبت آن‌ها حفظ شود.
در این شرایط می‌توانید آن‌ها را به مدت 4 روز در یخچال نگه‌داری کنید. برای آماده کردن آن‌ها جهت پخت فقط کافی است قسمت چوبی شکل را که در دو رنگ سبز و سفید است خرد کنید و در صورتی که انتهای مارچوبه‌ها سفت و ضخیم است، آن‌ها را دور بیندازید. انواع روش پخت آن‌ها، بخارپز کردن، کباب کردن، آب‌پز و گریل کردن و یا سرخ کردن است.
 لوبیا سبز و باقلا
هنگام خرید حتماً دقت کنید که لوبیاها روشن و سفت باشند و چروک و یا لکه‌ای روی آن‌ها وجود نداشته باشد. وقتی لوبیا سبز تازه را خم می‌کنید صدای تق می‌دهد. از خرید لوبیاهای پژمرده که حالت کائوچویی دارند و یا لوبیاهای زردرنگ خودداری کنید. پوست نرم و نازک ‌شده لوبیا نشان دهنده‌ی زیاد رسیدن آن‌ها است.
 
در صورتی که آن‌ها را در کیسه‌های پلاستیکی قرار دهید می‌توانید آن‌ها را تا یک هفته درون یخچال نگهداری کنید. برای تهیه‌ی آن‌ها ابتدا دم و سر آن‌ها را بزنید و سپس آن‌ها را به قطعات کوچک تقسیم کنید. برای باقلا نیز دانه‌ها را از پوسته آن خارج کنید. لوبیا سبز را می‌توان آب‌پز و یا بخارپز کرد و سپس نگهداری نمود.
  آووکادو
 در هنگام خرید به دنبال پیدا کردن آووکادویی باشید که پوست روی آن ناهموار و به رنگ سبز تیره مایل به مشکی باشد. سخت‌ترین آن‌ها را خریداری کنید و اجازه دهید آن‌ها در دمای خانه بِرِسَند. از خرید آووکادوهای لکه‌دار، له و یا سوراخ شده خودداری کنید. اگر آووکادوها سفت هستند بعد از خرید آن‌ها را در دمای اتاق و خارج از یخچال نگهداری کنید تا رسیده شوند.
 
فقط کافی است آن‌ها را درون کیسه‌های کاغذی در خارج از یخچال بگذارید و اگر آووکادوهایی که خریده‌اید نرم هستند آن‌ها را از همان ابتدا درون یخچال قرار دهید. معمولاً این گیاه و یا میوه، خام خورده می‌شود و در تهیه‌ی سالاد، ساندویچ، سس و یا سوپ از آن استفاده می‌شود. می‌توانید آن را بخارپز و یا آب‌پز نیز استفاده کنید.
  چغندر
هنگام خرید، چغندری را انتخاب کنید که رنگ آن روشن و یکدست باشد. چغندر خوب، سفت، گرد و سنگین است. اگر ریشه‌ی چغندر از آن جدا نشده است باید ریشه‌ی آن بلند و نازک باشد. از خرید چغندرهایی که ریشه‌ی آن‌ها پژمرده و چروکیده شده است خودداری کنید چرا که این علائم نشانگر این است که مدت زیادی است چغندرها در معرض هوا قرار گرفته‌اند.
از خرید چغندرهایی که بوی بدی دارند و نرم شده‌اند نیز بپرهیزید. برای نگهداری آن‌ها ریشه را از آن‌ها جدا کنید ولی اجازه دهید برگ‌ها همچنان روی آن‌ها باقی بمانند. سپس می‌توانید آن‌ها را در طبقه‌های یخچال تا سه روز سالم نگهداری کنید. برای پخت آن‌ها را با یک برس سیمی به دقت بشویید و آب‌پز و یا بخارپز کنید. بعد از پخت پوست آن‌ها را بگیرید و میل کنید.
 هویج
هویج سالم و تازه، رنگ روشن، پوست نرم و بافت محکمی دارد، اگر ریشه‌ی آن هنوز از هویج جدا نشده است، باید سبز روشن باشد و کاملاً تازه به نظر برسد. هویج‌هایی که پوست خشک و یا ترک خورده دارند اصلاً برای خرید مناسب نیستند. اگر از محل جدا کردن هویج از ریشه، بر روی هویج جوانه سبز شده است، از خرید آن خودداری کنید.
می‌توانید هویج تازه را درون یک دستمال و یا حوله‌ی کاغذی قرار دهید و سپس آن را در یک کیسه‌ی پلاستیکی بگذارید و به مدت یک هفته در یخچال نگه‌داری کنید. برای آماده‌سازی، پوست آن را با چاقو بگیرید و یا پوست آن را با یک پوست‌کن، خراش دهید و مطابق با دستور غذا به قطعات کوچک خرد کنید.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.